Polskie Radio
Section05
Powązki

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: "aż do upadku komunizmu władze dbały o to, żeby nie było informacji o tym miejscu"

"Naród, który traci pamięć, traci sumienie" – pisał Zbigniew Herbert. W ostatnich latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Niezłomni doczekali się swego święta: 1 marca, w rocznicę wykonania wyroku śmierci na ostatnich dowódcach Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Krzysztof Szwagrzyk Powązki Łączka

"Z oddaniem służyli Rzeczypospolitej". Pożegnano gen. Kopańskiego i ppłk. Eichlera oraz ich małżonki

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach z wojskowymi honorami pożegnano bohatera spod Tobruku generała Stanisława Kopańskiego oraz legionistę, żołnierza Armii Andersa i ministra w rządzie londyńskim podpułkownika Stefana Eichlera. Prochy oficerów, zmarłych w latach 70. i 80., a także ich małżonek - Janiny Kopańskiej i Felicji Eichler - sprowadzono do kraju z Wielkiej Brytanii. Uroczystości rozpoczęła msza święta pogrzebowa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Powązki Stanisław Kopański armia Andersa Tobruk historia Polski HISTORIA

Aneta Kopacz: "Myśmy już byli" to film o ludziach kultury i ponadczasowych wartościach

- Powstał film o życiu, pewnych mądrościach, które wciąż są bardzo aktualne. O tych wartościach już nie słyszymy, trochę o nich zapomnieliśmy, mijamy je w tym naszym pędzie życia. Dobrze jest wrócić do wierszy, piosenek, literatury i tego, co mieli nam do przekazania ludzie bardzo mądrzy i utalentowani - mówiła w Dwójce reżyserka Aneta Kopacz.
Zobacz więcej na temat:  film polski film dokumentalny dokument Warszawa cmentarz Powązki Kalina Jędrusik Gustaw Holoubek Stare Powązki Dwójka Paweł Siwek Aneta Kopacz

Jan Himilsbach - gra w papier, nożyce i kamień

35 lat temu, 11 listopada 1988 roku zmarł w Warszawie Jan Himilsbach, aktor, pisarz i scenarzysta. Należał do najbarwniejszych postaci czasów PRL. Pod powierzchownością zniszczonego życiem kamieniarza - alkoholika skrywał głęboką wrażliwość artystyczną.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL FILM film polski kino literatura aktorzy aktor Warszawa Powązki Jan Himilsbach Marek Hłasko Marek Piwowski Andrzej Kondratiuk Zdzisław Maklakiewicz

Cmentarz Powązkowski - najstarszy i najbardziej znany katolicki cmentarz Warszawy

Ma 233 lata. Początkowo miał ok. 2,6 hektara. Wśród pochowanego ok. 1 miliona osób znajduje się wielu znanych i zasłużonych ludzi, w tym żołnierze, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, lekarze, prawnicy, politycy, sportowcy, duchowni. Groby wielu wybitnych pisarzy, artystów, uczonych, polityków, lekarzy, przedsiębiorców i działaczy społecznych. To z myślą o nich w latach międzywojennych utworzono Aleję Zasłużonych.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska cmentarz dzieci Powązki

Od renowacji pomników po pomoc charytatywną. Ruszają kwesty na cmentarzach w całej Polsce

Na cmentarzach w całej Polsce trwają kwesty. Do puszek wolontariuszy trafiają pieniądze, które potem zostaną przeznaczone na renowacje pomników czy wparcie dla organizacji charytatywnych. Jednymi z najstarszych i najbardziej znanych zbiórek są te prowadzone na warszawskich Powązkach i na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA święto zmarłych cmentarz chrześcijaństwo Zaduszki Powązki

79 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: uroczystości, kwiaty, wspólne śpiewanie i co jeszcze?

Jak co roku 1 sierpnia cała Polska, a szczególnie stolica, obchodzi rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. I jak co roku Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało szereg wydarzeń związanych z 79 rocznicą tego największego w okupowanej Europie zorganizowanego zbrojnego zrywu niepodległościowego. Czego tym razem, poza uroczystościami, składaniem kwiatów i wspólnym śpiewaniem, mogą spodziewać się warszawiacy?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa Justyna Grabarz Trójka Powązki

Odkryć tajemnice Starych Powązek. Wyjątkowa aplikacja dla każdego

Cmentarz Powązkowski w Warszawie to niezwykłe, historyczne miejsce. Spoczywa tam wielu wybitnych ludzi, a ich dzieje i dzieje samej nekropolii warto poznać. Fundacja Stare Powązki od lat stara się zainteresować tą historią, a służy temu m.in. specjalna aplikacja. Projekt realizowany jest we współpracy z Archiwum Polskiego Radia i pod patronatem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Powązki historia Polski Warszawa Agnieszka Kunikowska

"Państwo ma zobowiązania wobec tych, którzy mu służyli". Dziedziczak o pożegnaniu prof. Jana Łukasiewicza

- Wychodzimy z założenia, że państwo polskie ma zobowiązania wobec tych, którzy mu służyli i przyczynili się do niepodległości. Wielkim marzeniem niemałej części było to, by mogli spocząć w demokratycznej Polsce. I tak się właśnie dzieje - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 sekretarz stanu w KPRM Jan Dziedziczak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA pogrzeb Powązki historia Polski społeczeństwo