Polskie Radio
Section05

Kościół

TYLKO U NAS "Prorok naszych czasów". Franciszek kończy 85 lat. Jako pierwszy nie przyjął imienia żadnego z poprzedników

- Papież Franciszek jest niewątpliwie wielkim prorokiem naszych czasów. Jest wiele znamion tego proroctwa, zaczynając od samego wyboru imienia i nawiązania do osoby św. Franciszka - mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl jezuita, dyrektor polskiej sekcji Radia Watykańskiego, o. Krzysztof Ołdakowski. Jak dodaje dzień urodzin nie jest okazją do wielkiego świętowania "Ojciec Święty nie celebruje siebie, nie ma dużych obchodów".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan wiara chrześcijaństwo papież papież Franciszek katolicyzm religia aktualności katolickie Jorge Mario Bergoglio Przemysław Goławski

Dziś urodziny papieża Franciszka. Za młodu chciał być rzeźnikiem

Jorge Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w ubogiej dzielnicy Buenos Aires w Argentynie jako najstarszy z pięciorga dzieci w rodzinie imigrantów, którzy przybyli za chlebem z północy Włoch. Jako dziecko chciał być rzeźnikiem, w młodości pracował jako "bramkarz" w klubie oraz w laboratorium chemicznym, niemal codziennie zaskakuje swoimi słowami i gestami. 17 grudnia papież Franciszek kończy 85 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan wiara chrześcijaństwo papież papież Franciszek katolicyzm religia aktualności katolickie Jorge Mario Bergoglio

"Dawał świadectwo wielkiej pobożności i wiary". Zmarł arcybiskup Stanisław Nowak

Zmarł arcybiskup Stanisław Nowak. Był pierwszym arcybiskupem utworzonej w 1992 roku metropolii częstochowskiej. Mottem jego posługi biskupiej były słowa: "Iuxta crucem Tecum stare", czyli "chcę pod krzyżem stać przy Tobie". - Dawał świadectwo wielkiej pobożności i wiary - wspomina ksiądz Mariusz Bakalarz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2021 chrześcijaństwo wiara religia społeczeństwo Episkopat Polski

Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony 12 grudnia godz. 09:00

Zapraszamy na wspólną wyprawę na poszukiwanie skarbu, ukrytego w pewnej szkatułce. Kluczem do niej jest słowo, które otworzy nam dostęp do różnych "niebieskich sekretów". Słuchajcie i bawcie się razem z nami, odkrywając przy tym najważniejsze tajniki naszej wiary. We wspólnocie siła, dołączcie więc do tego radosnego i ekspresyjnego grona, które szybko dojrzewa, pozostawiając wspaniałe owoce.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom religia chrześcijaństwo wiara

ANALIZA Kontrowersyjna przebudowa katedry Notre Dame. Jest opinia Komisji Dziedzictwa i Architektury

"Dzieła międzynarodowych artystów mają prowadzić dialog z dziełami dawnych mistrzów" - mówi o planowanych zmianach we wnętrzu katedry diecezja paryska. "Politycznie poprawny Disneyland" - komentują media. Pozytywną opinię na temat odbudowy katedry Notre Dame wydali eksperci francuskiej Narodowej Komisji Dziedzictwa i Architektury (CNPA).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Kościół katolicki Notre Dame Paryż KULTURA HISTORIA SZTUKA społeczeństwo pożar katedry Notre Dame

"Księża Solidarności". Najnowsza wystawa Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Najnowsza wystawa zaprezentowana w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie nosi nazwę "Księża Solidarności". Na ekspozycję składa się kilkanaście tablic przekrojowo prezentujących wkład Kościoła katolickiego i poszczególnych jego przedstawicieli w działania "Solidarności" i pokonanie komunizmu w XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny POLSKA Warszawa muzeum Jan Paweł II Stefan Wyszyński Solidarność

Odbudowa Notre Dame budzi kontrowersje. Specjalny apel ponad stu osobistości

Francuski dziennik "Le Figaro" opublikował apel ponad stu osobistości, które sprzeciwiają się projektowi diecezji Paryża w sprawie zagospodarowania wnętrz katedry Notre-Dame. Jak piszą autorzy deklaracji, "diecezja chce zniszczyć to, co ocalało z pożaru" i krytykują plany, które ich zdaniem negatywnie wpłyną na wystrój gotyckiej świątyni, częściowo zniszczonej w pożarze w kwietniu 2019 r.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Notre Dame Paryż

"Ześlę wiele łask dla duszy i ciała". Prośba Maryi o modlitwę w Godzinę Łaski

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - która przypada 8 grudnia - w południe obchodzona jest Godzina Łaski dla całego świata. Dzień ten łączy się z objawieniem Maryi z 1947 r., kiedy to Maryja obiecała, że "dzięki modlitwie w tej godzinie, ześle wiele łask dla duszy i ciała oraz że będą masowe nawrócenia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wiara aktualności katolickie religia Msza święta Jezus Chrystus

30 lat Radia Maryja. O. Rydzyk: trzeba słuchaczom dać mówić, to jest środek społecznego komunikowania

Dziś mija 30 lat od uruchomienia Radia Maryja. Jego twórca, redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk przyznaje, że marzenie o mediach towarzyszyło mu od czasów młodości, a radio to jest środek społecznego komunikowania. - Trzeba słuchaczom dać mówić. Ludzie chcą rozmawiać ze sobą. I nigdy tej rozmowy nie dokończymy, dlatego jest audycja "Rozmowy niedokończone" - wyjaśnił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radio Maryja media Kościół katolicki Tadeusz Rydzyk społeczeństwo

Instytucje UE bez odniesień do Bożego Narodzenia? Papież: trzeba powrócić do ideałów ojców założycieli

- W historii wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo. Pomyślmy o Napoleonie, dyktaturze nazistowskiej, czy komunistycznej - powiedział Papież Franciszek zapytany o opinię na temat zaleceń Komisji Europejskiej dot. "właściwej" postawy wobec Świat Bożego Narodzenia. - To się nie sprawdziło - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska papież Franciszek wiara