Polskie Radio
Section05

Niemcy

Postawa Niemiec wobec uchodźców w 2015 r. a dziś. Politolog: nie obserwujmy już polityki "herzlich willkommen"

- Nie ma już tej ogromnej, bardzo nasilonej przez media tzw. kultury willkommen, czyli powitania ludzi, którzy chcą przybyć do Niemiec. (...) Mieszkańcy Republiki Federalnej Niemiec w tych ostatnich 6-7 latach zauważyli, że zostali przez elity polityczno-medialne wprowadzeni w błąd, że w 2015 roku to nie byli do końca imigranci wojenni - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wilczek (politolog, od lat mieszka w Niemczech, uczy uchodźców języka niemieckiego).    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski filozofia konserwatyzm polityka uchodźcy

Retoryka Berlina nt. reperacji wojennych. Prof. Kucharczyk: niedobre dziedzictwo polityki niemieckiej

- Nie sposób nie abstrahować od narosłego przez pokolenia niedobrego dziedzictwa niemieckiej kultury politycznej, która spogląda na ziemie Europy Środkowo-Wschodniej jako pustynię kulturową, która czeka na swojego gospodarza - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, PAN). Gościem "Dziedzictwa współczesności" był również prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski reparacje wojenne

"Dochodzi do epokowej zmiany". Prof. Kucharczyk o polityce Niemiec wobec Wschodu

- Jeżeli popatrzymy na obecny pejzaż polityczny Niemiec, aktualną koalicję rządową, to okazuje się, że partią reprezentującą najbardziej stanowcze stanowisko wobec Rosji jest, o dziwo, partia Zielonych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie polityka Olaf Scholz

"Wymijające odpowiedzi, kuglarstwo". Michał Jach o postawie Niemiec wobec wojny na Ukrainie

- Odpowiedzi zarówno kanclerza Scholza, jak i znaczących polityków niemieckich są tak pokrętne, że niby chcą, niby będą, a to ciągle się nie dzieje - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Michał Jach oceniając postawę Niemiec wobec apeli o dostawę uzbrojenia na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Adrian Klarenbach serwis wschodni Ukraina broń Prawo i Sprawiedliwość

Polityka energetyczna UE. Szefowa KE: pracujemy nad tym, by zmniejszyć import gazu z Rosji

Unia Europejska musi się uniezależnić się od rosyjskiego gazu - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, występując za pośrednictwem łącza wideo na konferencji zorganizowanej przez niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Podkreśliła, że "Moskwa nie jest już wiarygodnym partnerem".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Ursula von der Leyen Komisja Europejska gaz ziemny gaz

Prof. Krasnodębski o wojnie: dla przeciętnego Niemca czy Francuza jest czymś odległym

- Z jednej strony mamy brutalną krwawą wojnę z łamaniem prawa międzynarodowego i praw człowieka, na wschodzie, natomiast na zachodzie nic nowego, jest ofensywa innego typu, miękkimi środkami, wymierzoną przeciwko naszemu krajowi - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Jedynka Ukraina Zdzisław Krasnodębski ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Francja

tylko u nas Solidarna Polska chce sankcji na Gerharda Schroedera. "Położył nóż na gardle Europy"

Solidarna Polska chce, aby Gerhard Schroeder został objętymi unijnymi sankcjami. - Ta sprawa będzie wielkim testem dla, zarówno państwa niemieckiego, czy zgodzi się na to, żeby były kanclerz był objęty takimi sankcjami, ale również dla całej Unii Europejskiej, czy w nakładaniu tych sankcji jest poważna - mówi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. 
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Solidarna Polska Ukraina wojna na Ukrainie Sebastian Kaleta Rosja ŚWIAT

Ukraiński dyplomata w ogniu niemieckiej krytyki. Melnyk skomentował odmowę wizyty Scholza na Ukrainie

Niemiecka prasa krytycznie odniosła się do słów szefa ukraińskiej placówki w Berlinie, który skrytykował szefa niemieckiego rządu. Andrij Melnyk nazwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza "obrażalskim", gdy ten odmówił wizyty w Kijowie. "Bezczelny", "nadworny błazen", "przekroczył granice" - to tylko niektóre epitety, którymi opisano sytuację, którą wywołał ukraiński dyplomata swoją opinią.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa media prasa Ukraina dyplomacja wojna 2022