Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Holendrzy, Belgowie, Ukraińcy. Europejscy ochotnicy w SS

Początkowo SS była elitarną jednostką niemieckich nazistów. Jednak już podczas II wojny światowej sformowano oddziały Waffen-SS, w których mogli służyć m.in. ochotnicy z okupowanych przez III Rzeszę terytoriów. W audycji Nos Kleopatry o tym, dlaczego Holendrzy, Belgowie, Ukraińcy czy Łotysze wstępowali do hitlerowskiej formacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy historia Europy Instytut Pamięci Narodowej

75. rocznica zamordowania przez Gestapo Brunona Schultza

19 listopada przypada 75. rocznica śmierci Brunona Schulza - pisarza z Drohobycza, zamordowanego w 1942 roku przez funkcjonariusza Gestapo. W rodzinnym mieście pisarza zorganizowano z tej okazji m.in. cykl spotkań literacko-artystycznych, zatytułowanych „Druga Jesień”. O obchodach rocznicy mówił specjalny wysłannik Polskiego Radia Krzysztof Renik.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Bruno Schulz Krzysztof Renik Drohobycz

Tadeusz Płużański: to jest nasza klęska

- Dla Polski II wojna światowa się nie skończyła. Polacy walczyli z sowietami i komunistami, ci żołnierze byli wyklęci przez komunistów. Komuna miała plan, by polskość zamordować, ograbić i zakłamać. W Polsce nie było miejsca dla bohaterów, dla nich przeznaczono doły śmierci – powiedział w audycji Jakim Prawem publicysta Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański komunizm II RP III RP

"Musimy domagać się naszych praw i odrzucić kompleksy"

Musimy domagać się naszych praw, także tych wynikających z historii oraz odrzucić mikromanię narodową, kompleksy, które nam wmawiano - mówił w sobotę podczas obchodów Święta Niepodległości w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński, nawiązując do kwestii reparacji wojennych. Wystąpienie transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Kraków Święto Niepodległości reparacje wojenne