Polskie Radio
Section05
Czesław Miłosz

Чеслав Мілош — «Іншого кінця світу не буде»

У рубриці «Поетичні діалоги» ми пропонуємо увазі слухачів два вірші Чеслава Мілоша — «Пісенька про кінець світу» та «У Варшаві» — в польському оригіналі та українських перекладах Сергія Жадана. Оригінальні тексти читає Марцін Ґачковський, переклади — Антон Марчинський. Чеслав Мілош (1911–2004) — польський поет, автор прозових творів — романів, есеїв, 1980 року став лауреатом Нобелівської премії з літератури
Zobacz więcej na temat:  поезія переклад література польська мова poezja literatura Czesław Miłosz Serhij Żadan

Filmy Konwickiego i Hasa na Niebyłym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

40 lat temu, w roku 1982 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych nie odbył się z powodu stanu wojennego. Ten sam los spotkał imprezę w roku 1983. Część filmów wzięła udział w późniejszych konkursach, niektóre sięgnęły po najwyższe laury, ale część filmów nigdy na festiwalu się nie znalazła, choć niektóre na to zasługiwały.
Zobacz więcej na temat:  kino historia Polski Joanna Sławińska Tadeusz Konwicki Czesław Miłosz Wojciech Jerzy Has Litwa stan wojenny Gdynia

Joanna Miłosz-Piekarska: przyjeżdżam do Polski, aby odnaleźć siebie

- Andrzej Miłosz szybko odkrył, że jego brat Czesław jest bez porównania lepszym poetą i zrezygnował z pisania wierszy. Władze PRL-u znęcały się nad moim ojcem, nie mogąc dosięgnąć stryja, który został nazwany "największym wrogiem socjalizmu". Dla ojca film dokumentalny był pasją, która łączyła podróże i ciekawość ludzi, którzy z nim chętnie rozmawiali - mówiła w Dwójce mieszkająca w Australii Joanna Miłosz-Piekarska, córka dokumentalisty i reportera Andrzeja Miłosza i bratanica noblisty Czesława Miłosza. 
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz literatura PRL emigracja Dwójka Dorota Gacek

PR24 Joanna Miłosz-Piekarska: bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie

- Myślę, że każdy członek rodziny rzutuje na życiorys następnego pokolenia. Gdybym była bratanicą np. znakomitego lekarza, to też by na pewno miało wpływ na moje życie. Oczywistą rzeczą jest, że bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie, bycie córką Andrzeja Miłosza - wspaniałego człowieka - to miało też ogromne znaczenie, formowało mnie jako człowieka - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka Joanna Miłosz-Piekarska, autorka książki wspomnieniowej "Wszystkie czasy przeszłe".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura czytelnictwo KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert Polskie Radio 24 Czesław Miłosz

TPK: Wielkie Xięstwo Poezji i inne wakacyjne atrakcje

Od 30 czerwca do 2 lipca na polsko-litewskim pograniczu, w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, czyli w Dworze Miłosza oraz w Sejnach odbywa się święto poezji. Ośrodek Pogranicze tradycyjnie zaprosiło do Sejn i Krasnogrudy w dniu urodzin Czesława Miłosza (30.06.). 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Czesław Miłosz KULTURA Trójka Rok Romantyzmu Polskiego Litwa Adam Mickiewicz Krzysztof Czyżewski Paweł Huelle Gdynia

Najwybitniejsze dzieła, największych twórców. Wystawa "Elementarz Polskiej Kultury"

Wystawa zatytułowana "Elementarz Polskiej Kultury" przedstawia dzieła, które zyskały międzynarodowy rozgłos. Wszystkie z nich reprezentują twórców, których renoma przekroczyła granice naszego kraju. Wystawa podzielona jest na jedenaście sekcji. Każda z nich przybliża jedną dziedzinę kultury: film, architekturę, literaturę czy nowe technologie. Co jeszcze znajduje się na ekspozycji?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA malarstwo architektura Andrzej Wajda Czesław Miłosz Tamara Łempicka Katarzyna Cygler wystawa

Polacy w Wilnie. Jedno miasto, wiele historii

Historyczna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego była miejscem między innymi insurekcji kościuszkowskiej i powstania styczniowego, a w XIX wieku działały tu liczne organizacje patriotyczne, w tym filomatów i filaretów. Wilno z Warszawą łączyła kolej warszawsko-petersburska, kontakty społeczne, gospodarcze i polityczne.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski Wilno Melchior Wańkowicz Litwa Adam Mickiewicz Czesław Miłosz Józef Piłsudski

"Zemsta i nienawiść". Fala komentarzy po przemówieniu Tuska

Podczas wiecu przeciwko ustawie medialnej lider PO Donald Tusk przytoczył wiersz Czesława Miłosza "Który skrzywdziłeś". Cytat zadedykował "mieszkańcowi Pałacu Prezydenckiego i jego mocodawcy". Na słowa przewodniczącego zareagowali politycy, dziennikarze i internauci. "Zemsta i nienawiść", "oszalały z nienawiści hejter" - można przeczytać w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Donald Tusk Platforma Obywatelska protest media Czesław Miłosz ustawa medialna

Braterstwo poezji. Korespondencja Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza

- Miłosz odnosi się do Różewicza z sympatią, szacunkiem, chociaż niejednokrotnie ma też zastrzeżenia do jego poezji, natomiast nie ma w nim aż takiego nakierowania, wychylenia, jakie widzimy u Różewicza na Czesława Miłosza - mówił o relacji poetów Emil Pasierski, redaktor tomu "Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947-2013".
Zobacz więcej na temat:  poezja Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka Andrzej Franaszek Czesław Miłosz Tadeusz Różewicz

Archiwalne wspomnienia Czesława Miłosza. "Historia w Polsce jest ciągle obecna"

- Sądzę, że u mnie było dużo pasji poprawiania świata. Nie podobała mi się poezja wywodząca się z poezji czystej ani ta zaangażowania społecznego, ze swą kulminacją w socrealizmie. Przed wojną pisałem wiersze dość rewolucyjne, potem doszedłem do wniosku, że nie tędy droga - mówił Czesław Miłosz w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Dwójka wspomnienie KULTURA literatura