Polskie Radio
Section05

Zbigniew Lewicki

POLSKIE RADIO 24 Zamach na Trumpa. Prof. Lewicki: to musiało się tak zakończyć

- Wieloletnia kampania nienawiści, jaką prowadziły liberalne media w stosunku do Trumpa, musiała się tak zakończyć - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 amerykanista z UKSW prof. Zbigniew Lewicki. Prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku, podkreślił, że polaryzacja w USA jest niezwykle głęboka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka Donald Trump Ameryka Północna Stany Zjednoczone USA Daniel Boćkowski wybory prezydenckie w USA

Dymisja Borisa Johnsona. Prof. Lewicki: nie spodziewam się dużych zmian w relacjach z USA

- Można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że linia polityki brytyjskiej będzie kontynuowana. Linia polityki amerykańskiej również, bo Joe Biden w tej chwili ma na głowie inne problemy, niż wchodzić w konflikt akurat z Londynem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW, odpowiadając na pytanie o relacje brytyjsko-amerykańskie po dymisji Borisa Johnsona.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż ŚWIAT Wielka Brytania USA Stany Zjednoczone Ameryka Europa polityka zagraniczna USA Boris Johnson

Prof. Lewicki o wystąpieniu Kissingera: powiedział to, czego wszyscy się po trochu boimy

- Rzeczywiście, trudno się opowiedzieć za tym, co powiedział ten znakomity skądinąd politolog, ale ja myślę, że on powiedział to, czego wszyscy boimy się po trochu, czyli tego, że Rosja, zbyt mocno przyciśnięta, może posłużyć się bronią ostateczną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Stany Zjednoczone Paweł Lekki wojna na Ukrainie Polskie Radio 24 USA Henry Kissinger

"Jasno wybrzmiało, że nie będzie już rozmowy z Putinem". Prof. Lewicki o wystąpieniu Joe Bidena

Amerykanie nie toczą wojny z narodem rosyjskim, ale z Władimirem Putinem – powiedział prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W przemówieniu Joe Bidena, jego zdaniem, jasno wybrzmiało to, iż nie będzie już rozmowy z prezydentem Rosji, który został "niemal wykluczony z ludzkości".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka USA Rosja Władimir Putin

"Ukraina weszła w tryb walki do końca". Prof. Lewicki o rosyjskiej wojnie

- To jest dramatyczny moment, bo wszyscy szukamy rozwiązania, ale to się wymknęło spod kontroli. Putin nie myślał o walce przez trzeci tydzień i nie jest na to przygotowany, a Ukraina weszła w tryb walki do końca, walki o honor, jaka wynika z historii Ukraińców - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Drozda serwis wschodni wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina infografika

"Nie ma tematu, który uzasadniałby spotkanie z Bidenem w tej chwili". Prof. Lewicki o wizycie Andrzeja Dudy w USA

- To, że nie było spotkania nie jest dla mnie despektem, ale stwierdzeniem, że między nami nie ma punktów spornych na tyle istotnych, żeby się spotykać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 amerykanista prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego komentując brak rozmowy prezydentów USA i Polski w kuluarach spotkania NZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Stany Zjednoczone ONZ Polskie Radio 24 Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Piotr Wąż

"Gorsza od obecności Ameryki jest jej nieobecność". Prof. Lewicki o konsekwencjach chaosu w Kabulu

- To skompromituje Amerykę w świecie, ale - co gorsze - sprawi, że Amerykanie nie będą chcieli angażować się w sprawy, które nie leżą w ich bezpośrednim interesie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW, komentując sytuację w Afganistanie. - Amerykanie przestaną interesować się całym światem, a jest tylko jedna rzecz gorsza od obecności Ameryki wszędzie - to nieobecność Ameryki wszędzie, a do tego prawdopodobnie dojdzie - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antoni Opaliński Bliski Wschód Afganistan USA talibowie Ameryka

Prof. Lewicki: Afganistan określi politykę USA na dekady, jak Wietnam

- Kryzys kubański, Wietnam, to były momenty, które na dekady określiły politykę amerykańską w negatywny sposób. Tutaj dojdzie, obawiam się, do tego samego, bo teraz już nikt Ameryce nie będzie wierzył - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW, pytany o konsekwencje sytuacji w Afganistanie dla USA. - Po czymś takim nie można wierzyć ani w zdecydowanie, ani w lojalność, ani w uczciwość, ani w spolegliwość państwa - wskazał. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan Paweł Lekki USA Ameryka Joe Biden

