Polskie Radio
Section05
biblioteka

Biblioteka Publiczna w Nowym Sączu na ferie 2024

Sądecka Biblioteka Publiczna przygotowała zajęcia związane z nauką i eksperymentami. Zaplanowane jest ostatnie spotkanie związane z postacią Leonarda da Vinci. Dzieci będą konstruować mosty, przedmioty latające oraz proste maszyny, takie jak windy czy dźwigi. Zajęcia te mają pokazać dzieciom, uczestnikom warsztatów, że wszystko można zrobić samemu.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska Ferie zimowe biblioteka Nowy Sącz czas wolny radio dla dzieci

"Czytelnictwo to nałóg". Jarosław Iwaszkiewicz o książkach polecanych i niebezpiecznych

– W ciągu półwiecza zgromadziłem mnóstwo książek. Niestety nie stworzyłem jakiejś biblioteki wzorcowej, gdzie mógłbym zebrać wszystkie tytuły, które zmieniły się w cząstki mojego życia – opowiadał w 1968 roku Jarosław Iwaszkiewicz. Mimo tego zastrzeżenia ten znakomity pisarz bibliotekę swoją oczywiście miał. I miał też sporo, dzięki Polskiemu Radiu ocalałych, wspomnień o książkach.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz literatura książki biblioteka Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa wspomnienie poezja pisarz

Kontrowersyjny Gombrowicz, czyli początki Biblioteki "Kultury"

Instytut Literacki w Paryżu pod kierownictwem Jerzego Giedroycia był nie tylko najważniejszym w 2. poł. XX. w. polskim ośrodkiem politycznym na uchodźstwie, ale przede wszystkim znakomitym wydawnictwem. 71 lat temu, 30 stycznia 1953 roku, zaczęła tu wychodzić jedyna w swoim rodzaju seria książek, a zapoczątkowały ją dzieła Witolda Gombrowicza.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Giedroyc Witold Gombrowicz Paryska "Kultura" książki biblioteka wspomnienie literatura polityka Czesław Miłosz

Jak spędzić ferie w bibliotece, czyli o propozycjach mokotowskich bibliotek na ferie zimowe

W czasie ferii zimowych wiele dzieci szuka alternatywnych form spędzenia czasu wolnego. Jednym z ciekawych miejsc, które oferuje atrakcje dla najmłodszych, jest biblioteka na Mokotowie w Warszawie. Rozmawialiśmy z Panią Tatianą Audycką-Szatrawską z działu promocji mokotowskich bibliotek, która podzieliła się informacjami na temat różnorodnych zajęć dostępnych dla czytelników w tym okresie.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe czytanie bajek czytelnictwo literatura dziecięca książki dla dzieci biblioteka

Michał Gajzler o kradzieży cennych zbiorów z BUW: to zrobili specjaliści

Badacz pamiątek historycznych Michał Gajzler podkreślił w Polskim Radiu 24, że kradzież cennych zbiorów z bibliotek jest nowym zagrożeniem i instytucje do tej pory nie były przygotowane na tego typu przestępstwa. Jego zdaniem kluczowe jest rozpoznawanie fałszerstw w tych instytucjach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 kradzież kradzieże KSIĄŻKA książki biblioteka Uniwersytet Warszawski

Kradzież cennych woluminów z Biblioteki UW. Są podejrzani, prokuratura wszczęła śledztwo

Do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ wpłynęły materiały przekazane z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I w sprawie kradzieży woluminów, do jakiej doszło w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W czwartek, 2 listopada zostało wszczęte śledztwo w sprawie o kradzież mienia znacznej wartości, zagrożoną karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Uniwersytet Warszawski biblioteka książki zabytki kradzież prokuratura policja

Wirtualna Karta Biblioteczna - więcej książek dla lubelskich studentów

Biblioteki wszystkich państwowych uczelni w Lublinie są dostępne dla studentów i pracowników naukowych, a to za sprawą wspólnej inicjatywy jaką jest Wirtualna Karta Biblioteczna. Student w sieci może teraz wybierać i rezerwować książki w pięciu bibliotekach głównych. Władze poszczególnych uczelni tłumaczą to choćby podobną ofertą dydaktyczną i tymi samymi kierunkami na różnych wydziałach. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nowe technologie Piotr Firan Weronika Puszkar biblioteka studenci studia szkoła wyższa

Kolejne "białe kruki" dostępne bezpłatnie. Zbiory Książnicy Podlaskiej na rządowej stronie

Ponad 500 lat temu w Paryżu wydano godzinki - modlitwę do Najświętszej Marii Panny. Bogato zdobiona karta starodruku przedstawia zasypiającą Matkę Boską i fragment psalmu. Od zeszłego roku starodruk należy do Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Teraz dostępny jest bezpłatnie w zbiorach kronika.gov.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Ministerstwo Cyfryzacji KULTURA zbiory biblioteka

Biblioterapia, czyli leczenie poprzez literaturę. Na czym polega?

Biblioterapia to forma leczenia poprzez literaturę. - Książka jest potrzebna do tego, żeby podjąć refleksję w jakiejś trudnej dla nas sytuacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ilona Gumowska-Grochot, przewodnicząca Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego w Lublinie. Jak skorzystać z tego sposobu terapii?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Paweł Zieliński biblioteka książki zdrowie zdrowie dziecka zdrowie psychiczne