Polskie Radio
Section05
NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Ujawnił, że więźniów politycznych znakują na żółto. "Zginął w wojnie narodu Białorusi z imperializmem Kremla"

- Śmierć tego szlachetnego człowieka to straszliwy los białoruskiego patrioty. Był powszechnie znany, Białorusini wspominają, jaki był szlachetny, dają wyraz swojemu bólowi. Ale to tragedia nie tylko dla Białorusinów. Chciałbym zwrócić się także do Polaków, którzy dobrze rozumieją, na czym polegają te represje, które teraz stosuje się wobec białoruskiego narodu – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk, działacz Ruchu Solidarności Razem. Podkreślił, że potrzebne są sankcje, inaczej ofiar będzie więcej. Trzeba też nadać większej liczbie osób status więźnia politycznego. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś protest Europa kolonia karna opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Wystrzelono jedną szóstą Starlinków, internet z kosmosu coraz bliżej. "Umożliwia to przełomowa technologia"

- Przed twórcami Starlinków wciąż dużo pracy. To pierwsza na świecie megakonstelacja satelitarna. Grupa ta obejmie około 12 tysięcy satelitów, krążących wokół naszej planety, które mają zapewnić dostęp do szerokopasmowego Internetu w dowolnym miejscu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Karol Wójcicki, popularyzator astronomii.
Zobacz więcej na temat:  elon musk SpaceX finanse kosmos NASA Amazon tesla księżyc astronautyka NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Rosyjska armia białoruska. Ekspert OSW: to już nie integracja, ale inkorporacja, faktyczne dowództwo jest w Moskwie

- Aleksander Łukaszenka oddał wpływ na wojsko Kremlowi: białoruscy wojskowi działają w ramach zgrupowania na zachodnim strategicznym kierunku rosyjskim. Działania armii białoruskiej odbywają się w porozumieniu z siłami zbrojnymi Rosji, tam ich działania są planowane i tam opracowywany jest plan szkolenia – mówi Andrzej Wilk z Ośrodka Studiów Wschodnich, zaznaczając, że za rządów Łukaszenki można mówić o inkorporacji armii białoruskiej w struktury rosyjskie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Białoruś Raport Białoruś Niemcy NASZ WYWIAD Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Ile rakiet ma Izrael, jak działa Żelazna Kopuła, jakie ma ograniczenia i które kraje chcą zakupić ten system?

- Szacuje się, że strona palestyńska wystrzeliła kilka tysięcy rakiet i do dyspozycji ma jeszcze 10 tysięcy pocisków. Nie wiemy dokładnie, jakie są możliwości po stronie izraelskiej. Znamy liczbę baterii, ich możliwości, nie znamy jednak dokładnie liczby przeciwrakiet. Ile ich jest  - to obecnie kluczowe pytanie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl ekspert PISM doktor Marcin Andrzej Piotrowski, analizując możliwości Żelaznej Kopuły.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Izrael Strefa Gazy NASZ WYWIAD Hamas Autonomia Palestyńska wojsko broń Hezbollah

NASZ WYWIAD Christo Grozew (Bellingcat): Zachód powinien koordynować śledztwa ws. GRU i nie dać się rozgrywać Moskwie

- Dobrą rzeczą jest to, że nam, mediom, udało nam się unieszkodliwić spory arsenał, jakim Kreml posługiwał się w celu destabilizacji sytuacji międzynarodowej. Zdołaliśmy ujawnić nazwiska i twarze agentów GRU, którzy tym się zajmowali  – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Christo Grozew, dziennikarz śledczy portalu Bellingcat. Podkreśla, że Zachód powinien koordynować działania w obliczu zagrożeń i nie pozwalać Rosji, by rozgrywała poszczególne państwa przeciw sobie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Białoruś Raport Białoruś Niemcy konstytucja 3 maja NASZ WYWIAD GRU

NASZ WYWIAD Konflikt na Bliskim Wschodzie. Ekspert PISM: Izrael nie może pozostać bezczynny i liczyć tylko na Żelazną Kopułę

- Decydujące w kwestii rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie będzie to, ile ofiar przyniesie eskalacja w najbliższym czasie - to zdecyduje o tym, w jaki sposób i kiedy będzie ona mogła zostać zakończona - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl ekspert PISM Michał Wojnarowicz.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Izrael Strefa Gazy NASZ WYWIAD Hamas Autonomia Palestyńska

NASZ WYWIAD Prof. Galeotti: hub wywiadu Rosji w ambasadzie w Pradze to nie jest wyjątek; Kreml toczy z nami niewypowiedzianą wojnę

