Polskie Radio
Section05
NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Bolesne sankcje. "USA zamknęły Putinowi dostęp do milionów dolarów pożyczek. Wskazano mu też marchewkę"

- W wyniku amerykańskich sankcji Rosja de facto nie będzie powiększać swojego zadłużenia. Nie będzie mogła sprzedawać obligacji na rynku międzynarodowym i nie będzie mogła pożyczać setek milionów dolarów, co w normalnych okolicznościach mogłaby robić. Ta możliwość została odcięta – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Anders Aslund z think tanku "Atlantic Council". Analityk dodał, że "marchewką" dla Władimira Putina jest obietnica szczytu dwustronnego – jeśli będzie się dobrze zachowywał. – Taka obietnica nic nie kosztuje – mówi ekspert.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina opozycja demokratyczna wojsko ŚWIAT Ukraina Rosja Władimir Putin Donbas NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD "Rosja eskaluje żądania, ustępstwa byłyby groźne dla Europy"

- Dwa główne scenariusze w odniesieniu do działań Rosji w Donbasie to próba zastraszenia Zachodu i Ukrainy, celem wymuszenia ustępstw, zwłaszcza uznania de facto "strefy wpływów Kremla" w Europie Wschodniej oraz ograniczona interwencja wojskowa - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Marcin Terlikowski (PISM). Analityk podkreślił jednocześnie, że obecnie nie można wykluczyć żadnego rozwoju wypadków, w tym wojny na szerszą skalę.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina opozycja demokratyczna wojsko Białoruś Andżelika Borys MSZ POLSKA NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Jakub Śmiechowski: mierzymy relatywnie wysoko

- Działania organizatora niszczą klasę. Jazda pakietem Le Mans na innych torach jest absurdem. To oczywiście dodatkowe koszty, które zespoły będą musiały ponosić na własną rękę - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Śmiechowski, kierowca wyścigów długodystansowych w polskim zespole Inter Europol Competition, w kontekście zmian wprowadzonych w klasie LMP2 i przed startem sezonu European Le Mans Series, w którym zobaczymy Roberta Kubicę i Mateusza Kaprzyka. 
Zobacz więcej na temat:  wyścigi samochodowe SPORT Moto sport sporty motorowe ELMS NASZ WYWIAD opinie WEC

NASZ WYWIAD Ukraiński ekspert: Zachód musi położyć na stole ostre sankcje. "Rosja nie może blokować nam wejścia do NATO"

- Moskwa wykorzystuje obecnie czynnik okupacji terytoriów Ukrainy i Gruzji do blokowania ich dążenia do członkostwa w NATO. Warto wysłać Kremlowi jasny sygnał, że ta strategia nie zadziała - postuluje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Maksym Khyłko z Rady Polityki Zagranicznej "Ukraiński Pryzmat". Ekspert zaznacza, że Zachód powinien zdecydowanie zareagować na eskalację konfliktu przez Rosję, możliwe są bowiem różne scenariusze wydarzeń, łącznie z wojną na dużą skalę.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Donbas opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD wojsko

NASZ WYWIAD "Widzimy testy torped z napędem jądrowym, broni hipersonicznej". Jakie są cele i plany Rosji w Arktyce?

- Rosjanie gromadzą siły wojskowe w tym regionie od dłuższego czasu. Bazy zwane "arktycznymi koniczynkami" powstają od kilku lat. Rosja z Arktyką wiąże szereg planów gospodarczych i wojskowych. Jest to miejsce kluczowe dla światowego bezpieczeństwa –  także dlatego, że trajektorie rakiet balistycznych przechodzą zazwyczaj przez któryś z biegunów – mówi Anna Maria Dyner (PISM), komentując aktywność Rosji w Arktyce.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Donbas opozycja demokratyczna wojsko Europa NASZ WYWIAD Arktyka

NASZ WYWIAD Los rodzin ofiar Katynia. "Groby zesłańców kryje tajga, ci, którzy przetrwali, chcą dać świadectwo"

- Członkowie deportowanych rodzin, którym udało się przeżyć i przemieścić do nowej Polski, przez długie lata w PRL zmuszeni byli do milczenia o swoich doświadczeniach i losie bliskich – podkreśla dr Ewa Kowalska (Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN), opowiadając o losie rodzin katyńskich, skazywanych w latach 40. na deportację w głąb Związku Radzieckiego. Wiele osób nigdy nie powróciło do ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Katyń ŚWIAT ZSRR

