Polskie Radio
Section05
artysta

Józef Czapski - minister spraw zagranicznych "Kultury" paryskiej

- Świetny malarz, piszący doskonale. Mając jednocześnie bardzo dużo wdzięku, przez lata był takim naszym ministrem spraw zagranicznych. To była dla nas ogromna pomoc na tym odcinku, jego dobre stosunki z generałem de Gaullem, to wszystko nam pozwoliło spokojnie się rozwijać - tak o Józefie Czapskim mówił założyciel Instytutu Literackiego w Paryżu Jerzy Giedroyc, którego wypowiedź przywołujemy dzięki archiwom Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Rafał Habielski Andrzej Mietkowski artysta malarstwo Dwójka Jerzy Giedroyc II wojna światowa

Teatr Wielki w Poznaniu w setną rocznicę urodzin Antoniny Kaweckiej

- To jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, jednocześnie wspaniały pedagog, osoba obdarzona niezwykłym talentem, który traktowała jako wielki dar. Zaowocował tylko dzięki jej ciężkiej pracy - mówiła w "Poranku Dwójki" dyrektor naczelna Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu Renata Borowska-Juszczyńska. Rozmawialiśmy o Antoninie Kaweckiej oraz o uroczystym koncercie poświęconym tej najwybitniejszej solistce poznańskiej opery.
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka Paweł Siwek śpiew artysta

Trzy dekady od śmierci Józefa Czapskiego

- Pierwsze świadectwa, które pochodzą sprzed wojny, sprzed 1939 roku, podkreślają, że to osoba obdarzona jakimś niezwykłym, ujmującym stosunkiem do świata, do ludzi. Nie wiem, czy wtedy zasługiwał już na miano autorytetu moralnego (...). Rzadko się zdarza, żeby opinie były tak podobne do siebie - mówił o Józefie Czapski prof. Rafał Habielski. 12 stycznia minie 30 lat od śmierci tej niezwykłej osobowości.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski artysta malarstwo

Jerzy Nowosielski: całe malarstwo jest ikoną

- Co do fascynacji ikoną, ona wynika z dialogu, z opozycji między abstrakcją i figuracją. Ponieważ ikona zrealizowała pewną syntezę tych dwóch przeciwstawnych możliwości w realizacji malarskiej. Stąd to zrozumienie i fascynacja ikoną - mówił w archiwalnym nagraniu Jerzy Nowosielski. Był on jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, a także chrześcijańskim myślicielem, dla którego teologia i sztuka były nierozerwalnie związane. 
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski malarstwo Dwójka Małgorzata Szymankiewicz artysta

Niezwykłe Porsche na gdyńskiej plaży

Na pierwszy rzut oka to nietypowe Porsche wygląda niczym wyciągnięte z dna Bałtyku. Jednak to projekt artystyczny, który porusza istotne kwestie. Pojawił się na jednej z polskich plaż. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 porsche porsche 911 zmiany klimatyczne Gdynia design Morze Bałtyckie artysta

"Kobiety z obrazów. Polki". Przywrócić pamięć o polskich artystkach

Zofia Stryjeńska, Helena Rubinstein, Olga Boznańska czy Anna Bilińska - to tylko niektóre bohaterki książki Małgorzaty Czyńskiej pt. "Kobiety z obrazów. Polki". - Zdaję sobie sprawę, że poruszyłam kamyk i bardzo się cieszę, że lawina się toczy. Że to jest inspiracja dla bardzo wielu badaczek - mówi sama autorka, w kontekście coraz częściej podejmowanych badań nad artystycznym dorobkiem kobiet.
Zobacz więcej na temat:  biografia malarstwo Jakub Kukla artysta Zofia Stryjeńska Misia Godebska-Sert Dwójka

Małgorzata Malke o Fantazjach i "zębach" Telemanna

- Znalazłam w nich ogromne bogactwo emocji, afektów, różnych stylów. A największym zaskoczeniem już po samym nagraniu było zestawienie ich w takim porządku, w jakim Jerzy Filip Telemann nam je zostawił. Wtedy to do mnie przemówiło, jako jedna wielka, bardzo bogata historia. I myślę, że jest to dzieło warte uwagi - mówiła w "Wybieram Dwójkę" skrzypaczka Małgorzata Malke o Fantazjach Jerzego Filipa Telemanna, które nagrała na swojej najnowszej płycie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka skrzypce Jakub Kukla barok Georg Philipp Telemann muzyka dawna płyta artysta Tomasz Pokrzywiński Viola da gamba instrumenty instrumenty strunowe