Polskie Radio
Section05
bomba atomowa

Izraelski minister mówił o użyciu broni jądrowej w Gazie. Fala oburzenia, opozycja żąda dymisji

Skrajnie nacjonalistyczny minister dziedzictwa Izraela Amihaj Elijahu stwierdził podczas radiowego wywiadu w niedzielę, że użycie broni nuklearnej w Strefie Gazy w wojnie z palestyńskim ruchem Hamas jest "opcją". Za swoje słowa został zawieszony, ale nie uśmierzyło to oburzenia opozycji ani sąsiednich państw arabskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Palestyna Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Hamas broń jądrowa bomba atomowa

Józef Rotblat. Z warszawskich Nowolipek po nagrodę Nobla

Przedstawiał się jako Polak z brytyjskim paszportem, ale oficjalnie nie jest uznawany za polskiego noblistę. Był współtwórcą bomby atomowej, ale kiedy zdał sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą ta broń, zaangażował się w ruch zwalczający własny wynalazek. W 1995 roku uhonorowano go za to Pokojową Nagrodą Nobla.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA nagroda Nobla bomba atomowa fizyka Pokojowa Nagroda Nobla

Nie tylko "Oppenheimer". Zobacz "Sen o atomie" - poznaj Józefa Rotblata

Na film "Oppenheimer" ruszyły tłumy. Historia powstania bomby atomowej fascynuje wielu, ale niewielu wie, że jeden z członków zespołu projektu Manhattan rezygnował z pracy przerażony konsekwencjami tego wynalazku. Był to Polak Józef Rotblat, odznaczony pokojowym Noblem fizyk. O nim opowiada dokument "Sen o atomie".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo bomba atomowa film dokumentalny KULTURA FILM nagroda Nobla

"Światło silniejsze od słońca". Relacja polskiego zakonnika, który przeżył atak atomowy na Nagasaki [POSŁUCHAJ]

–  Ponieważ wcześniej była syrena i nalot się skończył, myśleliśmy, że już nie będzie zagrożenia. Zaczęliśmy dalej pracować. Nagle powstał straszny wiatr – mówił w 1957 roku przed mikrofonem Radia Wolna Europa o. Mieczysław Mirochna, współpracownik św. Maksymiliana Kolbego, wspominając zniszczenie Nagasaki przez bombę atomową.
Zobacz więcej na temat:  Hiroszima Nagasaki Japonia USA Maksymilian Maria Kolbe wspomnienie bomba atomowa

Prof. Łukasz Turski: Oppenheimer nie wymyślił bomby atomowej

- Najmniej trudnym elementem budowy bomby atomowej jest fizyka. Budowa broni jądrowej to jest gigantyczny problem inżynieryjny. I dlatego chciałbym od razu powiedzieć państwu, że nie należy się bać, że szalony licealista w garażu rodzinnym budował bombę przy pomocy dwóch śrubokrętów i młotka - mówi fizyk prof. Łukasz Turski, odnosząc się do historii Roberta Oppenheimera uważanego za "ojca bomby atomowej".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Robert Oppenheimer fizyka bomba atomowa

"Oppenheimer". Zobacz jak wyglądali naprawdę bohaterowie filmu Christophera Nolana o ojcu bomby atomowej

Nowy film Christophera Nolana opowiada nie tylko o pracach nad powstaniem bomby jądrowej. Przedstawia też powojenne losy Roberta Oppenheimera, twórcy broni atomowej, który w latach 50. musiał mierzyć się z zarzutami o współpracę z komunistami. Przez ekran przewija się plejada gwiazd, które wcielają się w historyczne postacie. Oto najważniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Robert Oppenheimer bomba atomowa broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa II wojna światowa Projekt Manhattan

"Niszczyciele światów". Projekt Manhattan, Oppenheimer i amerykańska bomba atomowa

Początki były skromne: kilku naukowców i sześć tysięcy dolarów na badania. Kilka lat później Projekt Manhattan zatrudniał 130 tysięcy osób w trzydziestu miejscach na dwóch kontynentach, a wydatki sięgnęły dwóch miliardów dolarów. Prawie żaden pracownik nie wiedział, w czym właściwie bierze udział. Ciekawość była zakazana.
Zobacz więcej na temat:  bomba atomowa bomba HISTORIA Robert Oppenheimer USA Japonia ZSRR Niemcy nazizm eksperyment

"Oppenheimer" Christophera Nolana. Czy historia "ojca bomby atomowej" może fascynować?

Za niespełna trzy tygodnie w kinach pojawi się "Oppenheimer" Christophera Nolana. To historia życia Roberta Oppenheimera, wybitnego amerykańskiego fizyka, nazywanego "ojcem broni masowego rażenia". To właśnie on był kierownikiem naukowym "Projektu Manhattan", którego celem było stworzenie pierwszej bomby atomowej. Po zniszczeniu Hiroszimy i Nagasaki czuł się odpowiedzialny za śmierć blisko 200 tys. mieszkańców tych miast.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Christopher Nolan NAUKA fizyka bomba atomowa Artur Cichmiński Radosław Nałęcz Trójka Cillian Murphy Robert Oppenheimer Projekt Manhattan

Stanisław Ulam. Ojciec chrzestny bomby wodorowej

Był jednym z genialnych matematyków tworzących tzw. szkołę lwowską. W latach 30. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako naukowiec odniósł spektakularne sukcesy. Brał udział w Projekcie Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Wierzył, że najstraszliwsza z broni dostępnych człowiekowi odstraszy ludzkość przed popadaniem w kolejne konflikty.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski NAUKA matematyka bomba atomowa Lwów Stany Zjednoczone