Polskie Radio
Section05

Mateusz Morawiecki

Premier o publikacji ws. incydentu pod Bydgoszczą: "Rzeczpospolita" napisała nieprawdę

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w artykule dziennika "Rzeczpospolita", dotyczącym reakcji państwa na incydent z naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej w grudniu ubiegłego roku, zawarte są kłamstwa. Dziennik napisał, że szef rządu miał być poinformowany o zdarzeniu krótko po nim, a nie, jak deklarował wcześniej, w kwietniu, po odkryciu szczątków rosyjskiej rakiety w lesie pod Bydgoszczą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko służby i bezpieczeństwo Bydgoszcz

Premier: europejscy przywódcy bardzo wysoko oceniają nasze działania ws. obrony granic

- To było budujące, że państwa leżące w dalekiej odległości od Rosji coraz lepiej rozumieją, że musimy razem tworzyć wspólne platformy, płaszczyzny wymiany informacji, regularnej wymiany informacji. Bo rozsiewanie fakenewsów, rozsiewanie różnej propagandy rosyjskiej należy do czołowego arsenału działań Kremla - mówił podczas konferencji prasowej na Szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  premier Europa ŚWIAT Mołdawia Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Białoruś

Kreml ingeruje w politykę na całym świecie. 300 mln dolarów to "wierzchołek góry lodowej"

Od 2014 r. Rosja wydała ponad 300 mln dolarów, by wpływać na polityków i władzę w ponad 20 państwach świata - ostrzegał w 2022 r. rząd USA. Według amerykańskiego wywiadu Rosja prowadziła też działania mające wpłynąć na amerykańskie wybory w 2016 i 2020 r. Ingerowanie Rosji w życie polityczne było lub jest badane przez komisje parlamentarne m.in. w USA, Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa ŚWIAT Rada Europejska Unia Europejska GOSPODARKA