Polskie Radio
Section05

Trójka

Trening w wysokich temperaturach? Podejdź do tego na chłodno

Czy zima, czy lato, trenować trzeba! Mamy koniec lipca, a temperatury sięgają nawet 26 stopni, co w połączeniu z wysiłkiem fizycznym potrafi dać w kość. O elementach stroju biegacza, które pomogą wygrać walkę ze skwarem, i innych sposobach na zachowanie dobrego samopoczucia podczas treningu w letnie dni, opowiedział Tomasz Domżalski.
Zobacz więcej na temat:  bieganie STYL ŻYCIA aktywność fizyczna trening siłowy woda

"Zagadkowa niedziela" z Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Miłośnicy i twórcy literatury oraz badacze słowa i języka już za kilka dni ponownie zagoszczą na Roztoczu. Tegoroczna odsłona Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia. Patronem tegorocznego święta języka ojczystego wybrano Tadeusza Różewicza, a radiowa Trójka w dniu otwarcia wydarzenia zaplanowała specjalne, plenerowe wydanie „Zagadkowej niedzieli”. Autorka audycji, Katarzyna Stoparczyk, została również jedną z kuratorek festiwalowego programu dla dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Kasia Stoparczyk patronat Zamość język polski Krystyna Czubówna Tadeusz Różewicz

Urlop w Maroku

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas planuje spędzić je za granicą. Pamiętajmy o tym, że w związku z pandemią COVID-19 poszczególne kraje utrzymują własne zasady i restrykcje dotyczące przekraczania granicy i pobytu, kontaktów społecznych, noszenia maseczek, kwarantanny itd. W "Trójkowym serwisie wakacyjnym" raportujemy dla Państwa sytuację panującą w poszczególnych krajach, które są wakacyjnymi celami podróży Polaków. Publikujemy użyteczne linki, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar

Papierowe laleczki w Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie było czasem okrucieństwa, którego doświadczyli mieszkańcy stolicy. Przeżycia warszawiaków stawały się jeszcze trudniejsze, gdy dotykały ich dzieci. W Muzeum Powstania Warszawskiego, na jednej z wystaw, zobaczyć można papierowe laleczki, które dla swojej córeczki wykonywała jedna z mam. Zabawki miały pomóc dziewczynce, choć na chwilę zapomnieć o wojenny koszmarze.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Powstanie Warszawskie Piotr Łodej wystawa Muzeum Powstania Warszawskiego

Reportaż o szkole strachu i łapówkarstwa [POSŁUCHAJ]

To najprawdopodobniej największa afera łapówkarska w polskiej szkole. Barbara R., dyrektorka Szkoły Policealnej nr 2 Pracowników Medycznych i Społecznych w Białymstoku, przez 10 lat wymuszała łapówki od swoich pracowników: brała "prowizje" za zatrudnienie, kazała dzielić się przyznanymi premiami. Pracownicy szkoły szukali pomocy u ówczesnych podlaskich władz - marszałka i kuratora - jednak jej nie otrzymali. Dopiero wtedy przemogli strach przed pazerną dyrektorką i zgłosi sprawę organom ścigania.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż szkoła korupcja Białystok