Polskie Radio
Section05

budżet unijny

Propozycje budżetowe KE. Politycy PiS i PO komentują

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jest w stanie wynegocjować 100 mld zł więcej z funduszy Unii Europejskiej niż PiS. O deklaracji polityka w "Pulsie Trójki" rozmawiali Jadwiga Wiśniewska, europosłanka Prawa i Sprawiedliwości oraz Jan Grabiec, rzecznik prasowy PO. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 Jadwiga Wiśniewska Jan Grabiec budżet UE 2021-2027

J. Kopcińska: likwidujemy białe plamy na mapie połączeń autobusowych

Joanna Kopcińska powiedziała, że projekt przywrócenia połączeń autobusowych w mniejszych ośrodkach jest ważny. - Są miejscowości, w których nie ma połączenia autobusowego nawet raz dziennie, a dzieci, w drodze do szkoły, muszą najpierw iść dwa, trzy kilometry do najbliższego przystanku. My te białe plamy likwidujemy - zaznaczyła rzeczniczka rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joanna Kopcińska Prawo i Sprawiedliwość Koalicja Europejska Grzegorz Schetyna Elżbieta Bieńkowska Piotr Gociek

Program PiS dla polskiej wsi. Komentarze polityków

Wsparcie dla małych i średnich gospodarstw rolnych, lokalnych hodowców zwierząt i dla małych producentów żywności - to część propozycji Prawa i Sprawiedliwości dla polskiego rolnictwa, które przedstawił prezes partii Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Kadzidle (województwo mazowieckie). O ofercie formacji rządzącej w Polskim Radiu 24 dyskutowali politycy.
Zobacz więcej na temat:  konwencja PiS w Kadzidle konwencja PiS POLSKA polityka Katarzyna Gójska Prawo i Sprawiedliwość rolnictwo wieś wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 budżet UE 2014-2020 dotacje unijne

Twardy brexit to wielki kłopot dla unijnego budżetu

Mimio, że toczy się jeszcze walka o sposób wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - z umową, czy bez, tak ekonomiści, jak politycy nie mają złdzeń - twardy brexit stworzy duże problemy, dotyczace m.in. wspólnotowego budżetu. Jak powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, twardy brexit może oznaczać, że jeszcze w tej perspektywie finansowej powstanie luka w budżecie UE.
Zobacz więcej na temat:  budżet ue finanse Brexit

Publicyści o słowach polityków PO o "zamrożeniu" funduszy z UE

– To był polityczny błąd – tak słowa polityków Platformy Obywatelskiej ocenił w Debacie Mirosław Skowron z "Super Expressu". Grzegorz Schetyna i Rafał Trzaskowski zasugerowali, że ze względu na łamanie praworządności przez rząd PiS, środki z UE, które miałyby trafić nad Wisłę, zostaną zamrożone. W Polskim Radiu 24 również komentarz Jacka Liziniewicza z "Gazety Polskiej Codziennie" i Patryka Słowika z "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 budżet UE 2021-2027 Unia Europejska Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna Rafał Trzaskowski

Szukając Dziury w Całym: Polska pod europejską ścianą

Z jednej strony nieustannie słyszymy o przełomowym spotkaniu, przełomowym szczycie, przełomowej decyzji. Z drugiej – pojawiają się głosy o kolejnych kryzysach: związanych z napływem migrantów, Brexitem czy strefą euro. Co dalej z Unią Europejską? Na to pytanie próbował odpowiedzić gość audycji - dr Marcin Kędzierski, analityk portalu Jagielloński24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Europa euro Łukasz Warzecha

Budżet UE. "Inne kraje dostaną bardziej po kieszeni"

– Wszyscy w naszym regionie dostaną mniej pieniędzy – powiedział w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z projektem przyszłego budżetu Unii Europejskiej, Polska może stracić około 23 procent funduszy w ramach polityki spójności.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska budżet ue Bruksela Ryszard Czarnecki Parlament Europejski budżet UE 2021-2027

Politycy o projekcie budżetu UE. "Negocjacje będą długie"

Komisja Europejska zaakceptowała projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027, który ma wynieść niecałe 1,3 biliona euro. Dwie najważniejsze dla Polski pozycje, czyli pieniądze na politykę spójność i wspólną politykę rolną, które w obecnym budżecie stanowiły 80 proc., w nowym mają stanowić 60 proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Długi Sejm Jarosław Kalinowski Trójka Beata Michniewicz Krzysztof Łapiński Barbara Dolniak Wojciech Skurkiewicz Andrzej Halicki Unia Europejska

"Ten budżet UE jest nie do przyjęcia dla naszego kraju"

Zmniejszenie środków na Wspólną Politykę Rolną o 5 proc. w ramach nowego, okrojonego budżetu zaproponowała w piątek Komisja Europejska. Dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników, liczone w cenach bieżących, mają się zmniejszyć nieznacznie, o ok. 1 proc. O propozycjach cięć w nowym budżecie UE mówił w audycji Północ-Południe europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.
Zobacz więcej na temat:  fundusze unijne euro Zbigniew Kuźmiuk Unia Europejska

Nowy budżet UE. "Także politycy PO biją na alarm"

- Przesuwanie pieniędzy z unijnego funduszu spójności na południe i stare kraje unijne niepokoi każdego, niezależnie od tego czy jest przy władzy. Także politycy PO biją na alarm. Teraz jest czas negocjacji, a negocjować może polski rząd i to on może przekonać przedstawicieli Unii, że warto podzielić te środki w inny sposób – powiedziała w audycji 24 Pytania Małgorzata Kidawa - Błońska z Platformy Obywatelskiej. Odniosła się także m.in. do zatrzymania zachodniopomorskiego posła PO Stanisława Gawłowskiego i pożaru w pobliżu mieszkania posła Brejzy.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Kidawa-Błońska Platforma Obywatelska Unia Europejska budżet UE 2021-2027