- Po aneksji Krymu Rosja rozpoczęła z nami polityczną wojnę, prowadzoną w podziemiu. Bardzo wyraźnie dowodzą tego wydarzenia w Czechach – mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Mark Galeotti, komentując ujawnienie udziału rosyjskiego wywiadu GRU w eksplozjach amunicji w Czechach w 2014 roku. Podkreślił, że Zachód nie powinien przechodzić do porządku dziennego nad takimi działaniami Rosji, tak jak w przypadku NATO, powinien solidarnie odpowiadać na akty agresji i prowadzić konsekwentną politykę wobec Kremla.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Białoruś Raport Białoruś Niemcy konstytucja 3 maja NASZ WYWIAD GRU

NASZ WYWIAD Represje wobec ZPB. "Wywieźli nas ludzie w kominiarkach, grożono aresztem, zakazano informowania o Polakach"

- W Warszawie możemy nadal przypominać o sytuacji Polaków na Białorusi. W Grodnie dostałem ostrzeżenie, że nie mogę już o tym pisać, a podczas przesłuchań w Mińsku mnie i żonie sugerowano, że wkrótce trafimy do aresztu - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Pisalnik, działacz i dziennikarz ZPB, który z rodziną musiał wyjechać z Białorusi. Zaznacza, że rodzinom i uwięzionym potrzebne jest wsparcie, także ze względu na bardzo wysokie opłaty, które urzędowo uiszcza się adwokatom za wizyty w areszcie.
Zobacz więcej na temat:  Polacy na Białorusi Andżelika Borys Białoruś Związek Polaków na Białorusi NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Historyczny zjazd prezydentów w Warszawie. "Działamy razem, nie można zostawić Białorusi, Ukrainy, Polski samym sobie"

- Warto podjąć pracę nad poprawą relacji w regionie. Gdybyśmy nie podjęli jej lata wcześniej i uznali, że historia nie ma znaczenia, nie można opierać polityki wschodniej na wspólnych tradycjach, że Ukraina, Białoruś powinny zostać zostawione samym sobie, Polska, państwa bałtyckie też samym sobie – nie widzielibyśmy dziś efektów współpracy w regionie przy realizacji strategicznych celów, wspólnych, jak się okazało, dla państw regionu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Rosja dziennikarstwo Rosja Władimir Putin Białoruś Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka Nord Stream 2 Niemcy Litwa Łotwa Ukraina konstytucja 3 maja Andrzej Duda Wielkie Księstwo Litewskie Rzeczpospolita NASZ WYWIAD Łukasz Jasina

NASZ WYWIAD Tajne rozmowy na Kremlu. "Moskwa chce, by temat integracji Rosji i Białorusi zszedł z pierwszych stron gazet"

- Integracja z Rosją oznacza koniec niezależności kraju, który na to się godzi. Rosja będzie przedstawiać na Zachodzie proces integracji w ramach Państwa Związkowego jako wolę dwóch narodów, choćby po to, by uniknąć poważnych sankcji – przestrzega politolog dr Paweł Usow, komentując rozmowy Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki o integracji obu państw. Po czterogodzinnym spotkaniu na Kremlu nie wydano żadnego komunikatu o ustaleniach.
Zobacz więcej na temat:  Rosja dziennikarstwo Rosja Władimir Putin Czechy NASZ WYWIAD Białoruś Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Politolog: Putin może planować "wchłonięcie Białorusi" przed wyborami do Dumy. Potrzebna jest reakcja Zachodu

Rosji chodzi o systematyczne niszczenie suwerenności i niezależności Białorusi – mówi portalowi PolskieRadio24.pl politolog dr Paweł Usow. Zwraca uwagę, że Władimir Putin może obecnie liczyć na znaczące ustępstwa ze strony uzależnionego od jego woli Aleksandra Łukaszenki, a zależy mu na sukcesie przed jesiennymi wyborami do Dumy. Takim sukcesem może być "wchłonięcie Białorusi"- uważa ekspert. Zachód, jak mówi, powinien zająć jasne stanowisko w tej sprawie, uznać umowy w kwestii tworzenia Państwa Związkowego Rosji i Białorusi za bezprawne.
Zobacz więcej na temat:  Rosja służby specjalne Raport Białoruś dziennikarstwo Rosja Władimir Putin NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Atak GRU w Czechach. "To może być wierzchołek góry lodowej. Reakcja na ten akt terroru to test dla NATO, UE"

- W wyniku ujawnienia operacji GRU w Czechach Moskwa została odsunięta od strategicznego kontraktu, który uzależniałby na lata energetykę Czech od Rosatomu. Odwołano też rozmowy o dostawach szczepionki Sputnik V – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ekspert PISM Łukasz Ogrodnik. Analityk PISM nie wyklucza, że kryzys ten może mieć daleko idące konsekwencje międzynarodowe.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Rosja NASZ WYWIAD ŚWIAT GRU służby specjalne

