Polskie Radio
Section05
artysta

Każdy może być święty, czyli nawet Łobuzy idą do nieba? O książce wydzierganej szydełkiem opowiadamy w "Kulturotece"

W świat ilustracji przemyca szydełko i kilogramy kolorowej włóczki. Przez innych nazywana "panią od sztuki" o sobie zwykła mówić Anna Salamon ilustratorka - dziewiarka, bo to właśnie dzierganie jest jej największą pasją. W "Kulturotece" uchyli drzwi do swojej pracowni, w której dzieją się prawdziwe cuda. Bezpośrednim pretekstem do spotkania z Martyną Chuderską będzie książka, którą stworzyła razem z Justyną Bednarek "Każdy może być święty czyli nawet Łobuzy idą do nieba".
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka bajki dla dzieci patronatPRD artysta

Jak zostać artystą i stworzyć książkę idealną? Odpowiedź w Polskim Radiu Dzieciom

W Światowym Dniu Sztuki można nie tylko stworzyć coś artystycznego i wysłać na konkurs Polskiego Radia Dzieciom p.t.: „Wiosna jest poezją”. Jest to również dobra okazja, aby dowiedzieć się na czym polega praca artysty i ilustratora. Dlatego też studio Polskiego Radia Dzieciom odwiedził Piotr Karski i opowiedział Justynie Majchrzak o swoich inspiracjach.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie bajki dla dzieci książki artysta pisarze i poeci

"Trzy krowy w niebieskich kajakach", czyli historia, która wydarzyła się naprawdę. Kulisy w Polskim Radiu Dzieciom

Pewnego dnia w głowach trzech przyjaciółek rodzi się szalony plan. Mają już serdecznie dość nudnego życia i złego traktowania. Postanawiają wynająć kajaki z pobliskiej wypożyczalni i popłynąć w siną dal, by zwiedzić świat i poczuć smak wolności. Jest tylko jeden problem: Gryzelda, Mućka i Fela są… krowami. A co ciekawe, jak wyjaśnił gość "Poranka", Andrzej Marek Grabowski autor książki p.t.: "Trzy krowy w niebieskich kajakach", jest to historia prawdziwa, która zainspirowała go do opisania jej dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie bajki dla dzieci książki artysta pisarze i poeci krowy

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Cztery lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

Julian Antonisz. Filmowiec, który bawił się konwencjami

 - Film go interesował pod warunkiem, że będzie autentycznym dziełem artysty, czyli to nie może być kopia stworzona przez kamerę, tylko musi być ręcznie wykonany przez autora - wspominała w Polskim Radiu Malwina Antoniszczak, córka artysty. 37 lat temu, 31 stycznia 1987 roku, zmarł Julian Antonisz, plastyk i twórca filmów animowanych. Uwielbiał bawić się konwencjami, lubił pastisz i absurd, co nie wykluczało refleksji nad pokracznym, brzydkim światem komunizmu.
Zobacz więcej na temat:  FILM animacja Kraków artysta wynalazcy PRL HISTORIA film polski fotografia muzyka filmowa

Amedeo Modigliani - krótkie życie wypełnione walką o przetrwanie

- Przez całe życie właściwie skrywał w sobie sekret tej choroby. Usilnie starał się ukryć prawdę i może dlatego też sprawiał wrażenie nieco tajemniczego, zagadkowego, a przez to także magnetycznego - tak o malarzu Amedeo Modiglianim mówiła w Dwójce Agata Dobosz, redaktorka książki "Książę Modigliani".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo literatura Jakub Jamrozek Amedeo Modigliani Dwójka książki artysta