Polskie Radio
Section05
Nasz komentarz

"Komentarz Dnia": sędzia Paweł Juszczyszyn, sądownictwo, Holokaust

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Krzysztof Wołodźko ("Gazeta Polska") i Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"). Publicyści dyskutowali m.in. o wizycie sędziego Pawła Juszczyszyna w Kancelarii Sejmu i reformie sądownictwa, a także o zbliżającym się Światowym Forum Holokaustu i polityce zagranicznej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kożuszek Nasz komentarz sądownictwo Holokaust Jerozolima Polityka zagraniczna Polski

"Komentarz Dnia": wybory prezydenckie, Andrzej Duda, rodzina, antypolonizm

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli Miłosz Manasterski ("Agencja Informacyjna") i Jarosław Włodarczyk ("Press Club"). Publicyści dyskutowali m.in. o zbliżających się wyborach prezydenckich, szansach Andrzeja Dudy na reelekcję i kandydacie Konfederacji, a także o postępowaniu dyscyplinarnym wszczętym na Uniwersytecie Śląskim wobec prof. Ewy Budzyńskiej po wykładzie o tradycyjnym modelu rodziny oraz o walce rządu z antypolonizmem.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lisicki miłosz manasterski Nasz komentarz polityka Andrzej Duda wybory prezydenckie 2020 Konfederacja rodzina

Dr Andrzej Anusz: dyskusja wokół sądownictwa nie zmieni układu władzy w Polsce

Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia, opozycja przecenia wagę debaty wokół reformy sądownictwa. - To nie jest temat, który jest w stanie przewrócić obóz rządzący i doprowadzić do tego, że prezydent Andrzej Duda przegra wybory - ocenił dr Andrzej Anusz. A jakie mogą być skutki dyskusji o polskim wymiarze sprawiedliwości w różnych międzynarodowych instytucjach?
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Piotr Gociek Genowefa Grabowska

Prof. Kleiber: walka o władzę pod przykrywką walki o praworządność

Profesor Michał Kleiber, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, odnosząc się do zamieszania wokół polskiego wymiaru sprawiedliwości mówi, że "sądząc po tym, jak zachowuje się opozycja w Polsce i jak animuje ruchy ze strony polityków UE, to sugestia, że kryje się za tym walka o władzę wydaje się być zasadna". W jego opinii, prowadzi się ją pod przykrywką walki o praworządność.
Zobacz więcej na temat:  polityka Nasz komentarz POLSKA sąd Michał Kleiber Grzegorz Jankowski

Prof. Genowefa Grabowska: sprawy dot. sądownictwa powinniśmy załatwiać w kraju

- Spór wokół ustawy dyscyplinującej sędziów został przeniesiony na świat zewnętrzny. Uruchomione zostały już niemal wszystkie elementy zewnętrzne, które opozycja uznała za takie, które mogą jej pomóc. Uważam, że to był bardzo zły ruch. Powinniśmy sprawy trudne załatwiać "w domu" (...) Unia Europejska nie ma podstawy prawnej, by w proces organizacji sądownictwa w Polsce ingerować - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Piotr Gociek Genowefa Grabowska

"Komentarz Dnia": Komisja Wenecka, Światowe Forum Holokaustu

Gośćmi "Komentarza Dnia" byli: Jarosław Włodarczyk i Jerzy Kłosiński. Publicyści dyskutowali o wizycie przedstawicieli Komisji Weneckiej w Warszawie i nowelizacji ustaw sądowych, a także o V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie, podczas którego nie przewidziano możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Adrian Klarenbach Jerzy Kłosiński Komisja Wenecka Izrael Andrzej Duda

Prof. Młyńczyk: Lewica w wyborach prezydenckich stawia na popularną osobę

Lider Wiosny Robert Biedroń został wspólnym kandydatem koalicji lewicowej w wyborach prezydenckich. - Lewica idzie trybem sprawdzonym - stawia na popularną osobę. Biedroń to kolejny kandydat, który jest podobny do innych kandydatów po stronie opozycji. Wyborca będzie zdezorientowany, głosy się rozłożą. W takiej sytuacji prezydent Andrzej Duda może myśleć o zwycięstwie w pierwszej turze - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Krzysztof Świątek