Działacz: wspólna operacja FSB i Mińska to zły znak dla Białorusi tuż przed spotkaniem Putin-Łukaszenka

- Sens tej operacji, która przypomina lata 30. XX wieku w ZSRR, jest taki, by ugruntować następne działania Rosyjskiej Federacji na Białorusi. W latach 30. także nie było podstaw do oskarżeń w politycznych procesach. To będzie bazą obecnych i przyszłych represji wobec Białorusinów -  ocenił działacz białoruski Wiaczesław Siwczyk, komentując wspólną operację KGB i FSB. Służby te zatrzymały trzy osoby, twierdząc, że planowano wojskowy przewrót na Białorusi i zamach na Aleksandra Łukaszenkę.
Zobacz więcej na temat:  opozycja demokratyczna wojsko Ukraina Rosja Władimir Putin NASZ WYWIAD Białoruś Raport Białoruś służby specjalne Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Bolesne sankcje. "USA zamknęły Putinowi dostęp do milionów dolarów pożyczek. Wskazano mu też marchewkę"

- W wyniku amerykańskich sankcji Rosja de facto nie będzie powiększać swojego zadłużenia. Nie będzie mogła sprzedawać obligacji na rynku międzynarodowym i nie będzie mogła pożyczać setek milionów dolarów, co w normalnych okolicznościach mogłaby robić. Ta możliwość została odcięta – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Anders Aslund z think tanku "Atlantic Council". Analityk dodał, że "marchewką" dla Władimira Putina jest obietnica szczytu dwustronnego – jeśli będzie się dobrze zachowywał. – Taka obietnica nic nie kosztuje – mówi ekspert.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina opozycja demokratyczna wojsko ŚWIAT Ukraina Rosja Władimir Putin Donbas NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD "Rosja eskaluje żądania, ustępstwa byłyby groźne dla Europy"

- Dwa główne scenariusze w odniesieniu do działań Rosji w Donbasie to próba zastraszenia Zachodu i Ukrainy, celem wymuszenia ustępstw, zwłaszcza uznania de facto "strefy wpływów Kremla" w Europie Wschodniej oraz ograniczona interwencja wojskowa - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Marcin Terlikowski (PISM). Analityk podkreślił jednocześnie, że obecnie nie można wykluczyć żadnego rozwoju wypadków, w tym wojny na szerszą skalę.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina opozycja demokratyczna wojsko Białoruś Andżelika Borys MSZ POLSKA NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Jakub Śmiechowski: mierzymy relatywnie wysoko

- Działania organizatora niszczą klasę. Jazda pakietem Le Mans na innych torach jest absurdem. To oczywiście dodatkowe koszty, które zespoły będą musiały ponosić na własną rękę - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Śmiechowski, kierowca wyścigów długodystansowych w polskim zespole Inter Europol Competition, w kontekście zmian wprowadzonych w klasie LMP2 i przed startem sezonu European Le Mans Series, w którym zobaczymy Roberta Kubicę i Mateusza Kaprzyka. 
Zobacz więcej na temat:  wyścigi samochodowe SPORT Moto sport sporty motorowe ELMS NASZ WYWIAD opinie WEC

NASZ WYWIAD Ukraiński ekspert: Zachód musi położyć na stole ostre sankcje. "Rosja nie może blokować nam wejścia do NATO"

- Moskwa wykorzystuje obecnie czynnik okupacji terytoriów Ukrainy i Gruzji do blokowania ich dążenia do członkostwa w NATO. Warto wysłać Kremlowi jasny sygnał, że ta strategia nie zadziała - postuluje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Maksym Khyłko z Rady Polityki Zagranicznej "Ukraiński Pryzmat". Ekspert zaznacza, że Zachód powinien zdecydowanie zareagować na eskalację konfliktu przez Rosję, możliwe są bowiem różne scenariusze wydarzeń, łącznie z wojną na dużą skalę.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Donbas opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD wojsko

NASZ WYWIAD "Widzimy testy torped z napędem jądrowym, broni hipersonicznej". Jakie są cele i plany Rosji w Arktyce?

- Rosjanie gromadzą siły wojskowe w tym regionie od dłuższego czasu. Bazy zwane "arktycznymi koniczynkami" powstają od kilku lat. Rosja z Arktyką wiąże szereg planów gospodarczych i wojskowych. Jest to miejsce kluczowe dla światowego bezpieczeństwa –  także dlatego, że trajektorie rakiet balistycznych przechodzą zazwyczaj przez któryś z biegunów – mówi Anna Maria Dyner (PISM), komentując aktywność Rosji w Arktyce.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Donbas opozycja demokratyczna wojsko Europa NASZ WYWIAD Arktyka