Polskie Radio
Section05
Meksyk

Dramatyczna sytuacja w Meksyku. Rekordowa liczba zgonów na COVID-19, kończą się szczepionki

W Meksyku zanotowano rekordową liczbą zgonów i nowych przypadków zakażeń na COVID-19 - w sumie doszło do 1,89 mln infekcji. W kraju wyczerpały się zapasy szczepionek - w związku z tym rząd wydał zgodę na sprowadzenie rosyjskiego preparatu Sputnik V.
Zobacz więcej na temat:  Meksyk Ameryka Ameryka Północna koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 szczepionka szczepienia infografika ŚWIAT

Meksyk: Carlos Slim, jeden z najbogatszych ludzi świata, wyszedł ze szpitala po terapii COVID-19

Meksykański biznesmen Carlos Slim, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, wrócił do domu ze szpitala po ataku COVID-19 i czuje się dobrze - powiedział w sobotę jego rzecznik Arturo Elias. W ciągu ostatniego tygodnia Slim otrzymywał pomoc medyczną w National Institute of Nutrition, publicznym szpitalu w Mexico City.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus COVID-19 Meksyk Ameryka Północna

Młodsza część ludzkości. Opowieść o Meksyku

Gościem Adama Struga była Aleksandra Synowiec – antropolożka, latynoamerykanistka, podróżniczka i pisarka. Zabierała słuchaczy w podróż po Meksyku, kraju, w którym przez długi czas mieszkała i, który przemierzyła podczas wielu wędrówek (w tym pieszych!). Antropolożka opowiedziała o specyficznej meksykańskiej duchowości i kulturze, o ważnej roli muzyki w życiu współczesnych Meksykanów. Nie zabrakło także latynoamerykańskich muzycznych perełek! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Meksyk

Po zaprzysiężeniu Biden podpisze 15 aktów wykonawczych. Anuluje część decyzji Trumpa

- Po zaprzysiężeniu w środę na prezydenta USA Joe Biden podpisze 15 aktów wykonawczych, anulując niektóre decyzje podjęte przez dotychczasowego prezydenta Donalda Trumpa i podejmując pierwsze działania ws. pandemii koronawirusa i zmian klimatu - powiadomiła współpracowniczka prezydenta elekta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna wybory prezydenckie w USA Joe Biden Meksyk Stany Zjednoczone USA Biały Dom aborcja LGBT klimat pandemia polityka Donald Trump

Do granicy USA zbliża się wielotysięczna karawana imigrantów. "To wczesny test dla Joe Bidena"

Karawana, która według CNN liczy 7-8 tys. ludzi, a według AFP - co najmniej 9 tys. osób, dotarła do Gwatemali i kieruje się do Meksyku, a następnie do USA - podają w niedzielę media. "To wczesny test dla prezydenta elekta Joe Bidena" - ocenia "New York Times".
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA Joe Biden imigracja Ameryka Południowa Ameryka Północna Gwatemala Honduras Meksyk