Polskie Radio
Section05
Jakub Kukla

Laureat francuskiej Nagrody Krytyków: wyróżnienie niezwykłe

- To dla mnie nadzwyczajne wyróżnienie. Zwłaszcza jak się spojrzy na listę kompozytorów i innych twórców scenicznych, to nazwiska są zupełnie fantastyczne: György Ligeti, Olivier Messiaen czy reżyser Robert Wilson - mówił laureat prestiżowej francuskiej Nagrody Krytyków za najlepszą premierę sezonu 2019/20 (Meilleure Création Musicale).
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Krauze kompozytor Jakub Kukla Dwójka Francja

Akcent świętuje 40-lecie. "To mariaż młodego środowiska naukowego i artystycznego"

- Akcent jest efektem entuzjazmu roku 1980, kiedy ludzie przestawali się bać - Bogusław Wróblewski, założyciel i redaktor naczelny kwartalnika Akcent, na antenie Programu 2 Polskiego Radia opowiadał o początkach periodyku. - Akcent zrodził się z chęci postawienia światu szeregu pytań, na które chcieliśmy znaleźć odpowiedzi wspólnie z autorami i czytelnikami - podkreślił założyciel kwartalnika.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka jubileusz KULTURA Lublin

"Symfonia na 444 głosy". Muzyczny podręcznik bez teoretyzowania

- Sama koncepcja wyboru tekstów, jeżeli się ją robi według tradycyjnej, akademickiej formuły jest w gruncie rzeczy dosyć męcząca. Ja natomiast wpadłam na taki pomysł: jakie są najważniejsze pytania dotyczące muzyki i co do powiedzenia na te temat mają różni ludzie, ale nie teoretycy, muzykolodzy czy historycy - mówiła Danuta Gwizdalanka, autorka książki "Symfonia na 444 głosy".
Zobacz więcej na temat:  komponowanie książki Jakub Kukla Dwójka muzykolog

Joanna Wójcik-Géhin: trudno tę książkę zaklasyfikować

- Jest to zapis dziennikarskiego śledztwa, choć przedmiot tego śledztwa jest dość nietypowy. Można tę książkę odczytywać na różnych poziomach. Z jednej strony mamy zdarzenie paranormalne, tę wizję, jakiej doznaje Stéphane Allix podczas jednej z medytacji. Jak się okazuje, doprowadza go ona do człowieka, który rzeczywiście istniał - mówiła tłumaczka i wydawczyni książki "Gdy byłem kimś innym".
Zobacz więcej na temat:  literatura reportaż Jakub Kukla Dwójka

Anna Stróż-Pawłowska: przed wojną Markowa była zwykłą-niezwykłą wsią

- Bardzo aktywny był tu oświecony ruch chłopski. Ta okolica, także pobliska Gać, gdzie działał Uniwersytet Ludowy, wydała wielu wybitnych ludowców. Bywał tu Wincenty Witos. Józef Ulma też był społecznikiem zaangażowanym w życie lokalne - mówiła w "Rozmowach po zmroku" dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej na Podkarpaciu.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie muzeum Jakub Kukla Dwójka podkarpackie Holokaust

Anna Chęćka: chciałam pokazać namysł Ingardena nad sztuką

- Sporo będzie o muzyce, ale będzie też mowa o jakościach metafizycznych, za którymi tęsknimy. Uświadomiłam to sobie właśnie w czasie pandemii, gdy ludzie tęsknili za wyjściem do teatru czy sal koncertowych. Czytając Ingardena, znalazłam bardzo piękne refleksje na temat naszej tęsknoty za tym, co wykracza poza zwykłą codzienność - mówiła autorka cyklu wykładów "Ingarden in the Garden".
Zobacz więcej na temat:  Roman Ingarden filozofia rocznica Dwójka Jakub Kukla

"Topiel". Powódź z 1997 roku tłem obyczajowego thrillera

- W Głuchołazach, moim rodzinnym mieście, gdzie dzieje się akcja powieści, ta powódź się zaczęła. Tamtą noc i emocje towarzyszące zapamiętałem bardzo dobrze, ale już konkretne wydarzenia, które miały wtedy miejsce, musiałem bardzo dokładnie weryfikować - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" o swojej najnowszej książce Jakub Ćwiek.
Zobacz więcej na temat:  literatura literatura polska Jakub Kukla KULTURA powódź 1997

Modlińska 257. Warszawska tożsamość w pigułce

- Ten budynek właściwie już mógłby nie istnieć. Miasto planowało poszerzenie wielkiej ul. Modlińskiej, żeby była jeszcze większa. A że on stał w liniach rozgraniczających, planowano rozbiórkę. Społecznicy z Białołęki od wielu lat postulowali, żeby tego nie czyniono, bo jest to miejsce niezwykłe na mapie Warszawy - mówił Bartłomiej Włodkowski, współautor książki "Modlińska 257. Miejsce magiczne".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Białołęka Jakub Kukla Dwójka architektura