Polskie Radio
Section05
Bałkany

NASZ NEWS Wybory do PE w Bośni i Hercegowinie nie są zagrożone

Ambasada w Bośni i Hercegowinie zapewniła, że w niedzielę na terenie polskiej placówki dyplomatycznej w Sarajewie obywatele naszego kraju będą mogli zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia Polskiego Radia, że lokal wyborczy w polskiej ambasadzie w Sarajewie będzie otwarty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t wybory do Parlamentu Europejskiego t dyplomacja t Bośnia i Hercegowina t Sarajewo t polityka t Europa t Bałkany t Piotr Piętka t

Darko Cvijetić - autor poetyckiej powieści "Winda Schindlera"

Gościem audycji "Wszystkie książki świata" był Darko Cvijetić, pisarz i poeta używający języka chorwackiego, mieszkający w Republice Serbskiej, wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny. Opowiedział o swojej książce "Winda Schindlera", która niedawno pojawiła się na polskim rynku wydawniczym. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka t Michał Nogaś t Michał Matus t Darko Cvijetić t literatura t powieść t książki t Bałkany t Jugosławia t Bośnia i Hercegowina t

Monika Harceg z Nagrodą Europejski Poeta Wolności. "Okres ochronny" - wiersze o kobietach

Tom wierszy zatytułowany "Okres ochronny" autorstwa Moniki Harceg i przetłumaczony przez Aleksandrę Wojtaszek został wyróżniony nagrodą Europejski Poeta Wolności. Obie panie opowiedziały w audycji "Rozmowy po zmroku" w Programie 2 Polskiego Radia, skąd wziął się pomysł na start w konkursie oraz dlaczego temat kobiet jest dla chorwackiej poetki tak ważny.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka t Katarzyna Hagmajer-Kwiatek t Monika Harceg t Aleksandra Wojtaszek t poezja t Bałkany t

Polskie radio 24 Jakub Bielamowicz o sytuacji w Bośni i Hercegowinie

Sytuacja w Bośni i Hercegowinie jest trudna. Kraj ten jest federacją składającą się z dwóch głównych podmiotów - Republiki Serbskiej i Federacji Bośni i Hercegowiny, która sama także jest krajem związkowym. Regiony, choć tworzą jedno państwo, jednocześnie pozostają w trudnych wzajemnych relacjach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 t Michał Strzałkowski t Bałkany t Bośnia i Hercegowina t Chorwacja t

Niedrogie, nieprzesadnie dalekie, ale ciekawe - nieoczywiste kierunki na wakacje za granicą

Podróże nie muszą być dalekie i kosztowne. Wiele zależy od kreatywności i planu - możemy odkrywać również odległe rejony, prowincjonalne miasteczka albo peryferie i rzadko odwiedzane kwartały dużych miast. Te mniej oczywiste kierunki zagranicznej podróży mogą dostarczyć nam wielu emocji albo pozwolić na lepsze poznanie kultury danego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka t Krzysztof Łoniewski t Lena Urbańska t podróże t turystyka t Bałkany t Gruzja t