Polskie Radio
Section05

Czesław Miłosz

Imieniny Jana Kochanowskiego. Dyrektor Biblioteki Narodowej: ta formuła ewidentnie się sprawdziła

- Jak sięgam pamięcią, to pierwsza audycja radiowa otwierająca pierwszą edycję odbyła się tutaj, w Dwójce. Po wyjściu ze studia dostałem telefon od życzliwej osoby, który zapytała mnie: a co, jeśli to nie wyjdzie? Okazało się, że wyszło. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że już 12. raz będziemy prezentować kolejnego autora w ramach Imienin Jana Kochanowskiego - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski Aldona Łaniewska-Wołłk Imieniny Jana Kochanowskiego KULTURA Dwójka Pałac Rzeczypospolitej magdalena walach Grażyna Wolszczak Aleksandra Hamkało michał czernecki Jerzy Radziwiłowicz Adam Michnik Adam Wajrak Katarzyna Kasia

Poetka Małgorzata Lebda: Czesław Miłosz mówi o prostych rzeczach

- Praca w języku Miłosza jest pracą właściwie na filozofii, ale też przecież jest to język, który mówi o prostych rzeczach. Jest taki mój absolutnie ukochany wiersz zatytułowany "Dar", z tomu "Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada" z 1974 roku, i mamy tam opisany moment jakiegoś niesamowitego pogodzenia ze światem - mówiła w Dwójce poetka Małgorzata Lebda.
Zobacz więcej na temat:  literatura Aldona Łaniewska-Wołłk poezja Dwójka pisarze i poeci

Urodziny Trójki. Poetka u poetki – noblistka u patronki studia [POSŁUCHAJ]

Przygotowując się do urodzin Trójki, przedstawialiśmy wybrane archiwalne nagrania koncertów, które odbywały się w Studiu Muzycznym przy Myśliwieckiej 3/5/7, od 1997 roku – studiu imienia Agnieszki Osieckiej. Miejsce to od lat 90. gościło sławnych pisarzy, aktorów, reżyserów, muzyków, prezentowało słuchowiska w wersji live, czyli estrada zamieniała się w scenę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA poezja literatura Wisława Szymborska Studio im. Agnieszki Osieckiej Adam Zagajewski Paweł Huelle Janusz Głowacki Sławomir Mrożek Trójka Wojciech Dorosz Barbara Marcinik

Jerzy Illg: Rok Miłosza będzie pełny wspaniałych wydarzeń

- Festiwal Miłosza zacznie się 30 czerwca i potrwa prawie tydzień. Wznawiamy dwa tomy ważnych esejów ze znakomitymi rekomendacjami. Wstęp do "Ziemi Ulro" napisała Olga Tokarczuk, a do "Zniewolonego umysłu" Timothy Snyder. Będzie też interesująca książka "Czesław Miłosz: A California Life" Cynthii Haven, badaczki z zachodniego wybrzeża USA, która popularyzuje wiedzę o Miłoszu od lat - mówił w Dwójce Jerzy Illg, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak" o planach obchodów Roku Miłosza.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek Rok Miłosza Dwójka KULTURA Jerzy Illg

Prof. Aleksander Fiut: moje różne zainteresowania pomagały lepiej zrozumieć literaturę

- Można się zajmować literaturą, a w zanadrzu mieć różnego rodzaju zainteresowania. Nie tylko się siedzi i czyta książki, gdyż one wprowadzają w zakresy wiedzy i odkrycia z wielu dziedzin. Jednym z moich mistrzów był Kazimierz Wyka, który uważał, że literatura to niepowtarzalne świadectwo świadomości jednego człowieka - mówił w Dwójce prof. Aleksander Fiut.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka eseistyka literatura polska Uniwersytet Jagielloński

"Dewajtis". Podróż w świat Kresów, na magiczną Żmudź

Przestrzenią, w której toczy się akcja "Dewajtis" – nowego serialu Telewizji Polskiej opartego na powieści Marii Rodziewiczówny pod tym samym tytułem – jest Żmudź. "U nikogo z powieściopisarzy nie znajduję tylu realiów dotyczących wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej w 2. poł. XIX wieku”, pisał o autorce "Dewajtis" Czesław Miłosz.  
Zobacz więcej na temat:  Kresy Dewajtis serial TVP Maria Rodziewiczówna Litwa literatura

12. Festiwal Miłosza. Poezja lekiem na marazm i zobojętnienie

- Gdy zastanawialiśmy się nad tegorocznym programem, rozmawialiśmy o tym, że dzięki temu, jaką uważność na świat wzbudza w nas poezja, może ona wyrwać nas z marazmu, którego doświadczamy w czasach kryzysu. Informacje, które zalewają nas każdego dnia, mogą przytłoczyć, ale też wprowadzić w stan pewnego przyzwyczajenia. My chcemy wytrącać się z tego marazmu, nie pozwalać na to przyzwyczajenie - mówiła w Dwójce Maria Świątkowska, menadżerka 12. Festiwalu Miłosza.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura poezja KULTURA Rok Wisławy Szymborskiej Kraków Paweł Siwek