Polskie Radio
Section05
Tomasz Terlikowski

Czy papież Franciszek jest za bardzo miłosierny?

Książka Antonio Socciego "Ostatnie proroctwo. List do papieża Franciszka o Kościele w czasach ostatecznych" wywołała burzę. Autor stawia w niej zarzut o wewnętrzne osłabianie Kościoła przez papieża. Chodzi o jego ustępstwa wobec liberalnego i lewicowego sposobu myślenia. Czy ten zarzut jest słuszny? Odpowiadał w audycji "Życie z duszą czy bez" Tomasz Terlikowski, filozof, publicysta, redaktor naczelny TV Republika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia Kościół katolicki papież Franciszek Tomasz Terlikowski wiara

Boże Narodzenie. Pamiętamy o prawdziwym znaczeniu Świąt?

- Boże Narodzenie to czas wyjątkowy, bo narodził się młody Bóg. Czy dla wszystkich się narodził? Czy obchodzenie Świąt w polskich i europejskich domach jest swoistą soczewką w której widać zmiany społeczne, cywilizacyjne, kulturowe chrześcijaństwa w Europie? - zastanawiał się prowadząca świąteczną "Debatę Jedynki" Agata Puścikowska.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo wiara religia Tomasz Terlikowski Europa Agata Puścikowska

Zbrodnie komunistyczne: sprawa historii czy prokuratury?

32 proc. osób uważa, że należy prowadzić śledztwa zmierzające do osądzenia wszystkich sprawców zbrodni komunistycznych – wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska dla Polskiego Radia 24. O sprawie mówili w Debacie Poranka prokurator Andrzej Pozorski (Główna Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w IPN), redaktor Tomasz Terlikowski (TV Republika) i historyk dr Kazimierz Wóycicki.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN Kazimierz Wóycicki prokuratura Tomasz Terlikowski

Relacje państwo-kościół w II Rzeczpospolitej

Przez 123 lata Polska pozostawała pod wpływem trzech zaborczych mocarstw. Każde z nich wobec okupowanych przez siebie terenów prowadziło odmienną politykę. Gdy w 1918 roku odrodziła się wolna Polska, szybko okazało się, że daleko jej do jednorodności. Różnice ujawniły się m.in. w gospodarce, kraj zamieszkiwało też wiele mniejszości narodowych. Jak w tym wszystkim odnajdował się Kościół? Mówili o tym w audycji Nos Kleopatry dr Tomasz Terlikowski (publicysta) oraz Piotr Gursztyn (TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kościół Piotr Gursztyn Tomasz Terlikowski Wiktor Świetlik

Nowa kampania nadzieją na zmianę postrzegania osób LGBT

"Przekażmy sobie znak pokoju" to akcja, która ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. - Te kampanie, prowadzone w całej Europie, mają na celu doprowadzenie do legalizacji małżeństw homoseksualnych i w konsekwencji do osłabienia pozycji rodziny - uważa Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  homoseksualizm Kościół katolicki Kuba Strzyczkowski Marcin Przeciszewski tolerancja Tomasz Terlikowski Trójka Zbigniew Nosowski