NASZ WYWIAD Anders Aslund o Ukrainie: Putin może szykować wojnę przed wyborami, uznanie "republik" albo targi o NS2

- Takiej retoryki ze strony Rosji nie widzieliśmy od 2014 roku, zagrożenie jest poważne. Nie wiemy na razie, jaki plan ma Putin i jaki cel chce osiągnąć – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Anders Aslund, ekspert Atlantic Council, komentując groźby Rosji związane z Donbasem. Ekspert ocenia, że Putin może testować administrację USA, zwłaszcza w perspektywie zapowiedzi nowych sankcji wobec Kremla. Prognozuje, że wbrew wysiłkom  Moskwy Nord Stream 2 zostanie zablokowany.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Polacy na Białorusi NASZ WYWIAD Rosja Ukraina Donbas Nord Stream 2 Władimir Putin USA Joe Biden sankcje USA

NASZ WYWIAD Dlaczego szczepienia nie dały Netanjahu zwycięstwa? Ekspert: w "House of Cards" sytuacja była dużo prostsza

- Benjamin Netanjahu podkreślał swoje zasługi w kwestii szczepień. Szef Pfizera donosił, że Netanjahu dzwonił do niego w tej sprawie o godzinie 3 w nocy, by zabezpieczyć kontrakty na szczepionki. Czy tego nie docenili wyborcy? Można rzec tak: gdyby nie sukces kampanii szczepień, premier Izraela zapewne poniósłby porażkę – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Michał Wojnarowicz (PISM), komentując czwarte w ciągu dwóch lat wybory parlamentarne w Izraelu.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Izrael szczepienia wybory Benjamin Netanjahu

NASZ WYWIAD Andrzej Pisalnik: działacze ZPB usłyszą zarzuty przed Wielkanocą, trwają kontrole w szkołach uczących polskiego

- Zarzuty mają zostać przedstawione czterem polskim działaczom więzionym w Mińsku w tym tygodniu. Możemy tylko modlić się, by mogli opuścić cele na czas Wielkanocy – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Pisalnik, sekretarz Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. Poinformował, że obecnie na całej Białorusi mają miejsce kontrole w szkołach nauczających języka polskiego, a władze zbierają dane o ich kursantach.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi NASZ WYWIAD Andrzej Poczobut Andżelika Borys

NASZ WYWIAD Białoruski działacz: terror Łukaszenki uderza teraz w Polaków, represje nie ustaną, póki ten reżim trwa

- Aresztowanie liderki Związku Polaków Andżeliki Borys i polskich działaczy to jeszcze jedno potwierdzenie, jaka jest natura tej władzy, co znoszą setki tysięcy Białorusinów przez wszystkie lata za rządów Aleksandra Łukaszenki. Jestem tym oburzony  – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk, białoruski działacz opozycyjny. Opozycjonista podkreśla, że Łukaszenka trwa u władzy dzięki wsparciu Kremla.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Raport Białoruś NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD "Reżim czuje zwierzęcy strach, wie, że ryzykuje". Białoruski publicysta o akcji antypolskiej

- Tegoroczny Dzień Wolności wyróżniają otwarte represje wobec Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes Andżeliką Borys. Trudno sobie nawet wyobrazić wszystkie konsekwencje tych działań. Myślę, że w Polsce jest to rozumiane – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Roman Jakowleuski, białoruski publicysta. Zaznaczył, że kampania antypolska może okazać się zgubna dla jej organizatorów i zdają oni sobie sprawę z tego ryzyka.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Szuszkiewicz: Łukaszenka jest nie tylko antypolski, ale i antybiałoruski. Jako rosyjski satelita niszczy Dzień Wolności

- Aleksander Łukaszenka ma nastawienie nie tylko antypolskie, ale i antybiałoruskie, działa na szkodę narodu białoruskiego, białoruskości – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy przywódca białoruskiego państwa, komentując aresztowania, do których doszło przed świętem niezależnych Białorusinów, Dniem Wolności. Jak mówi, Łukaszenka rządzi krajem wedle sowieckiej formuły i cofa kraj w realia ZSRR.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka NASZ WYWIAD Stanisław Szuszkiewicz

