Polskie Radio
Section05

Niemcy

Powstanie Warszawskie. 6 września 1944. Świadomość nieuniknionej klęski jest powszechna

Trzydziesty siódmy dzień powstania, środa. Niemcy przypuszczają generalny szturm na Powiśle. Po zaciętych walkach powstańcy stopniowo przesuwają się w stronę Śródmieścia. Wieczorem Powiśle jest już całkowicie zajęte przez wroga. Linią frontu staje się Nowy Świat.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa zbrodnie wojenne Tadeusz Bór-Komorowski Armia Krajowa

Powstanie Warszawskie. 5 września 1944. Niemcy kontynuują huraganowy ogień artyleryjski na miasto

Trzydziesty szósty dzień powstania, wtorek. Pod naporem ataku niemieckiego powstańcy opuszczają budynek elektrowni na Powiślu. Udaje się utrzymać ruiny budynku Komendy Policji i kościoła Świętego Krzyża przy Nowym Świecie. Sztab Komendy Okręgu Warszawa AK przenosi się do kina Palladium przy ul. Złotej.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa zbrodnie wojenne historia Polski

Powstanie Warszawskie. "Cała ulica płonęła, to było kłębowisko płomieni"

4 września 1944 roku. Trzydziesty piąty dzień powstania, poniedziałek. W zbombardowanym budynku PKO ciężkie rany odnoszą szef Sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej gen. Tadeusz Pełczyński ps. Grzegorz oraz jego zastępca Kazimierz Pluta-Czachowski ps. Kuczaba. Zbombardowana elektrownia na Powiślu staje się gruzowiskiem.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie zbrodnie wojenne nazizm II wojna światowa Armia Krajowa

Duda odpowiada niemieckiej prasie. Padły słowa o pomocy NATO

- Uważamy, że jesteśmy przede wszystkim sami odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo. Ale jesteśmy pewni naszych sojuszników - oświadczył prezydent Andrzej Duda. Odniósł się w ten sposób do artykułu w niemieckiej prasie, w którym stwierdzono, że Polska wydaje znaczne środki na obronność "tak jakby była zdana na siebie w przypadku wojny".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda NATO bezpieczeństwo Wojsko Polskie

Wybory w Niemczech. Kowal: wraca widmo rewizjonizmu

- Musimy uważnie przyglądać się polityce niemieckiej. Przede wszystkim pilnować, żebyśmy - jako politycy - nie przeoczyli procesów, które są bardzo niebezpieczne dla Europy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, odnosząc się do wyborów w niemieckich landach Turyngii i Saksonii.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Paweł Kowal polityka Saksonia AfD Rosja wybory w Niemczech Karol Surówka ŚWIAT Europa

Powstanie Warszawskie. Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych ze szpitala przy ul. Długiej 7

Trzydziesty trzeci dzień powstania, sobota. Stare Miasto upada. Niemieckie czołgi niszczą kolumnę Zygmunta. W nocy rozpoczyna się ewakuacja żołnierzy ze Starówki do Śródmieścia. Ewakuowanych zostaje około 5 tysięcy powstańców. Tego dnia Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych znajdujących się w szpitalu przy ul. Długiej 7 i w innych punktach Starego Miasta.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie zbrodnie wojenne Armia Krajowa Stanisław Mikołajczyk Józef Stalin Franklin Delano Roosevelt Winston Churchill II wojna światowa III Rzesza nazizm HISTORIA historia Polski