Polskie Radio
Section05
Dariusz Wieczorkowski

Zakaz handlu w wigilijną niedzielę. Ekspertka: kierunek zmian jest właściwy

– Kierunek zmian na pewno jest właściwy, ale mocno spóźniony. Sklepy mają już ustalone wcześniej grafiki i taka zmiana doprowadzi do dużego zamieszania – mówiła Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Gościem audycji był także Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Wigilia Boże Narodzenie POLSKA handel sklepy handel w niedzielę Trójka Dariusz Wieczorkowski

Analityk: w Europie nie ma consensusu w sprawie tak radykalnych zmian traktatowych

Parlament Europejski stosunkowo niewielką przewagą głosów (291 za, 274 przeciw, 44 wstrzymujących się) przyjął rezolucję opowiadającą się za zmianą traktatów unijnych. - Głosujących przeciw i wstrzymujących się było więcej niż głosujących za. Jak widać nie ma w Europie consensusu w sprawie tak radykalnych zmian traktatowych - skomentował to analityk i publicysta Kacper Kita.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Unia Europejska traktat lizboński Trójka Dariusz Wieczorkowski

Ekspert: prezydent Duda nie miał wyjścia i powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu

Dzisiejszy gość "Trójkowego komentarza dnia" przyznał, że nie był zdziwiony faktem, że prezydent Andrzej Duda powierzył misje tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu: – Nie jestem zaskoczony tą decyzją. Każdy, kto interesuje się polityką, nie jest zaskoczony, kto pamięta, co powiedział prezydent przed wyborami: że "powierzy misję formowania rządu tej partii, która wygra wybory" – powiedział socjolog, prof. Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Domański wybory parlamentarne Mateusz Morawiecki Andrzej Duda premier rząd Donald Tusk PiS opozycja Dariusz Wieczorkowski

Nowe zasady głosowania w Radzie Europejskiej. Politolog: to bardzo zła zmiana

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła w środowym głosowaniu sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Jedna ze zmian dotyczy rezygnacji z zasady jednomyślności podczas głosowań w Radzie Europejskiej na rzecz podejmowania decyzji większością kwalifikowaną. – To bardzo zła zmiana – komentuje prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Wieczorkowski Unia Europejska polityka Rada Europy Rada Europejska Parlament Europejski prawo ue

Kto otrzyma misję utworzenia rządu? "Najprawdopodobniej będzie to obóz Zjednoczonej Prawicy"

W Pałacu Prezydenckim odbyły się pierwsze dwa z pięciu zaplanowanych spotkań konsultacyjnych głowy państwa z przedstawicielami komitetów wyborczych. Po rozmowach z przedstawicielami wszystkich ugrupowań Andrzej Duda zadecyduje, komu powierzyć misję utworzenia rządu. – Najprawdopodobniej jako pierwszy misję utworzenia rządu dostanie obóz Zjednoczonej Prawicy – ocenia prof. Henryk Domański, socjolog Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Wieczorkowski parlament w Polsce Rząd RP rząd Henryk Domański

Leon Komornicki: musimy utrzymywać presję, żeby Zachód nie odwracał wzroku od Ukrainy

W "Trójkowym komentarzu dnia" gościem był generał Leon Komornicki, a rozmowa dotyczyła m.in. konfliktu izraelsko-palestyńskiego, który rozgorzał z nową siłą po ataku Hamasu przeprowadzonym 7 października. Generał nie miał wątpliwości: – To, co ma tam miejsce, to swoisty dramat strategiczny, który w głównej mierze został wywołany z inspiracji Rosji przez Iran, żeby stworzyć dylemat dla USA i Zachodu, żeby odwrócić uwagę od konfliktu, który ma miejsce na Ukrainie. No i to po części się udaje – stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie konflikt w Strefie Gazy Izrael Palestyna Hamas Dariusz Wieczorkowski Trójka

