Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Nieodwracalnie" – niezwykły thriller o kruchości relacji

– Początki książek są wyjątkowo trudne, bo my pisarze mamy wyjątkowo mało czasu, żeby przykuć czyjąś uwagę. Zdecydowałem się tutaj na prowadzenie trochę innej narracji na początku, żeby zaciekawić czytelnika i trochę mu pokazać, o czym to może być. Nie zdradzając za dużo, co się dzieje na początku, mamy parę, która jest z psem na spacerze – mówi o swojej najnowszej powieści Bartosz Szczygielski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler literatura KSIĄŻKA

"Towarzystwo niepokornych". Zostali na Wschodzie - Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991

W audycji przedstawiamy sylwetki wybitnych Polaków, którzy po zmianie granic świadomie pozostali na Wschodzie. Wielu polskich intelektualistów, duchownych zdecydowało się pozostać na Wschodzie, by krzewić tam polskość i wspierać tych, którzy z różnych powodów nie wyjechali do Polski pojałtańskiej. Gościem audycji był Adam Hlebowicz, historyk, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, autor publikacji "Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny

"Rząd 2, miejsce 4". Gołda Tencer o działalności Teatru Żydowskiego w Warszawie

Teatr Żydowski to szczególne miejsce nie tylko na kulturalnej mapie Warszawy, to jeden z dwóch teatrów w Europie, które wystawiają spektakle w języku jidysz. Gościem Konrada Szczebiota była Gołda Tencer, aktorka, reżyserka, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, dyrektor Centrum Kultury Jidysz. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Gołda Tencer Teatr Żydowski

"Poczytnik". Reprint pism Tadeusza Gajcego

Na pamiątkę setnej rocznicy urodzin Tadeusza Gajcego Państwowy Instytut Wydawniczy zaplanował wyjątkową publikację, która współczesnemu czytelnikowi przybliży postać tragicznie zmarłego poety z odmiennej strony niż typowe książki w charakterze "wierszy wybranych/zebranych" poprzedzone biograficzno-komentatorskim wstępem. O publikacji oraz twórczości Tomasza Gajcego rozmawiali w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń. 
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Oręże z rozmachem". Z wizytą w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego

Defilada 200 rekonstruktorów historycznych zainaugurowała działalność nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w warszawskiej Cytadeli. W nowym budynku - z rozmachem większym niż było to możliwe w dotychczasowej siedzibie - prezentowana jest historia oręża polskiego - od czasów Mieszka I do II wojny światowej.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski Wojsko Polskie Muzeum Wojska Polskiego muzeum wystawa Hanna Dołęgowska

"Dojrzewanie w tej branży to branie odpowiedzialności". Michał Walczak o teatrze

Jak co tydzień dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem jest Michał Walczak, dyrektor Teatru Rampa, dramatopisarz, reżyser, współtwórca słynnego "Pożaru w burdelu".
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz TEATR Warszawa Trójka

Anioły rzemiosła. Szansa na zaistnienie dla twórców rękodzieła

- Trzeba chwytać i spełniać swoje marzenia, Pomyślałam, że trzeba się podzielić tym, czym mogę - czyli znajomością sfer medialnych i branży, i trzeba stworzyć warunki, by ci twórcy znakomici nieznani twórcy mogli zaistnieć - mówiła w Polskim Radiu 24 Izabela Łapińska, twórczyni konkursu Anioły Rzemiosła dla nieznanych twórców rękodzielniczych. 
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska rzemiosło rękodzieło

PR24 "Weekend kulturalny". Historyczne atrakcje Mazowsza w Muzeum Starożytnego Hutnictwa

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowickiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie opowiada o jednym z najstarszych ośrodków hutniczych w Europie, datowanym na czasy kultury przeworskiej. To miejsce pełne tajemnic odkrywanych przez archeologów, które prowadzi także działania edukacyjne. O działalności MSHM opowiadają w Polskim Radiu 24 dyrektor placówki Dorota Słowińska-Kamasa i archeolog Marcin Woźniak.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska archeologia mazowieckie regiony

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego: czekaliśmy na ten moment 103 lata

- Jesteśmy w 104. roku istnienia Muzeum Wojska Polskiego i tak naprawdę dopiero od ubiegłego roku możemy powiedzieć, że nasza instytucja posiada jakiś fragment terenu i budynku na własność. Jeszcze do dzisiaj większość naszych zbiorów, stanowisk pracy mieści się w użyczonych lokalizacjach - mówił w "Poranku Dwójki" szef instytucji Paweł Żurkowski.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Dwójka Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski Paweł Siwek wystawa

Pierwsza w Polsce biografia Aldousa Huxleya. Gociek: imponuje drobiazgowością

- Z dużą sympatią podchodzę do tego dzieła, bo ono ma cechy "niezbędnika inteligenta", przeczytasz tę biografię i wiesz coś o życiu oraz poznajesz zestaw najważniejszych dzieł i poglądów pisarza - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski o biografii Aldousa Huxleya autorstwa Jake'a Pollera. - Książka ta imponuje drobiazgowością - zauważył z kolei Piotr Gociek. W "Posłowiu także" o "Złodziejach żarówek" Tomasza Różyckiego.
Zobacz więcej na temat:  literatura Piotr Gociek Łukasz Orbitowski Aldous Huxley