Prof. Lewicki: Joe Biden dzieli Europę na potrzebną i tę, którą można pominąć

- Rozumienie Europy Joe Bidena jest inne niż to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, a przynajmniej byliśmy od kilku lat - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, politolog z UKSW. - Joe Biden dzieli Europę na tę dla siebie, potrzebną i korzystną i Europę, do której należy niestety Polska, której interesy można pominąć - ocenił. 
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Piotr Wąż Nord Stream 2 energetyka ŚWIAT USA relacje polsko-amerykańskie

Lobbysta wpłacił pieniądze na kampanię Bidena? Prof. Lewicki: to próba skompromitowania prezydenta USA

Amerykański dziennik "New York Post" poinformował, że działający na rzecz Rosji i Nord Stream 2 lobbysta Richard Burt wpłacił 4 tysiące dolarów na kampanię prezydenta Joe Bidena. Sztab wyborczy demokratów odpowiada, że Burt zataił działalność lobbingową i że pieniądze zostały zwrócone.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Joe Biden Ameryka Stany Zjednoczone Antoni Opaliński

"Narasta coś, co można nazwać zimną wojną". Prof. Lewicki o relacjach UE i USA z Rosją

Ta zimna wojna jest "zimna" dlatego, że nie sądzę, żeby prowadziła do otwartego konfliktu. Jest wymianą nieuprzejmości i właściwie można by się zastanawiać, na ile takie działania mają znaczenie wykraczające poza ściśle rozumianą elitę polityczną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki o relacjach Rosji z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Rosja Ameryka Europa Stany Zjednoczone USA ŚWIAT

Prof. Zbigniew Lewicki: chciałbym zobaczyć, co chce osiągnąć Joe Biden

- Gdyby to Donald Trump potknął się, obraził Władimira Putina i zrobił cokolwiek z tego, co przydarzało się Joe Bidenowi, to wiadomo, że zostałby rozdeptany przez prasę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Czy Joe Biden ma jakikolwiek pomysł na politykę zagraniczną oprócz agresywnych wypowiedzi?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata USA Joe Biden Władimir Putin Rosja Paweł Lekki Donald Trump Ameryka Północna

"To jest ogromne zakłócenie procedury". Prof. Lewicki o impeachmencie Donalda Trumpa

- Cała ta szopka z impeachmentem, który nie miał szans, z tymi przemowami członków Izby Reprezentantów, które były nie na temat, a właściwie były ich własną autoreklamą itd. Wszystko to, w mojej opinii, sprawiło, że ludzie, którzy patrzyli na to, nabrali przekonania, że tak też nie można - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, politolog.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Antoni Opaliński ŚWIAT Donald Trump Republikanie

Prof. Lewicki o wydarzeniach na Kapitolu: skandaliczne, ale to żaden "koniec demokracji"

- Było to wydarzenie jednostkowe, trwające, powiedzmy, 2 godziny, podczas którego dokonano aktu wandalizmu, doszło do niepotrzebnych sytuacji, w szczególnie wypadków śmiertelnych - to jest jasne. Ale na tym się skończyło. Jak można w tej sytuacji mówić o "śmierci demokracji"? - mówił o zamieszkach na Kapitolu w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka USA wybory prezydenckie w USA Donald Trump ŚWIAT Ameryka Północna twitter media społecznościowe Ameryka

Prof. Zbigniew Lewicki: Amerykanie bardzo głęboko wierzą w wybory

- Amerykanie wybierają właściwie po kolei wszystkich możliwych urzędników, od burmistrza po dyrektorów poszczególnych departamentów. Wybory są istotą amerykańskiej demokracji. Nie trójpodział władzy, tylko fakt, że obywatele wybierają, a w związku z tym czują się współodpowiedzialni za to, czy ten człowiek dobrze sprawuje się na urzędzie czy nie - mówił w audycji "Mazurek słucha" znakomity amerykanista.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Dwójka Robert Mazurek wybory prezydenckie w USA wybory w USA