Polskie Radio
Section05
Nobel

Nobel 2022 w dziedzinie fizyki. "Udowodnili, że świat kwantowy rządzi się innymi prawami"

Francuz Alain Aspect, Amerykanin John F. Clauser i Austriak Anton Zeilinger zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Naukowcy otrzymali ją za eksperymenty z zakresu mechaniki kwantowej. Profesor Krzysztof Meissner z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że „nobliści wykorzystali w swoich eksperymentach teorię Johna Stuarta Bella z 1965 roku”.
Zobacz więcej na temat:  Nobel nagroda Nobla Alfred Nobel Polska Akademia Nauk fizyka Krzysztof Meissner Rafał Demkowicz-Dobrzański Alain Aspect John F. Clauser Anton Zeilinger

Nobel 2022: "Svante Pääbo rozwinął nową gałąź nauki"

Po raz pierwszy Nagrody Nobla przyznane zostały w roku 1901. Jednym z trzech Nobli naukowych jest nagroda w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznawana przez Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolińska. Laureatem tego wyróżnienia za rok 2022 został szwedzki biolog i genetyk ewolucyjny - prof. Svante Pääbo. Co zdecydowało o jego sukcesie?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Nobel nagroda Nobla Alfred Nobel Polska Akademia Nauk

Pokojowe noblistki z wizytą u Ukrainek w Krakowie

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla - Leymah Gbowe z Liberii, Jody Williams ze Stanów Zjednoczonych oraz Tawakkol Karman z Jemenu przyjechały do Krakowa, aby spotkać się z ukraińskimi rodzinami, które uciekły przed wojną. - Ich walka jest naszą walką, ich ból jest naszym bólem i ich zwycięstwo będzie także naszym zwycięstwem - powiedziała Tawakkol Karman, jemeńska dziennikarka, polityk i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2011 roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan muzyka hp nagroda Nobla Nobel Pokojowa Nagroda Nobla Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Rosja

Reymonta chłopskie „Chłopów” inspiracje

7 maja 1867 roku, czyli 155 lat temu, we wsi Kobiele Wielkie na świat przyszedł Władysław Stanisław Reymont. Z tej okazji w „Źródłach” wybieramy się na wyprawę do Lipiec Reymontowskich – wioski, w której Reymont pomieszkiwał podczas pracy na kolei, a także, która – dzięki jego kontaktom z mieszkańcami i setkami wysłuchanych historii – stała się miejscem rozgrywania akcji powieści „Chłopi”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Faryńska literatura Nobel

Ukraińska poetka zamieszkała w dawnym mieszkaniu noblistki

Ukraińska poetka Natalia Beltchenko, która uciekła przed wojną z Kijowa, znalazła schronienie w ostatnim mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Dzięki staraniom fundacji imienia noblistki poetce udało się przedostać najpierw do Lwowa, a potem przez Przemyśl do Krakowa. Dziś jej sypialnią jest były pokój gościnny Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Wisława Szymborska Nobel nagroda Nobla literatura poezja uchodźcy Ukraina Kraków Trójka Ukraina wojna na Ukrainie pomoc

Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego

Odbyła się uroczystość wręczenia Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. - Pani Olgo, czekaliśmy długo na panią na Uniwersytecie Warszawskim, żeby pani wróciła do korzeni i do siebie, do domu. Dzisiaj jest pani z nami, u siebie - powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak. Jak podkreślił, "jest pani najlepszym wizerunkiem Uniwersytetu, najpiękniejszym i najlepszym absolwentem w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Uniwersytet Warszawski Olga Tokarczuk literatura społeczeństwo Nobel

Noblistki krytykują postawę Niemiec wobec Ukrainy. "To kompromitacja przed całym światem"

W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" laureatki literackiej Nagrody Nobla - Białorusinka Swiatłana Aleksijewicz i Niemka Herta Müller - zaapelowały o dostawy broni na Ukrainę. - To właśnie Niemcy ze swoją historią muszą pomóc Ukrainie. Co niemieccy politycy chcą teraz wysłać na Ukrainę? Hełmy? To jest kompromitacja przed całym światem! - stwierdziła Herta Müller. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Europa Niemcy serwis wschodni Nobel broń

"Fundamentem demokracji jest wolność słowa". Dmitrij Muratow odebrał Pokojową Nagrodę Nobla

Rosyjski dziennikarz Dmitrij Muratow podczaj odbierania Pokojowej Nagrody Nobla, mówił o łamaniu praw człowieka i wolności obywatelskich w jego kraju. Szef "Nowej Gaziety" wymienił nazwiska zamordowanych rosyjskich dziennikarzy, wspomniał też o prześladowanych politykach opozycji, w tym o Aleksieju Nawalnym oraz o organizacjach pozarządowych poddawanych represjom.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Pokojowa Nagroda Nobla Rosja Nobel nagroda Nobla dziennikarstwo dziennikarze

120 lat Nagrody Nobla. Historia, sylwetki polskich Noblistów, ciekawostki

120 lat temu Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała pierwszych laureatów Nagrody Nobla. Od tego czasu zwycięzcy poszczególnych kategorii nagradzani są właśnie 10 grudnia w Sztokholmie. Z tej okazji w audycji "Pora na Trójkę" przypominamy historię Nagrody Nobla, nazwiska i sylwetki naszych polskich Noblistów, a także zadaliśmy pytanie: kim są osoby, które wybierają laureatów tej najbardziej prestiżowej nagrody?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski Michał Fedusio nagroda Nobla Alfred Nobel Sztokholm Nobel Szwecja KULTURA

Polska składa gratulacje laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla. Krzysztof Krajewski spotkał się z Dmitrijem Muratowem

Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski spotkał się w Moskwie z tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrijem Muratowem. Polski dyplomata przekazał rosyjskiemu dziennikarzowi gratulacje. Wyraził także uznanie dla redakcji "Nowej Gaziety", którą kieruje Dmitrij Muratow za wierność zasadom etyki dziennikarskiej, ochronę wolności słowa i wartości demokratycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nobel nagroda Nobla Pokojowa Nagroda Nobla Maciej Jastrzębski dyplomacja