Polskie Radio
Section05
Trójmorze

Ekspert: z Nord Stream 2 Węgry grają na dwóch fortepianach

- Viktor Orban powiedział mniej więcej półtora miesiąca temu, że Nord Stream 2 i Gazociąg Południowy, TurkStream, to jest realizacja obietnicy Moskwy na dostawy gazu do Europy z pominięciem Ukrainy i że oni się z tego wywiązują - mówił w rozmowe z PolskieRadio24.pl dr Dominik Hejj, ekspert ds. Węgier. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Węgry Viktor Orban Rosja Władimir Putin Trójmorze Nord Stream 2 NASZ WYWIAD

B. szef MSZ o Niemczech w Trójmorzu: to eksperyment

– Heiko Maas, jako przedstawiciel Niemiec, jest zainteresowany Trójmorzem. Przed laty Niemcy były sceptyczne, krytykowały, potem wystąpiły z koncepcją przyłączenia się. Na razie dostały status obserwatora. Jest to eksperyment, zobaczymy czy będą wartością dodaną – stwierdził na antenie Trójki Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Witold Waszczykowski Beata Michniewicz Donald Trump Andrzej Duda Unia Europejska Trójmorze Heiko Maas Trójka

Piotr Semka: brakuje mi pomocy USA w tworzeniu samodzielności energetycznej Trójmorza

Stany Zjednoczone pozostają silnym partnerem Inicjatywy Trójmorza - deklaruje Donald Trump. Amerykański prezydent napisał list do uczestników spotkania krajów Europy Środkowej i Wschodniej w Bukareszcie. - Nauczyłem się, że przy takich okazjach trzeba uważać – mówił w audycji "Północ – Południe” Tomasz Semka, publicysta "Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Donald Trump Trójmorze Węgry

Publicystka: „Stara” Europa boi się Inicjatywy Trójmorza

W Rumunii rozpoczął się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza. W obradach bierze udział, w roli obserwatora, niemiecki minister spraw zagranicznych, Heiko Maas. – Niemcy chcą trzymać rękę na pulsie i zadbać o to, żeby ten twór nie stał się konkurentem dla Unii Europejskiej – mówiła w audycji "Świat w powiększeniu” Olga Doleśniak-Harczuk, publicystka Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rumunia Bukareszt Trójmorze

Prezydent: nie wyobrażam sobie Trójmorza poza UE i NATO

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Inicjatywa Trójmorza weszła na wyższy poziom rozwoju. Podczas szczytu Inicjatywy w Bukareszcie prezydent przypomniał, że na zeszłorocznym spotkaniu w Warszawie wsparł to przedsięwzięcie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.  Prezydent chce, by Trójmorze stało się ważnym aktorem w relacjach międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trójmorze Stany Zjednoczone prezydent

Małgorzata Bonikowska: Trójmorze ma wyrównać dysproporcje

W poniedziałek w Rumunii rozpoczął się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza, w którym uczestniczy prezydent Andrzej Duda. Spotkanie ma rozszerzyć współpracę 12 krajów UE w ramach tego projektu. Tę kwestię komentowała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Unia Europejska Europa Andrzej Duda Rumunia Bukareszt Polityka PR24 Polska w Unii Europejskiej polityka