Polskie Radio
Section05
Paweł Lekki

"Pokazanie otwartej postawy Ukrainy". Eksperci o wystąpieniu szefa ukraińskiego parlamentu w Sejmie

- Duża część społeczeństwa polskiego i ukraińskiego uświadomiła sobie, co to jest ta wspólnota losu. Myślę, że Polacy tak dobrze rozumieją to, co przeżywają dzisiaj Ukraińcy, ponieważ w naszej historii były bardzo podobne sytuacje agresji ze strony Rosji czy Związku Radzieckiego - mówi w "Więcej świata" dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina stosunki polsko-ukraińskie Paweł Lekki Więcej świata wojna na Ukrainie Rosja Jarosław Guzy Andrzej Anusz

Rosyjscy partyzanci wkroczyli do obwodu biełgorodzkiego. Guzy i Kiński tłumaczą

Moskwa wysłała do obwodu biełgorodzkiego wojsko i siły specjalne - poinformował portal "Nowaja Gazieta. Europa". W poniedziałek na terytorium Rosji wkroczyły oddziały antyputinowskich partyzantów, walczących po stronie Ukrainy. Legiony "Wolna Rosja" i "Rosyjski Korpus Ochotniczy" zapowiedziały, że będą dążyć do obalenia reżimu Władimira Putina. W Polski Radiu 24 informacje te komentowali Jarosław Guzy (PAP), Andrzej Kiński ("Wojsko i Technika").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Guzy Paweł Lekki Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Andrzej Kiński

"Nie wszyscy Rosjanie kupują prowojenną narrację Putina". Ekspert o rosyjskich oddziałach zwalczających kremlowski reżim

Zwalczający reżim Władimira Putina rosyjscy partyzanci prowadzą działania militarne w obwodzie biełgorodzkim na terenie Rosji. - To znacznie osłabi możliwości obronne Rosjan na wypadek, gdyby ukraińska kontrofensywa wreszcie ruszyła - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Witold Sokała z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Andrzej Kiński

Nowe sankcje wobec Rosji od grupy G7? "Będą szczelniejsze i skuteczniejsze"

Niebawem w Japonii rozpocznie się szczyt grupy G7. Wśród tematów obrad w Hiroszimie z pewnością pojawi się kwestia dalszego wsparcia dla Ukrainy. Z zapowiedzi wiemy, że przywódcy rozważą również plan kolejnych sankcji wobec Rosji. - Trzeba uczciwie powiedzieć: sankcje tej grupy są szczelniejsze, skuteczniejsze i obejmujące bardziej globalny obszar - zaznacza Jan Piekło, wieloletni ambasador Polski na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Ukraina Rosja sankcje wojna na Ukrainie

Mołdawia wychodzi ze Wspólnoty Niepodległych Państw. "Był to pewien kanał dialogu z Moskwą"

Republika Mołdawii rozpoczęła procedurę opuszczania Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) - organizacji polityczno-gospodarczo-wojskowej utworzonej z inicjatywy Federacji Rosyjskiej na początku lat 90. - Do tej pory był to pewien kanał dialogu z Moskwą dla prezydentów republik Azji Centralnej i sposób, by spotkać się z Putinem. Mołdawia to przekreśla - tłumaczy w "Więcej świata" dr Adam Eberhardt z Centrum Studiów Strategicznych Warsaw Enterprise Institute. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Unia Europejska ŚWIAT Mołdawia Rosja Adam Eberhardt Ośrodek Studiów Wschodnich Maia Sandu

Trójkąt Weimarski o poszerzeniu UE o Ukrainę. Prof. Grabowska: Unia mówi, że tak, ale nie mówi kiedy

Ministrowie Trójkąta Weimarskiego rozmawiali w Polsce o przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej. - Musiałby zostać uczyniony wyjątek w stosunku do Ukrainy, aby zwolnić to państwo przynajmniej z niektórych wymogów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Ukraina Unia Europejska ŚWIAT Europa Trójkąt Weimarski Genowefa Grabowska

Ukraina kontratakuje? "Rosjanie próbują temu przeciwdziałać, rośnie psychoza"

Przewrócone lokomotywy, płonące rafinerie i wysadzone w powietrze samochody z prokremlowskimi działaczami - wojna nie toczy się już wyłącznie na terenie Ukrainy. Choć Ukraina oficjalnie nie przyznaje się do działalności dywersyjnej na terenie Rosji, to płonące magazyny z paliwem i prochem w Rosji mogą świadczyć o nadchodzącej ukraińskiej ofensywie, na którą tak bardzo od miesięcy czeka świat.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa Ukraina

Więcej amunicji z UE dla Ukrainy. "Trzeba korzystać z doświadczenia i fabryk, które już są"

Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów, które mają umożliwić przyspieszenie produkcję amunicji na terenie UE. Na ten cel ma zostać przeznaczone 500 mln euro; jednocześnie państwom członkowskim udało się osiągnąć porozumienie ws. zakupu amunicji dla Ukrainy, co dotychczas blokowała Francja. - Jeśli realnie chcemy mieć wysokie produkcyjne, trzeba korzystać z doświadczenia i fabryk, które już są - ocenia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Unia Europejska Komisja Europejska broń Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa

Porozumienie z KE ws. importu ukraińskiej żywności. Beata Płomecka tłumaczy kulisy umowy

- Szczegóły porozumienia zostały opublikowane dopiero w piątek wieczorem, choć wiedzieliśmy o nim od wczesnego popołudnia - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia z Brukseli, o zawartej umowie w sprawie importu żywności z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska zboże rolnictwo rolnicy Ukraina Beata Płomecka Europa ŚWIAT Paweł Lekki

Porozumienie ws. importu z Ukrainy. "Miejmy nadzieję, że ten głos będzie słyszalny"

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o finalizacji rozmów z Komisją Europejską w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy, w tym zboża. Porozumienie wraz z Polską wypracowało pięć państw: Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry. - Rzadko się zdarza, żeby w mechanizmie UE głos krajów naszego regionu brzmiał wspólnie. (...) Miejmy nadzieję, że ten głos będzie słyszalny - ocenia komentator międzynarodowy PAP Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Ukraina zboże Unia Europejska Komisja Europejska ŚWIAT Europa

Negocjacje z UE ws. ukraińskiego zboża. Wiemy, kiedy może dojść do porozumienia

- KE zdecydowała, że te jednostronne decyzje zastąpi unijnymi. Piątka krajów uważa jednak, że to jest niewystarczające, że problemy są także z innymi produktami, nie tylko ze zbożem. Po obu stronach jest jednak wola porozumienia - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondentka PR. 
Zobacz więcej na temat:  zboże Unia Europejska ŚWIAT Beata Płomecka wojna na Ukrainie Komisja Europejska Paweł Lekki Polskie Radio