Polskie Radio
Section05

centralny port komunikacyjny

TYLKO U NAS Trzaskowski chce wstrzymania budowy CPK. Roszkowski: ta inwestycja będzie kołem zamachowym gospodarki

- Te inwestycje, nawet jak nie do końca podobają się Rafałowi Trzaskowskiemu, będą elementem koła zamachowego lokalnych firm i lokalnych biznesów - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ekonomista Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Odniósł się do apeli kandydata KO na prezydenta, aby wstrzymać kluczowe dla Polski inwestycje, a pieniądze przeznaczyć na walkę z kryzysem wywołanym pandemią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rafał Trzaskowski Mierzeja Wiślana kryzys kryzys gospodarczy pandemia Koronawirus w Polsce budżet ue budżet unijny budżet UE 2014-2020 Unia Europejska dotacje unijne dotacje UE

Brytyjczycy pomogą w budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego

Wielka Brytania pomoże w projektowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Porozumienie w tej sprawie podpisali wiceminister infrastruktury Marcin Horała oraz ambasador Zjednoczonego Królestwa w Polsce Jonathan Knott. Porozumienie zakłada współpracę m.in. w planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej, czy zaprojektowaniu przestrzeni powietrznej na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Marcin Horała komunikacja

INFRASTRUKTURA Polska nowym hubem lotniczym na mapie Europy. Budowa CPK nabiera tempa

Polska ma się stać hubem komunikacyjnym z prawdziwego zdarzenia. Pomoże w tym Centralny Port Komunikacyjny - megalotnisko i węzeł transportowy, który powstanie między Warszawą a Łodzią. To epokowy projekt, będzie kołem napędowym polskiej gospodarki - tak o tej inwestycji mówił w przeszłości premier Mateusz Morawiecki. Specustawę w tej sprawie prezydent Andrzej Duda podpisał 1 czerwca 2018 roku. 
Zobacz więcej na temat:  infrastruktura Andrzej Duda lotnictwo GOSPODARKA 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy

Budowa CPK. Poseł PiS: przy takich inwestycjach konsultacje społeczne są konieczne

- Każdą taką inwestycję jak budowa autostrady czy nowej linii kolejowej należy "zaprogramować". A żeby to zrobić, trzeba przedstawić kilka wariantów rozwiązań [przebiegów tras - przyp. red.]. Stąd konieczne są społeczne konsultacje - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Jerzy Polaczek. Gościem audycji był również Mirosław Suchoń, poseł Nowoczesnej z klubu parlamentarnego KO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kolej infrastruktura jerzy polaczek Antoni Trzmiel