Polskie Radio
Section05
NIK

Banaś nie jest już autorytetem opozycji? Fala oburzenia po wspólnej konferencji z Mentzenem. "To brzmi jak żart"

Konferencja prezesa NIK Mariana Banasia i Sławomira Mentzena, wiceprzewodniczącego Konfederacji, wywołała liczne głosy oburzenia. Komentatorzy przypominają, że syn Banasia Jakub startuje w wyborach do Sejmu z list tej partii. Szef NIK nie widzi w całej sytuacji nic niestosownego. - Konferencja wspólnie z liderem jednej z partii na niespełna trzy miesiące przed wyborami w obronie rzekomej niezależności NIK brzmi jak żart - ocenił w Programie 3 Polskiego Radia minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Konfederacja wybory parlamentarne

Banaś wystąpił na wspólnej konferencji z Mentzenem. Szef NIK nie widzi w tym nic niestosownego

Szef NIK Marian Banaś wystąpił na wspólnej konferencji ze Sławomirem Mentzenem. Sprawa budzi oburzenie praktycznie wszystkich środowisk, ponieważ to niespotykane, by przedstawiciel konstytucyjnego organu, który ma tropić nieprawidłowości, udzielał poparcia konkretnej partii politycznej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że z list Konfederacji do Sejmu wystartuje syn Mariana Banasia. Szef NIK nie widzi w całej sytuacji nic niestosownego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marian Banaś polityka Konfederacja konferencje wybory parlamentarne

Możliwy sojusz PO z Konfederacją. Rzecznik rządu: Tusk i Braun dogadaliby się ws. relacji z Rosją

- Trzeba wyciągać wnioski z poprzednich koalicji, my walczymy o samodzielną większość - zaznaczył rzecznik rządu Piotr Müller w Programie 3 Polskiego Radia. Ocenił też, że Donald Tusk jako liberał ma poglądy zbieżne z Konfederacją, a w kwestii relacji z Rosją Tusk i Grzegorz Braun dogadaliby się.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koalicja obywatelska PiS Konfederacja polityka Piotr Müller

"Nierzetelny nadzór MPWiK i niewystarczająca kontrola Trzaskowskiego". Jest raport NIK ws. "Czajki"

NIK oceniła, że postępowanie MPWiK związane z projektowaniem, budową i eksploatacją kolektora podziemnego transportującego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" nie zapewniło ciągłego i bezpiecznego dla środowiska przesyłu ścieków. Działania nadzorcze prezydenta stolicy Izba uznała za niewystarczające.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wisła Warszawa mazowieckie regiony awaria w oczyszczalni Czajka

"Chce uderzyć w rząd i obniżyć pozycję Polski". Mariusz Gosek o wniosku szefa NIK

- Polska jest krajem demokratycznym, mamy instytucje państwa kontrolnego w Polsce, ba, NIK jest najwyższym ciałem kontrolnym w naszym kraju. Nad NIK kontrole sprawuje z kolei Sejm i u nas jest ład, skład i porządek jeśli chodzi o demokrację i praworządność - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Gosek (Solidarna Polska). Gościem audycji był także Jarosław Sachajko (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka inwigilacja Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli Polskie Radio 24 Sejm

Szef NIK wysłał podwładną do skarbówki w prywatnej sprawie? Media o "nowych kłopotach" Banasia

Prezes NIK Marian Banaś miał wysłać swoją podwładną, by ta "zasięgnęła języka" w dotyczącym go postępowaniu celno-skarbowym - informuje w środę "Rzeczpospolita" w artykule zatytułowanym "Nowe kłopoty Mariana Banasia". Chodzi o sprawę z końca minionego roku i spotkanie szefowej delegatury NIK z szefową KAS - Krajowej Administracji Skarbowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marian Banaś prokuratura Krajowa Administracja Skarbowa

Sejmowa komisja zbada techniki operacyjne służb? Stankowski: niebezpieczny dla opozycji temat

- Opozycja nie ma żadnego interesu politycznego w tym, żeby powstała sejmowa komisja ds. technik operacyjnych - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie".  - Po pierwsze, ta komisja miałaby się zająć wykorzystywaniem technik operacyjnych za czasów, kiedy rządziła PO, a to już jest bardzo niebezpieczny dla opozycji temat, po drugie - opozycja ma swoją zabawkę w postaci komisji senackiej - ocenił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Opaliński Adrian Stankowski polityka pegasus służby specjalne

"Autokompromitacja NIK". Marek Wróbel o konferencji prasowej ws. Pegasusa

Nie rozumiem, co tu się stało. Pojawiają się teorie spiskowe, że to są "agenci Jarosława Kaczyńskiego, którzy mają skompromitować ostatnią niezależną instytucję w Polsce". Dla mnie to jest bardzo dziwne - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej, odnosząc się do konferencji prasowej NIK ws. Pegasusa. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Samuel Pereira z portalu tvp.info i dr Bartosz Machalica z Instytutu Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Samuel Pereira POLSKA polityka Najwyższa Izba Kontroli Marian Banaś inwigilacja pegasus