Polskie Radio
Section05
Ryanair

Szef Ryanair nazwał CPK "głupim projektem". Jest odpowiedź prezesa spółki

Michael O'Leary, szef irlandzkich linii lotniczych Ryanair, który świadczy obsługę części lotów z Polski, w wywiadzie dla portalu onet.pl powiedział, że Centralny Port Komunikacyjny jest "głupim i szalonym projektem". "Na złodzieju czapka gore" - odpowiedział prezes spółki Mikołaj Wild.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT społeczeństwo Europa centralny port komunikacyjny GOSPODARKA budowa budownictwo infrastruktura

Kuczyński: wiele wskazuje na to, że w porwanie maszyny Ryanair zaangażowane były służby rosyjskie

- Nie byłoby nic dziwnego w tym, gdyby okazało się, że białoruskie KGB ściśle współpracuje z rosyjską FSB - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, analityk ds. bezpieczeństwa i służb specjalnych. Gościem audycji był też red. Siarhiej Pielasa, białoruski dziennikarz pracujący w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 porwanie samolot Białoruś Rosja KGB FSB

Jarosław Guzy: Łukaszenka musiał mieć przyzwolenie Putina na międzynarodową awanturę

- Jeżeli zostanie ustalona współodpowiedzialność Rosji za operację, to również Władimir Putin będzie odpowiedzialny za los zatrzymanych młodych ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, komentując wymuszenie lądowania samolotu Ryanair w Mińsku i aresztowanie działacza białoruskiej opozycji. Gościem był również dr hab. Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie UW). 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka Władimir Putin ŚWIAT

Ekspert o zatrzymaniu samolotu w Mińsku: mamy do czynienia z operacją służb specjalnych

Po wymuszeniu przez białoruskie władze lądowania samolotu lecącego z Aten do Wilna i aresztowaniu lecącego nim opozycjonisty Ramana Pratasiewicza, współzałożyciela kanału NEXTA, coraz więcej państw ogłasza białoruską przestrzeń powietrzną za obszar niebezpieczny i wprowadza zakaz lotów nad Białorusią. Tak zrobiły Litwa, Łotwa i Ukraina. Nad Białorusią nie latają też samoloty węgierskiej linii Wizz Air.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś opozycja Mińsk Aleksander Łukaszenka Unia Europejska Michał Strzałkowski

"To absolutnie nie może pozostać bez odpowiedzi". Prezydent o zatrzymaniu samolotu w Mińsku

Wydarzenia na Białorusi związane z wymuszeniem lądowania samolotu pasażerskiego to sytuacja bez precedensu, stanowiąca złamanie zasad prawa międzynarodowego i absolutnie nie może pozostać bez międzynarodowej odpowiedzi - powiedział prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że dziś liczy na reakcję ze strony Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Azja Turcja Andrzej Duda Białoruś samolot Unia Europejska Rada Europejska

"Powietrzne piractwo". Dr Raubo o zatrzymaniu samolotu Ryanair

 - Akceptacja ryzyka w operacjach specjalnych po stronie rosyjskiej i białoruskiej jest wyższa niż w innych państwach świata. Dochodzi do ataków, powietrznego piractwa i wykorzystywania standardów bezpieczeństwa, które ustanowiono w innych celach. Mamy testowanie możliwości Zachodu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, analityk portalu Defence24.pl).
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Białoruś Aleksander Łukaszenka

"UE nie współpracuje z terrorystami". Anna Zalewska o działaniach na Białorusi

- Myślę, że cierpliwość zachodu Unii Europejskiej powinna zostać wyczerpana i dzisiaj powinny zapaść decyzje, nie tylko dotyczące Białorusi - powiedziała w audycji "W samo południe", na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Zalewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Była minister edukacji narodowej dodała, że "z terrorystami Unia Europejska po prostu nie współpracuje".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Unia Europejska Anna Zalewska samolot Magdalena Ogórek