Polskie Radio
Section05
Robert Lidke

Jak bardzo zaboli nas mocny dolar?

Kurs dolara wobec złotego jest najwyższy od 15 lat. To efekt podwyższenia stóp procentowych banku centralnego w USA i spodziewanych kolejnych podwyżek stóp w przyszłym roku. W efekcie tego mocno ucierpią osoby zadłużone we franku szwajcarskim, który także zyskuje na wartości wobec złotego, mówi Marcin Kiepas, niezależny analityk, gość „Pulsu gospodarki” w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  kurs dolara kurs walut kurs walutowy fed stopy procentowe USA Robert Lidke ropa naftowa ceny paliw

Dzieci będzie więcej. Ale nadal brakuje żłobków

Jest możliwe, że w wyniku programu "Rodzina 500+" część kobiet zrezygnowała z pracy, mówi na antenie radiowej Jedynki Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ważne jest jednak to, aby kobiety po urodzeniu dziecka miały możliwość powrotu do pracy. Sprzyjać temu powinny wyższe płace i rozbudowany system opieki nad dziećmi. Już wkrótce prawie każde dziecko będzie miało miejsce w przedszkolu. Niestety nadal brakuje żłobków.
Zobacz więcej na temat:  program 500+ praca Rodzina 500+ rynek pracy zatrudnienie Robert Lidke GOSPODARKA

Polskie firmy rodzinne stoją przed problemem sukcesji

Polskie firmy rodzinne na masową skalę zaczęły powstawać na początku transformacji gospodarczej w naszym kraju w 1989 roku - i to jest powodem, że w ciągu najbliższych lat aż 72 procent tego typu przedsiębiorstw zostanie przekazanych następnemu pokoleniu, mówi na antenie radiowej Jedynki Piotr Woźniakiewicz, ekspert firmy doradczej PwC i jeden z autorów raportu "Badania firm rodzinnych w Polsce".
Zobacz więcej na temat:  firma rodzina firmy Robert Lidke

Środki z OFE trafią do Rezerwy Demograficznej i IKE Plus

Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada, że nasze środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych w 1/4 trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej w ZUS, a 3/4 stanie się prywatną własnością osób uczestniczących w programie OFE i będą przekazane na konta IKE Plus (Indywidualne Konta Emerytalne prowadzone przez fundusze inwestycyjne).
Zobacz więcej na temat:  emerytura finanse OFE ofe czy zus Plan Morawieckiego Robert Lidke ZUS