NASZ WYWIAD "Przełomowe porozumienia z państwami arabskimi, szczepienia – to może być za mało. Kluczem może być nawet jeden mandat"

- Jednym ze źródeł dotychczasowych sukcesów Benjamina Netanjahu była sprytna taktyka polityczna – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Michał Wojnarowicz, ekspert PISM. – Maczał palce w rozłamach w opozycji, przyciągał skrajną prawicę, zabiegając jednocześnie o elektorat arabski. Tym razem to może jednak nie wystarczyć – zastrzega analityk.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Izrael szczepienia

NASZ WYWIAD Pod szubienicą dał znać, że walka trwa, walczył i po śmierci

- Przez wiele lat Polaków, Białorusinów, Litwinów, Ukraińców łączyła wspólna historia. Powstanie styczniowe pokazuje tę wspólnotę naszych losów – mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Aleś Smalańczuk. Konstanty Kalinowski, bohater narodowy Polski, Litwy i Białorusi, jako przywódca powstania styczniowego na Litwie został skazany na śmierć przez władze carskie i powieszony w Wilnie 22 marca 1864 roku.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Białoruski politolog: antypolska kampania zaczęła się już po wyborach prezydenckich, konflikt eskaluje

- Trwa antypolska kampania. Postrzegam ją w ramach koncepcji poszukiwania wroga zewnętrznego, którego władze potrzebują, by objaśnić różnego rodzaju problemy wewnątrz kraju. Zwróciłbym uwagę, że niedawno białoruskie władze zaproponowały nowe święto - Dzień Jedności Narodowej 17 września. Także ono ma antypolski charakter i w pełni wpisuje się w tego rodzaju koncepcję poszukiwania wroga – mówi portalowi PolskieRadio24.pl białoruski politolog dr Waler Karbalewicz.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Dożywotnie rządy w Mińsku? Dr Waler Karbalewicz: trwają prace nad nową konstytucją na potrzeby Łukaszenki

- W skład komisji konstytucyjnej wchodzą tylko stronnicy Aleksandra Łukaszenki, a to znaczy, że będzie pisał nową konstytucję dla siebie samego. Społeczeństwo w żaden sposób nie będzie miało na to wpływu. To wszystko znaczy, że Łukaszenka zmienia system polityczny pod kątem swoich politycznych potrzeb - mówi portalowi PolskieRadio24.pl białoruski politolog dr Waler Karbalewicz. Są doniesienia, że Łukaszenka szykuje dla siebie niewybieralny i zapewne dożywotni urząd. Analityk zaznacza, że fali nowych protestów na Białorusi można spodziewać się po przełomie roku, w czasie kampanii przed wyborami lokalnymi i spodziewanym referendum ws. konstytucji. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD CDU spada z politycznej trampoliny, Zieloni przekonują biznes. "Wybory do Bundestagu mogą przynieść niespodziankę"

- Dla CDU pandemia była polityczną trampoliną, tymczasem marcowe wybory regionalne okazały się ogromną porażką chadeków. Pokazały, jak bardzo partii zaszkodziła afera maseczkowa, wolne tempo szczepień i przedłużający się lockdown – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Lidia Gibadło (PISM). Zaznacza, że siła rażenia afery porównywana jest do historycznego skandalu, który zakończył rządy chadecji pod wodzą kanclerza Helmuta Kohla.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Niemcy wybory w Niemczech koronawirus pandemia

NASZ WYWIAD Dyrektor Muzeum Katyńskiego o usunięciu tablic w Twerze: to bolesne, w Rosji znów próbuje się zamazać prawdę

- Widzimy, że w Rosji prawdę o Katyniu znów próbuje się ukryć, zwinąć z powrotem w kłębek półprawd. Tego przykładem są zdarzenia w Twerze, gdzie w maju 2020 roku zdjęto tablice upamiętniające ofiary Katynia i ofiary sowieckich represji ze ścian budynku, w którym miały miejsce te zbrodnie. Sąd rejonowy w Twerze oddalił pozew w tej sprawie, złożony przez rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał i grupy członków rodzin katyńskich – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Władimir Putin Katyń ŚWIAT