Polskie Radio
Section05

Trójka

Stół wigilijny. Dwanaście potraw to tradycja czy jednak nowość?

Spróbowanie każdej z dwunastu potraw, jakie znajdą się na wigilijnym stole, wydaje się nam się dziś prawie obowiązkiem. To z jednej strony szacunek wobec osób, które włożyły wysiłek w ich przygotowanie, z drugiej strony pewne zobowiązanie wobec tradycji. Czy wiemy jednak, jak stara jest tradycja dwunastu potraw na świątecznym stole?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA dinozaury paleontologia Michał Żołądkowski

Dostrzegać rzeczy proste. Na czym polega istota świętowania?

Dostrzeganie rzeczy drobnych, ale istotnych, w czasie Bożego Narodzenia może pozwolić nam przeżyć ten czas w sposób wyjątkowy, prawdziwie świąteczny i inny niż na co dzień. Bez biegu, hałasu, z możliwością zatrzymania się i pomyślenia o prawdziwym byciu człowiekiem. – Liczy się szczerość i otwartość – mówił w Trójce ojciec Mariusz Wójtowicz, karmelita bosy, autor wideobloga "Mistyka codzienności".
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Boże Narodzenie święta

Literacko i na rowerze. Wyprawa do kraju, który już nie istnieje

Nazywał się Bernard Charles Newman, a jego znakiem rozpoznawczym był... rower. Tym pojazdem dwukrotnie zwiedzał Polskę. W roku 1934 i dwanaście lat później. Obroty koła historii sprawiły, że za każdym razem oglądał kraj bardzo odmienny. Zarówno pod względem politycznym, jak i geograficznym. Tandem Loverowi postanowił odtworzyć trasę Newmana i wybrać się w niezwykłą podróż. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Tomasz Zapert rower literatura

Czy można obronić się przed komercjalizacją świąt?

"Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta…" Przedświąteczny czas stał się wielkim targowiskiem, okresem wielkich żniw dla handlowców, którzy robią wszystko, aby sprzedać swoje produkty. W efekcie przez blisko dwa miesiące trwa zmasowany atak reklamowy na klientów, by namówić ich do kupowania kolejnych rzeczy. Czy można się nie poddać tej świątecznej presji?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo święta zakupy prezenty Piotr Firan

Paweł Łatuszka: teza o wahaniach Łukaszenki to operacja służb Moskwy i Mińska

Rosja potrzebuje tego, by na Białoruś nie nakładano sankcji, by dostawała te komponenty, które wcześniej z Zachodu pozyskiwała Moskwa - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Łatuszka, wicepremier w przejściowym rządzie Swiatłany Cichanouskiej. Jak dodał, w jego ocenie tezy o lawirowaniu Łukaszenki między Zachodem i Wschodem to operacja służb rosyjskich i białoruskich, które chcą pozyskiwać części do produkcji broni za pośrednictwem Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś kryzys na granicy Aleksander Łukaszenka imigranci w Europie służby i bezpieczeństwo Beata Michniewicz POLSKA

Związki zawodowe: ich pozycja i rola w sytuacji kryzysu gospodarczego

Po latach rozwoju gospodarczego i społecznego w naszym kraju nastąpił kryzys finansowy i gospodarczy. Mieszkańcy Polski, Unii Europejskiej, jak i innych państw wysoko rozwiniętych zdążyli przyzwyczaić się do stałego wzrostu poziomu dobrobytu. Taka sytuacja była także korzystna dla funkcjonowania związków zawodowych. Jak odnajdują się one obecnie? Jakie są ich perspektywy na nadchodzący rok? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi Piotr Semka i jego goście w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo związki zawodowe Solidarność NSZZ OPZZ Piotr Semka