Polskie Radio
Section05

Jedynka

Roman Ingarden. Fenomenolog o niezwykle bogatym i różnorodnym dorobku

- Pierwszoplanowy myśliciel polski i w ogóle słowiański - tak mówił o Romanie Ingardenie wybitny czeski filozof - uczeń Husserla, sygnatariusz Karty 77, represjonowany przez władze komunistyczne - Jan Patočka. Dlaczego? Życie, twórczość i poglądy jednego z najwybitniejszych polskich filozofów Romana Ingardena w "Eurece" przybliżył prof. Wojciech Starzyński z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Roman Ingarden filozofia Polska Akademia Nauk Jakub Domoradzki

Dr Bonikowska: problemy wewnętrzne we Francji są bardzo głębokie, władza musi się z nimi zmierzyć

- Francja jest przyzwyczajona do pokojowych protestów, od lat są one stałym elementem pejzażu Francji, ale do tego dochodzą strajki i powszechna krytyka władzy, nie tylko prezydenta Macrona, ale w ogóle francuskich elit - mówi w "Więcej świata" dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  kryzys migracyjny Michał Strzałkowski Francja Zamieszki we Francji Europa protest Emmanuel Macron

Wimbledon 2023: Iga Świątek dziś zagra pierwszy mecz. Czy jest przygotowana?

Iga Świątek rozpoczyna grę na kortach Wimbledonu. Jej pierwszą rywalką będzie Chinka Lin Zhu. - Iga ma w sobie taki tenis, który wcześniej czy później, a myślę, że wcześniej, zaskoczy też na trawie - mówi trener polskiej tenisistki Tomasz Wiktorowski. Zapraszamy do śledzenia podcastu Polskiego Radia "Jedynka na kortach Wimbledonu 2023".
Zobacz więcej na temat:  Iga Świątek wimbledon Cezary Gurjew

Katarzyna Kołeczek: działanie jest w życiu najważniejsze

W ramach projektu "Szekspir w parku" w Wilanowie można zobaczyć "Sen nocy letniej" Williama Szekspira. W spektaklu w rolę Heleny wciela się Katarzyna Kołeczek. Aktorkę możemy na co dzień oglądać w serialu "M jak miłość" oraz na warszawskich scenach, a przez lata odnosiła także sukcesy w zagranicznych produkcjach filmowych i serialowych. - Działanie jest najważniejsze w życiu - podkreśla aktorka w rozmowie z Martyną Podolską.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska aktorstwo aktor aktorzy Katarzyna Kołeczek spektakl

"Lato z dreszczykiem": jak w międzywojennej Warszawie wyglądał handel?

"Lato z dreszczykiem", organizowane w ramach akcji "Lato z Radiem" 2023, nie tylko trzyma w napięciu, ale również edukuje. W zależności od kierunku, w którym podąża akcja, poruszamy rozmaite tematy związane z życiem w międzywojennej Warszawie. Tym razem opowiedzieliśmy o tym, jak w tym okresie wyglądał handel. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych kryminał Lato z Radiem 2023 handel Warszawa Dwudziestolecie międzywojenne

Don i Noblistka. O relacji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza

W młodości Wisława Szymborska wyszła za mąż za Adama Włodka, jednak ten związek wkrótce się rozpadł. Po czterdziestce związała się natomiast z wybitnym pisarzem, Kornelem Filipowiczem. Byli parą przez 23 lata, do jego śmierci. Bliscy poetki ich związek nazywają mitycznym. Ona sama stwierdziła, że "byli jak konie, które biegną obok siebie".
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Wisława Szymborska poezja Kornel Filipowicz

"Wie, że za chwilę są wybory". Przydacz o nagłej zmianie zdania Tuska ws. migrantów

- Donald Tusk wie, że za chwilę są wybory, wie, że większość Polaków chce żyć w bezpiecznej Polsce, więc akurat dzisiaj mówi, że nie będzie wpuszczał migrantów, tak jak kiedyś mówił, że nie będzie podwyższał wieku emerytalnego. Wiarygodność tego typu deklaracji jest mocno ograniczona - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz Donald Tusk wybory w Polsce wybory Katarzyna Gójska