Opozycja zlikwiduje zakaz handlu w niedzielę? Bujara: to uderzenie w pracowników

– Tusk i Hołownia chcą się przypodobać wielkim zagranicznym sieciom handlowym. Nie chcemy wracać do czasów PO, kiedy pracownik pracował za 5 zł za godzinę na śmieciówkach, często w niedzielę – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący handlowej "Solidarności" w "Trójkowym komentarzu dnia" w Programie 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Dariusz Wieczorkowski handel polityka GOSPODARKA Donald Tusk Solidarność handel w niedzielę

Prof. Arkadiusz Jabłoński: przed świętami Bożego Narodzenia będziemy mieli sformowany rząd

W "Trójkowym komentarzu dnia" oczywistym tematem rozmowy były wyniki niedzielnych wyborów i ich konsekwencje. – Jeżeli ta większość, którą matematycznie widzimy, będzie faktycznie do skonsumowania, to przed świętami Bożego Narodzenia będziemy mieli sformowany rząd. To jest tradycja w polskich warunkach ustrojowych – ocenił gość, prof. Arkadiusz Jabłoński, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce rząd opozycja Arkadiusz Jabłoński Dariusz Wieczorkowski Trójka

Izrael funkcjonuje normalnie, zwiększona jest ochrona miejsc publicznych. Kto nie musi, nie wychodzi z domu – mówi ekspertka

– Państwo funkcjonuje normalnie, tyle że ze zwiększoną ochroną miejsc publicznych. Te osoby, które nie muszą wychodzić, pracują zdalnie bądź siedzą w domach – opisała w "Trójkowym komentarzu dnia" obecną sytuację w Izraelu Monika Krawczyk, dyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego. – Południe kraju jest de facto odcięte i operują tam siły zbrojne – dodała.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Palestyna Hamas terroryzm konflikt w Strefie Gazy atak terrorystyczny Dariusz Wieczorkowski Trójka Żydowski Instytut Historyczny

Prof. Domański o marszu Tuska: było mniej osób niż 4 czerwca

Prof. Henryk Domański stwierdził w Programie 3 Polskiego Radia, że na niedzielnym marszu Tuska w Warszawie było mniej osób niż podczas analogicznego wydarzenia, które miało miejsce 4 czerwca. Socjolog ocenił, że Platforma Obywatelska na organizacji marszu nic nie straci, ale też nie zyska. - Elektoraty PO i PiS są bardzo silnie okopane - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Dariusz Wieczorkowski Trójka Henryk Domański polityka

Po wyborach porozumienie w sprawie KPO zostanie zawarte bez względu na to, jaki będzie rząd – mówi ekspert ds. międzynarodowych

– Nie mam kryształowej kuli, ale gdybym miał się odwołać do swojej intuicji analitycznej, takiego education guess, czyli próby "poinformowanego zgadywania", to powiedziałbym, że porozumienie [w sprawie KPO] zostanie zawarte – stwierdził w radiowej Trójce dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy wybory w Polsce Dariusz Wieczorkowski Trójka

Ekspert: najodważniejsze sposoby rozwiązania kryzysu migracyjnego, te, które byłyby najskuteczniejsze, nie są nawet dyskutowane

– Rozwiązanie kryzysu migracyjnego jest to zadanie trudne i dodatkowo skomplikowane przez to, że jest wiele pomysłów, często ze sobą sprzecznych. Niektóre, te najbardziej odważne, które byłyby skuteczne, są odrzucane od samego początku, nie są nawet dyskutowane – powiedział w radiowej Trójce prof. Grzegorz Tomasz Grosse z Katedry Nauk Polityk Unii Europejskiej Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Dariusz Wieczorkowski Lampedusa kryzys migracyjny Unia Europejska Trójka

"Solidarność" jednoznacznie komentuje propozycje Tuska. "Pamiętamy jego rządy i mu nie wierzymy"

Rzecznik przewodniczącego NSSZ "Solidarność" Marek Lewandowski mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że nawet najbardziej hojne obietnice Donalda Tuska w związkowcach wzbudzają nieufność. - Wolimy raczej postawić na tych, którzy z większości deklaracji i obietnic się wywiązywali w przeszłości - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Dariusz Wieczorkowski Solidarność NSZZ