Polskie Radio
Section05
Berlin

Niemcy w kryzysie? Były kanclerz Austrii: oduczyli się nie tylko grania w piłkę nożną

- Niemcy oduczyli się nie tylko grania w piłkę nożną - uważa były kanclerz Austrii Christian Kern. Według niego polityka gospodarcza rządu Olafa Scholza budzi obawy o deindustrializację. - Kryzys w Niemczech odbija się także na innych krajach Europy - ostrzega były lider SPÖ, który działa obecnie w niemieckim biznesie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Austria Niemcy GOSPODARKA Berlin przemysł produkcja przemysłowa technologie

Niemcy: dalsze zawirowania ws. budżetu państwa. Nie milkną echa wyroku Trybunału Konstytucyjnego

W Niemczech trwa gorąca dyskusja wokół budżetu państwa. W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał wykorzystanie pozostałości środków funduszu covidowego na cele klimatyczne za niezgodne z konstytucją. Minister finansów Christian Lindner musiał ogłosić zawieszenie limitu zadłużenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy klimat budżet finanse GOSPODARKA ekologia Berlin polityka

Prezentacja książki o archiwum getta warszawskiego w Berlinie. "Pozwoli niemieckiemu czytelnikowi na wsłuchanie się w głosy ofiar"

W przyszłym tygodniu Instytut Pileckiego w Berlinie oraz Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie zaprezentują w stolicy Niemiec książkę "Archiwum ważniejsze niż życie. Tajne archiwa getta warszawskiego".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Instytut Pileckiego Berlin getto warszawskie Holokaust powstanie w getcie II wojna światowa Żydowski Instytut Historyczny

"Wieczór pieśni polskiej" w Berlinie. Polonia w Niemczech świętuje odzyskanie niepodległości

- 11 listopada 1918 r. spełnił się sen kilku pokoleń Polaków. Wraz z końcem I wojny światowej, wolna, niezależna i niepodległa Polska mogła pojawić się ponownie na politycznej mapie Europy i świata - powiedział ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś w wystąpieniu poprzedzającym koncert "Wieczór pieśni polskiej", zorganizowany w stolicy Niemiec dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin dyplomacja 11 listopada niepodległość

Obchody Nocy Kryształowej w Niemczech. Scholz: czuję się zawstydzony obecną falą antysemityzmu

- Jestem oburzony i wstydzę się, to hańba dla naszego kraju - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz, odnosząc się do ostatnich antysemickich demonstracji w kraju. Szef rządu federalnego uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej. 85 lat temu hitlerowskie bojówki zaatakowały ludność żydowską zamieszkującą Trzecią Rzeszę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin Olaf Scholz atak Hamasu na Izrael antysemityzm