Polskie Radio
Section05

Łódź

"Pół wieku Ziemi Obiecanej". Wystawa w miejscu, gdzie był kręcony kultowy film

- Na parterze pałacu Scheiblerów, w którym się znajdujemy, jest ta słynna scena, kiedy grany przez Franciszką Pieczkę Müller oprowadza swojego przyszłego zięcia, Karola Borowieckiego, w którego wcielił się Daniel Olbrychski, i pokazuje mu te wszystkie przestrzenie - mówił w audycji "Kwadrans bez muzyki" Rafał Andrzejczak, współkurator wystawy "Pół wieku Ziemi Obiecanej" w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Muzeum Kinematografii w Łodzi Dwójka Zobacz także KULTURA FILM kino Monika Zając Władysław Reymont rocznica

Polskie Radio 24 XXXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym w Łodzi

- To będzie edycja wybitnych twórców i autorytetów, a jednocześnie edycja podwyższonego ryzyka artystycznego. Pokażemy aż trzy spektakle, których premiery dopiero przed nami - zapowiada Ewa Pilawska, dyrektorka artystyczna i twórczyni Festiwalu. Tematem przewodnim tej edycji jest hasło: "Wspólnota?".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

50 lat od premiery "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. O kulisach powstania arcydzieła

Mija dokładnie pół wieku od premiery arcydzieła w reżyserii Andrzeja Wajdy. "Ziemia obiecana", z Danielem Olbrychskim, Wojciechem Pszoniakiem i Andrzejem Sewerynem w rolach wspólników usiłujących zbudować fabrykę na terenie przemysłowej Łodzi, była zrealizowana z ogromnym rozmachem. Jej budżet wyniósł ponad 30 mln zł. Zdjęcia na terenie całej Polski, w ciągu kilku miesięcy, kręciły dwie ekipy. Przygotowano łącznie 600 strojów. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Andrzej Wajda Władysław Reymont Daniel Olbrychski Andrzej Seweryn Anna Nehrebecka aktorzy Zobacz także

Film, który nie ma sobie równych. 50 lat "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy

Uchodzi za najbardziej dynamiczne i nowoczesne dzieło polskiego kina. Na jego planie spotkało się kilkudziesięciu aktorów i ponad stu statystów. Niezapomnianą muzykę stworzył Wojciech Kilar, a w ciągu pierwszego roku obraz obejrzało ponad 6,5 mln widzów. Mija 50 lat od premiery filmu Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda FILM film polski kino Władysław Reymont KULTURA rewolucja przemysłowa Dwójka Zobacz także Sebastian Smoliński

Żydzi z getta w Łodzi trafili do piekła Auschwitz

Łódzkie getto było jedynym na ziemiach polskich, które funkcjonowało prawie do końca niemieckiej okupacji. Mieszkający na jego terenie Żydzi byli zmuszani do niewolniczej pracy w fabrykach. Większość z nich nie doczekała końca II wojny światowej - zginęli w komorach gazowych w niemieckich nazistowskich obozach zagłady w Auschwitz i Kulmhof. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żydzi nazizm Holokaust Auschwitz II wojna światowa III Rzesza

Tomasz Konieczny ponownie na rodzimej scenie. Recital w Filharmonii Łódzkiej

Bas-baryton Tomasz Konieczny, który na co dzień występuje na najważniejszych scenach operowych świata, po latach nieobecności w rodzinnej Łodzi da koncert w tamtejszej filharmonii. Jego recital z towarzyszeniem pianisty Lecha Napierały zaplanowany został na 22 stycznia. O planach koncertowych na 2025 rok Tomasz Konieczny opowiedział w "Poranku Dwójki". 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Tomasz Konieczny Dwójka Zobacz także opera Ryszard Wagner filharmonia