Polskie Radio
Section05
NIK

Prezes NIK wystąpił z wnioskiem do Bodnara. Chodzi o wybory korespondencyjne, Orlen i TVP

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś zwrócił się z wnioskiem do ministra sprawiedliwości - prokuratora generalnego Adama Bodnara o objęcie nadzorem spraw zainicjowanych wniesieniem przez NIK zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w których prokuratura odmawiała wszczęcia postępowania karnego lub takie postępowania karne umarzała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura Adam Bodnar media TVP Orlen

Atak hakerski na NIK? Marian Banaś nie przekazał prokuraturze danych mimo nakazu sądu

Prezes NIK Marian Banaś najpierw nie zawiadomił służb o rzekomym ataku hakerów na kierowaną przez siebie instytucję i należące do niej telefony, a potem - mimo nakazu sądu - nie wydał prokuraturze danych z urządzeń mających być zainfekowanymi, zasłaniając się "wątpliwościami natury prawno-formalnej" - pisze środowa "Rzeczpospolita". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli pegasus

"Tarcza Finansowa uratowała ponad trzy miliony miejsc pracy". Prezes PFR odpowiada na zarzuty opozycji

Zmiany pozwalające uruchomić Tarczę Finansową w czasie Covid-19 zostały przyjęte przy pełnym konsensusie politycznym, a udzielona pomoc była transparentna i skuteczna - podkreślił w sobotę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Jego zdaniem ostatnie lata wymagały od Funduszu nadzwyczajnych środków i działań.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 wojna na Ukrainie inflacja Unia Europejska tarcza antykryzysowa pracodawcy BGK NBP

"RESET" Tusk i Pawlak nie potrafili wyjaśnić, skąd kontrakt na rosyjski gaz do 2037 r. Najnowszy odcinek "Resetu"

Rząd Donalda Tuska nie potrafił wyjaśnić powodów zawarcia wieloletniej umowy gazowej z Rosją - podkreślają autorzy serialu "Reset", powołując się na raport Najwyższej Izby Kontroli. W TVP Info wyemitowano ostatni odcinek drugiego sezonu produkcji
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Reset Rosja Donald Tusk Waldemar Pawlak polityka Najwyższa Izba Kontroli Sławomir Cenckiewicz Michał Rachoń energetyka bezpieczeństwo relacje polsko-rosyjskie Władimir Putin Kreml

PR24 "Kosz prezentów" w rozmowach szefa NIK. Prof. Domański: to osłabia wiarygodność Mariana Banasia

- Ujawnione w piątek taśmy sprawiają, że Marian Banaś postrzegany jako ktoś ogarnięty nienawiścią, kto, z małostkowych powodów osobistych, chciałby spowodować, by PiS przegrał wybory - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Henryk Domański, komentując nagrania rozmów szefa NIK ujawnione w piątek przez TVP Info. Odnosząc się do słów o "koszu prezentów" od szefa NIK, które padły w tej rozmowie, stwierdził, że to "osłabia wiarygodność pana Banasia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Domański Marian Banaś Konfederacja

"Taśmy Banasia". Andrzej Dera: są szokujące, prezes NIK sprzeniewierzył się zasadzie apolityczności tego urzędu

- Rozmowa Mariana Banasia z Markiem Chmajem jest dla mnie szokująca. Wynika z niej, że prezes Najwyższej Izby Kontroli sprzeniewierzył się zasadzie apolityczności tego urzędu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, komentując ujawnienie "taśm Banasia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Andrzej Dera Marian Banaś Donald Tusk Konfederacja Platforma Obywatelska opozycja wybory w Polsce wybory 2023 wybory parlamentarne Najwyższa Izba Kontroli taśmy banasia

Kontrola NIK w TVP. Polityczny raport w ogóle nie uwzględnia specyfiki działalności publicznego nadawcy

Najwyższa Izba Kontroli w piątek przedstawiła raport z kontroli w TVP, w którym krytykuje wydatki i pensje w spółce. Zdaniem władz TVP stawiane w raporcie zarzuty opierają się na "błędnych wykładniach" i "nieuzasadnionych motywach". NIK zupełnie pominęła fakt, że TVP, jako nadawca publiczny, nie jest nastawiona na zysk, a jej zadaniem jest realizacja misji publicznej, powszechność i ciągłość usług medialnych. W raporcie NIK nie ma też ani słowa o wysokiej oglądalności programów i produkcji realizowanych przez Telewizję Polską. Tymczasem Marian Banaś nie miał odwagi, by odpowiedzieć na pytania dziennikarzy i... uciekł z własnej konferencji. Media szybko określiły raport NIK mianem upolitycznionego. Warto bowiem przypomnieć, że Marian Banaś w lipcu wystąpił na wspólnej konferencji z politykiem Konfederacji Sławomirem Mentzenem. Tymczasem syn i doradca społeczny prezesa NIK, Jakub Banaś, startuje z list tej partii do Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA TVP media media publiczne Marian Banaś

Prezes NIK zleca kolejne kontrole, udając przy tym niezależnego. Już zapomniał o wspólnej konferencji z Mentzenem?

Prezes NIK Marian Banaś przedstawiający się jako niezależny funkcjonariusz państwowy przeprowadza kolejne kontrole w spółkach skarbu państwa. Kilka dni temu przedstawiono, upolityczniony zdaniem mediów, raport z kontroli w TVP. Sprawdzane przez NIK są także inne podmioty, jak Orlen czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Banaś na każdym kroku podkreśla swoją niezależność, a nie chęć uderzenia w obóz władzy. Tymczasem jeszcze w lipcu prezes NIK wystąpił na wspólnej konferencji z liderem Konfederacji - Sławomirem Mentzenem. Jednocześnie syn i doradca Mariana Banasia, Jakub, startuje z list tej partii do Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marian Banaś Prawo i Sprawiedliwość Konfederacja

Konferencja Banasia i Konfederacji. PiS domaga się szczegółów proponowanej ustawy

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski w reakcji na wspólną konferencję prasową lidera Konfederacji i prezesa NIK zwrócił się do Mariana Banasia z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej. W imieniu swojego ugrupowania wnosi m.in. o ujawnienie informacji o wynagrodzeniach dla autorów projektu ustawy o NIK, o której była mowa podczas wystąpienia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marian Banaś Prawo i Sprawiedliwość