Polskie Radio
Section05

bitwa warszawska

Prezydent: zaproponowałem uczczenie żołnierzy polskich i ukraińskich, którzy walczyli w 1920 r.

- To jest na pewno element naszej dobrej, wspólnej historii i zaproponowałem panu prezydentowi, żebyśmy tę pamięć uczcili - poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy. Wołodymyr Zełenski zauważył, że Ukraina i Polska to nie tylko państwa sąsiedzkie. - My jesteśmy braćmi i siostrami - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina historia Polski Andrzej Duda prezydent Wołodymyr Zełenski

"Towarzystwo niepokornych". Okrągłe polskie rocznice w roku 2020

- Pomorze zostało przyłączone do Polski w sposób pokojowy; był to sukces naszej dyplomacji w Wersalu. Wojska frontu pomorskiego, na czele których stał gen. Józef Haller, pilnowały jedynie tego rozstrzygnięcia - mówił  w Polskim Radiu 24 Krzysztof Drażba, naczelnik Biur Edukacji IPN w Gdańsku. Gościem audycji była również Katarzyna Lisiecka, naczelnik Wydziału Upamiętnień gdańskiego IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Morze Bałtyckie Józef Haller puck Andrzej Duda HISTORIA IPN

Andrzej Kołakowski: Romuald Rajs to żołnierz podwójnie wyklęty

- Można zastanawiać się skąd jest taka kampania nienawiści wobec żołnierza, który walczył z Niemcami i Sowietami. Pod tym względem Romuald Rajs jest żołnierzem wyklętym podwójnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kołakowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi audycji byli również Wojciech Borowik ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Andrzej Rozpłochowski, także działacz opozycji PRL.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żołnierze Wyklęci II wojna światowa lewica SLD Włodzimierz Czarzasty Warszawa

Rzecznik rządu: premier nie może odwołać Mariana Banasia

- Przepisy prawa pozwalają odnosić się do postępowania w poszczególnych terminach osobie, która jest nim objęta. Prezes NIK korzystał z tych terminów w maksymalnym zakresie - powiedział Piotr Müller. - Niebawem będziemy w stanie ocenić to, czy wybór Mariana Banasia na prezesa NIK był błędem - dodał rzecznik rządu w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Müller Marian Banaś rząd Mateusza Morawieckiego Antoni Trzmiel

H. Domański: rok 1920 naturalnym problemem dla części lewicy

- SLD-owska część lewicy ma naturalny problem z rokiem 1920, który symbolizuje pokonanie przyszłego Związku Sowieckiego będącego patronem tego środowiska - powiedział prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Naukowej. Do sprawy odniósł się także politolog Andrzej Anusz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa Henryk Domański pomniki 1920 II Rzeczpospolita wojna polsko-bolszewicka Ryszard Gromadzki

Powstanie pomnik Bitwy Warszawskiej? "Prace są opóźnione"

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na znaczenie Bitwy Warszawskiej w dziejach Polski oraz Europy i podkreślił, że potrzebny jest w stolicy pomnik, upamiętniający bohaterskie czyny naszych przodków. Do sprawy w radiowej Trójce odnieśli się stołeczni politycy: Filip Frąckowiak, radny PiS i Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy (Nowoczesna).
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA polityka Warszawa historia Polski premier Mateusz Morawiecki Mariusz Krzemiński

"Komentarz Dnia": łuk triumfalny, Lewica, Magdalena Biejat

Gośćmi "Komentarza Dnia" byli: Miłosz Manasterski ("Agencja Informacyjna") i Jacek Ożóg ("Telewizja Republika"). Publicyści dyskutowali m.in. o idei powstania łuku triumfalnego upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku, a także o podejściu Lewicy do patriotyzmu i niepodległości oraz o przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdalenie Biejat.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lisicki miłosz manasterski Nasz komentarz lewica Magdalena Biejat

M. Wyrwich: zburzyć PKiN, postawić łuk triumfalny

- Mam taki pomysł: zburzyć Pałac Kultury i w tym miejscu postawić łuk triumfalny lub inną budowlę, która w szczególny sposób będzie upamiętniała rok 1920, ten wielki trud zatrzymania bolszewików w Polsce przed agresją na Europę - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich, publicysta tygodnika "Niedziela". Pomysł budowy łuku triumfalnego komentował także Marek Król z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Marek Król Magdalena Złotnicka Warszawa wojna polsko-bolszewicka Pałac Kultury i Nauki