Polskie Radio
Section05
Daniel Boćkowski

PR24 Kryzys migracyjny. Prof. Grosse: powinniśmy prowadzić politykę niezależną od UE

- W pewnym momencie zacznie się walka o zasoby, czyli migranci, liczący na to, że tu da się żyć, zaczną walczyć z państwem i między sobą, o te niewielkie zasoby pracy w obszarach ich kompetencji - przekonywał w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski komentując politykę migracyjną UE. - Jesteśmy w innej sytuacji niż kraje Europy Zachodniej - powinniśmy prowadzić politykę niezależną od UE - argumentował z kolei prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Lekki Daniel Boćkowski kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie

Spotkanie w Ramstein. Prof. Boćkowski: Amerykanom udaje się utrzymać poparcie dla Ukrainy

- Amerykanom cały czas udaje się utrzymać poparcie dla Ukrainy. Ta grupa państw nie wykrusza się - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. W amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein odbyło się spotkanie przedstawicieli 50 państw wspierających Ukrainę, która broni się przed rosyjską agresją.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki ŚWIAT Lloyd Austin Stany Zjednoczone Ukraina Ramstein Daniel Boćkowski Marcin Roszkowski Adam Eberhardt

PR24 Hasło wyborcze PiS. Prof. Jabłoński: wpisuje się w politykę Prawa i Sprawiedliwości

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swoje hasło wyborcze: "Bezpieczna przyszłość Polaków". Z kolei Koalicja Obywatelska zaprezentowała listy wyborcze. Jedną z "jedynek" okazał się kontrowersyjny lider Agrounii Michał Kołodziejczak. W Polskim Radiu 24 o najważniejszych wydarzeniach politycznych minionego tygodnia mówił prof. Arkadiusz Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Daniel Boćkowski polityka PiS kampania wyborcza wybory 2023

"To jest operacja zwiadowcza". Prof. Grochmalski o ukraińskiej ofensywie

Ukraińska armia rozpoczęła kilka dni temu działania ofensywne na południowym odcinku frontu wojny z Rosją. Według Kijowa odniosła już pewne sukcesy. - Mamy do czynienia z bardzo złożoną i skomplikowaną operacją zwiadowczą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Piotr Grochmalski Daniel Boćkowski ŚWIAT Europa

"Ma świadomość, że lepiej stać z boku". Ekspert o Łukaszence i wojnie na Ukrainie

- Łukaszenka nie będzie angażował się w wojnę, której Rosja nie może wygrać. Rosja przegrała ją już w trakcie pierwszych tygodni od tego pełnoskalowego ataku na Ukrainę. Teraz Łukaszenka czeka, co będzie dalej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Szabaciuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Instytutu Europy Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Białoruś Aleksander Łukaszenka Andrzej Szabaciuk Daniel Boćkowski ŚWIAT Europa

"To mocno bije w służby i wojsko". Ekspert o działaniach partyzantów w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim

W graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion "Wolność Rosji", walczące z kremlowskim reżimem, kontynuują swoją kampanię, co wykorzystuje Ukraina. - Widać wyraźnie, że Rosjanie przegrali znowu wojnę informacyjną, bo Ukraińcy świetnie to przygotowali - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Michał Strzałkowski Rosja Daniel Boćkowski Małgorzata Zachara-Szymańska wojna na Ukrainie Ukraina

"Widać, że wojna jest ogromnym problemem dla Rosji". Prof. Boćkowski o orędziu Putina

- Orędzie Władimira Putina pokazuje, że sytuacja wewnętrzna staje się najważniejsza, a więc wojna nie tylko nie idzie zgodnie z planem, ale też, że przełożyła się na nastroje społeczne - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. - Widac wyraźnie, że sankcje, wojna, jest ogromnym problemem dla Rosji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Złotnicka Daniel Boćkowski Rosja Władimir Putin wojna na Ukrainie

"To jest wojna ekonomiczna". Ekspert o cenach gazu napędzanych przez Rosję

W Brukseli trwa dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Przywódcy unijnych państw omawiają m.in. kwestie energetyczne. Chodzi o limit na ceny gazu w Unii Europejskiej. - Liberalny europejski rynek gazu czy energii jest dobry na czas pokoju, ale nie na czas wojny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com. Rosyjski Gazprom sztucznie wpływa na wysokie ceny gazu.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Rosja Daniel Czyżewski Gazprom ŚWIAT Daniel Boćkowski Parlament Europejski

Prof. Boćkowski o wybuchu w Przewodowie

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. międzynarodowych z Uniwersytetu w Białymstoku, odniósł się do wybuchu rakiety w miejscowości Przewodów. Jak mówił "była to dla nas lekcja z reagowania kryzysowego, którą odrobiliśmy". W ocenie eksperta wsparcie Sojuszu również było "klarowne i natychmiastowe".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jachowicz Daniel Boćkowski wybuch w Przewodowie służby i bezpieczeństwo

"Z punktu widzenia UE to bardzo korzystne wydarzenie". Ekspert o umowie Libanu i Izraela

Umowa graniczna między Libanem a Izraelem może dać Europie nowe źródła gazu. - W momencie, w którym państwo libańskie znalazło się na granicy wytrzymałości gospodarczej, to te polityczne, dyplomatyczne czy nawet ideologiczne uwarunkowania zeszły na dalszy plan - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Europa Michał Strzałkowski Michał Wojnarowicz Daniel Boćkowski Izrael Liban

"Białoruś jest państwem agresorem". Prof. Boćkowski o współpracy Łukaszenki z Kremlem

Unia Europejska wezwała Białoruś do zaprzestania wspierania rosyjskich ataków na Ukrainę i zagroziła Łukaszence ostrymi sankcjami. - Od 24 lutego Białoruś, pomimo że na Ukrainie nie ma oficjalnie żołnierzy białoruskich, jest państwem agresorem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Paweł Lekki Jedynka Ukraina Ukraina Rosja Aleksander Łukaszenka Maciej Milczanowski Białoruś Europa wojna 2022 Daniel Boćkowski