Polskie Radio
Section05
Ravensbrück

Uroczysty pochówek polskich więźniarek obozu Ravensbrück. Premier: to miejsce jest symbolem kaźni

W Niemczech odbył się uroczysty pochówek polskich więźniarek obozu koncentracyjnego Ravensbrück. "Ten obóz jest przerażającym symbolem męczeństwa polskich kobiet. Więzionych, zmuszanych do wyniszczającej pracy, pozbawianych w okrutny sposób życia" - napisał w liście skierowanym do uczestników premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy II wojna światowa Ravensbrück Ravensbruck Mateusz Morawiecki premier Wanda Półtawska

Obóz koncentracyjny Ravensbrück. We wtorek odbędzie się uroczysty pochówek szczątków polskich więźniarek

Jak poinformowała Fundacja Miejsc Pamięci Brandenburgii w Oranienburgu, we wtorek w niemieckim Furstenbergu nad Hawelą odbędzie się uroczysty pochówek szczątków polskich więźniarek obozu koncentracyjnego Ravensbruck. Prochy ofiar obozu odzyskano w 2019 r. podczas wykopalisk poszukiwawczych prowadzonych przez polski Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu w Furstenbergu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy historia Polski II wojna światowa Ravensbrück niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Zofia Posmysz: w mojej drodze zawodowej i prywatnej radio było najważniejsze

- W radiu, w dziale literackim, gdzie pracowałam jako reporterka, poznałam mojego męża Jana Piaseckiego i to ukształtowało moją dalszą drogę, bardzo długą i zróżnicowaną. Powoli, najpierw jako reportażystka, rozwijałam się, już nie tylko tematy obozowe były moimi. Radio mnie wykształciło jako pisarkę - bohaterką audycji "Dwie do setki" była Zofia Posmysz, pisarka i scenarzystka, a także autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, uhonorowana Orderem Orła Białego.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz Monika Zając Jakub Kukla Ernest Bryll Andrzej Mularczyk Aleksander Laskowski Auschwitz Ravensbrück Dwójka

Alfred Zelt porównał rzecznik SG do strażniczki Ravensbrück. Rodziny b. więźniarek obozu: haniebne słowa

Alfred Zelt, brat znanego aktora Piotra Zelta, zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym porównał rzecznik SG ppor. Annę Michalską do funkcjonariuszki Ravensbrück. Rodziny byłych więźniarek obozu koncentracyjnego protestują wobec słów Zelta. - Z ogromnym oburzeniem przeczytaliśmy te obraźliwe, haniebne słowa - napisano.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo straż graniczna granica kryzys na granicy Ravensbrück II wojna światowa nazizm

Msza św. w intencji więźniarek KL Ravensbrück i wystawa w muzeum. "Trzeba bronić pamięci ofiar"

- Trzeba bronić honoru polskich męczenników niemieckiego okrucieństwa i prawdy o tym, kto był katem, a kto ofiarą - mówił na lubelskim Zamku ksiądz Robert Ogrodnik, wiceprezes Fundacji Cultura Memoriae. W Kaplicy Trójcy Świętej celebrowano mszę świętą w intencji profesor Wandy Półtawskiej i innych byłych więźniarek KL Ravensbrück.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Ravensbrück II wojna światowa aktualności katolickie Lublin

Jan Józef Kasprzyk: Trzecia Rzesza odrzuciła wartości, które stanowiły fundament Europy

- Te miejsca wołają o to, byśmy nigdy nie zapomnieli - mówił w 76. rocznicę wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych KL Ravensbrück i KL Sachsenhausen Jan Józef Kasprzyk. Na Powązkach Wojskowych w Warszawie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złożył kwiaty i zapalił znicze przy symbolicznej mogile - pomniku poświęconym Polkom zamordowanym w obozie Ravensbrück. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa nazizm Ravensbrück Sachsenhausen

"To było wydarcie części człowieka". Wspomnienie więźniarki z KL Ravensbrück

78 lat temu, 18 kwietnia 1942 roku, Niemcy rozstrzelali w Ravensbrück 13 Polek z transportu lubelskiego. Zginęły w egzekucji przeprowadzonej między bunkrem a murem obozu. Grupa kobiet, w której były młode dziewczyny i harcerki, została przywieziona do Ravensbrück 22 września 1941 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ravensbrück II wojna światowa historia Polski III Rzesza zbrodnie wojenne nazizm POLSKA

Magdalena Knedler "Moje przyjaciółki z Ravensbrück"

Od 11 do 25 maja w "Wieczornych Lekturach Jedynki" Danuta Stenka będzie czytała fragmenty książki Magdaleny Knedler "Moje przyjaciółki z Ravensbrück". To inspirowana prawdziwymi świadectwami więźniarek powieść o tym, jak kobiety różnych narodowości, z różnych środowisk, o różnym poziomie wykształcenia wspierały się wzajemnie w miejscu, gdzie cierpienie i śmierć były codziennością.               
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Ravensbrück Danuta Stenka