Polskie Radio
Section05

Rosja

NA ŻYWO Rosja szykuje się do ofensywy w Donbasie [ZAPIS RELACJI]

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja rozlokowuje dodatkowe jednostki artylerii i przesuwa je w rejon miasta Izium, w kierunku na Donbas. Przekazano też, że jednostki z obwodu kijowskiego są przemieszczane w innych kierunkach. Na bieżąco śledziliśmy kolejny dzień inwazji Rosji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie RELACJA serwis wschodni Wołodymyr Zełenski agresja wojsko atak zbrodnie wojenne konflikty międzynarodowe Władimir Putin

Niemieckie media: Berlin szykuje dostawy broni na Ukrainę. To ma być fabrycznie nowy sprzęt

Rząd w Berlinie chce przedstawić Ukrainie listę fabrycznie nowej broni, którą Niemcy mogą dostarczyć Ukrainie - podał tygodnik "Spiegel". O planach dostarczenia broni napisał również "Sueddeutsche Zeitung". Z kolei "Welt" przekazał, że największa niemiecka firma zbrojeniowa wysłała do ministerstwa obrony listę dostępnych broni już 28 lutego i nie otrzymała odpowiedzi przynajmniej do 25 marca.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy wojna 2022 Ukraina

Sprzeciw wobec wojny czy krokodyle łzy? Rosyjska śpiewaczka potępiła wojnę z Ukrainą

Światowej sławy rosyjska sopranistka Anna Netrebko wyraziła sprzeciw wobec wojny na Ukrainie. Artystka odwołała koncerty w Europie i Stanach Zjednoczonych po fali krytyki, która spadła na nią w związku z zarzutem jej bliskich związków z Kremlem i po tym, jak nowojorska Metropolitan Opera i Carnegie Hall zerwały z nią kontrakty z tego powodu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina Europa serwis wschodni

Embargo na surowce. Naimski: skłoni do przemyśleń rosyjskich polityków

- Sankcje, czyli niekupowanie od Rosji ropy, węgla, gazu, są oczywistym uderzeniem w gospodarkę rosyjską, na tyle odczuwalnym, że można mieć nadzieję, że to skłoni do przemyśleń rosyjskich polityków, którzy tę wojnę prowadzą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Piotr Naimski POLSKA embargo polityka import węgiel gaz ropa naftowa GOSPODARKA wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe

Opłaty za rosyjski gaz nadal w euro? W Austrii i w Niemczech gazowy alert

Austria, podobnie jak Niemcy, ogłosiła w środę poziom wczesnego ostrzegania, przygotowując się tym samym na możliwość utrudnień w dostawach gazu z Rosji - informuje agencja APA. Jednak po rozmowie telefonicznej kanclerza Niemiec Olafa Scholza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem pojawiła się wiadomość, że europejskie firmy będą nadal płacić rachunki za rosyjski gaz w euro. 
Zobacz więcej na temat:  gaz GOSPODARKA energetyka energia Niemcy wojna na Ukrainie Europa

"Fantastyczna armia na defilady". Hubert Biskupski o olbrzymich stratach Rosjan

- Patrząc na olbrzymie straty po stronie rosyjskiej, widzimy, że Rosjanie absolutnie sobie nie radzą z logistyką. Krótko mówiąc, druga armia świata okazała się fantastyczną armią na defilady czy inne parady - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu" Hubert Biskupski. Gościem audycji był również Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe armia wojsko Władimir Putin Ukraina

Dr Karol Wasilewski: Turcja zachowuje się tak, żeby nie antagonizować Rosji

Trwa 35. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę, mimo rosyjskiej zapowiedzi o ograniczeniu działań wojennych. W Stambule odbyły się ukraińsko-rosyjskie rozmowy pokojowe. Wstępnie Kijów zgodził się na przyjęcie przez Ukrainę statusu państwa neutralnego i rezygnację z aspiracji wstąpienia do NATO. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina Władimir Putin Europa wojna 2022 Turcja Michał Strzałkowski wojna na Ukrainie Waldemar Skrzypczak

"Odgrywanie się na Polsce za 2015 rok byłoby niestosowne". Dyduch o unijnej pomocy dla uchodźców z Ukrainy

- UE przeznaczyła dużo środków na migrantów w Turcji i rozwiązania covidowe. Nie sądzę, żeby nie miała pieniędzy, by pomóc Polsce w sprawie uchodźców z Ukrainy. Nie wykluczam jednak, że w grę wchodzi odegranie się za to, że Polska nie przyjęła migrantów w 2015 roku - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Marek Dyduch. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Ukraina wojna 2022 uchodźcy społeczeństwo Polska w Unii Europejskiej