Polskie Radio
Section05
dom

Puszystość, tajemniczość, a może spokój? Za co dzieciaki kochają koty?

Jeden poleciał w kosmos, inny chodził w butach. Koty są bohaterami nie tylko w kosmosie, czy w bajkach, ale w naszym życiu. I chociaż są to indywidualiści, chodzący własnymi ścieżkami to i tak rządzą światem! W najbliższej audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" opowiemy o miękkim i kosmatym świecie mruczków. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom hodowla zwierząt zwierzęta domowe koty

Jak rozmawiać trzeba z psem? O psich zwyczajach w premierowej audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki"

- Chociaż gatunek psów liczy sobie 700 ras, to każdy z nich był człowiekowi potrzebny do wykonywania jakiś zadań. Nie jako fanaberia – powiedziała Milena Flanc-Wilczewska, tłumacząc kto i dlaczego tworzył psie krzyżówki. A o tym w czym pomocne są psy i czego można ich nauczyć, można posłuchać w najnowszej audycji Polskiego Radia Dzieciom – "Dzieciaki kochają zwierzaki".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom pies hodowla zwierząt zwierzęta domowe

Historyczny "instagram" bogatych ludzi - czyli skąd wzięły się domki dla lalek?

Chociaż w Polsce klimat wojennej zawieruchy nie sprzyjał tworzeniu domków dla lalek, to za granicą były one jak portal społecznościowy dla bogatych ludzi. - Jeżeli ktoś miał letnią rezydencję, do której nie mógł zaprosić wszystkich, zamawiał ją sobie w miniaturze i stawiał w swoim domu w głównym salonie. W ten sposób wszyscy goście mogli ją podziwiać - wyjaśniła początki tworzenia miniaturowych domków Aneta Popiel-Machnicka, założycielka Warszawskiego Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek oraz pomysłodawczyni Międzynarodowego Dnia Domków Lalek.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dom lalka zabawki

Jak ozdobić mieszkanie na Wielkanoc? "Do mody wracają motywy ludowe"

Wiosna oraz zbliżająca się Wielkanoc to dobra okazja, by odświeżyć wystrój wnętrza domu, przygotować nowe dekoracje, które, odpowiednio dobrane, mogą sprawić, że zapanuje w nim świąteczny klimat. Do mody wracają również motywy ludowe. 
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie domowe porządki dom Wielkanoc dekoracje świąteczne pisanki rośliny kwiaty florystyka społeczeństwo Weronika Puszkar infografika

Budownictwo jednorodzinne z niechlubnym rekordem. Tak źle nie było od 17 lat

Tak słabych danych w zakresie budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Polacy w 2023 r. zaczęli budowę niespełna 70 tys. domów na własne potrzeby. To o jedną trzecią mniej niż na przełomie lat 2021/22. Wtedy mieliśmy jednak największy boom w sektorze budownictwa jednorodzinnego - przypomina serwis wnp.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo dom inwestycje kredyt hipoteczny

Pompy ciepła. Przeczytaj, zanim zapłacisz rekordowe rachunki za prąd

Zapowiadane zmiany w prawie UE i dotacje na ekologiczne rozwiązania dla domu doprowadziły w ostatnich latach do skokowego wzrostu popytu na pompy ciepła. Mają ograniczać emisje gazów cieplarnianych i doprowadzić do osiągnięcia celów klimatycznych związanych ze zrównoważonym rozwojem. Sprawdzamy, jak pompy ciepła przekładają się na portfele ich użytkowników.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA ekologia społeczeństwo dom infografika

Dom w Chorwacji w cenie batonika? To możliwe, jednak pod kilkoma warunkami

Sprzedaż domów za symboliczne 1 euro jest europejskim sposobem na walkę z wyludnieniem miejscowości bądź regionu. Dotychczas w takich pomysłach specjalizowali się przede wszystkim Włosi, teraz dołączyli do nich Chorwaci, którzy zaproponowali jeszcze niższą cenę: 60 groszy. Kto może kupić taki dom i czy warto to zrobić?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Chorwacja dom wieś Radosław Nałęcz Trójka

Odśnieżanie chodników. Czy zawsze jest to obowiązek miasta?

Zima to obciążenie dla służb miejskich i dodatkowe obowiązki dla właścicieli nieruchomości. Dla osób zarządzających wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi to również ryzykowny okres, bo wypadki na zarządzanym terenie spowodowane nieuprzątnięciem śniegu czy lodu mogą ich bardzo dużo kosztować. Jakie są obowiązki właściciela nieruchomości zimą, kto odpowiada za odśnieżanie chodników w mieście i na wsi? Co grozi za niedopełnienie swoich powinności?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo bezpieczeństwo zima śnieg drogi chodnik odśnieżanie dom mandat nieruchomości straż miejska

Rzecznik PSP ostrzega: Wszystkich Świętych to czas zwiększonego ryzyka powstania pożarów

- Okres Wszystkich Świętych to czas szczególny, ale w chwili, gdy odwiedzamy groby naszych bliskich, zwiększa się ryzyko powstania pożarów, zarówno tych przypadkowych, jak i celowych - powiedział rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych cmentarz straż pożarna bezpieczeństwo społeczeństwo mieszkanie mieszkania dom pożar

Darmowe projekty domów. Resort rozwoju: od października także o powierzchni 120, 150 i 180 m kw.

Bezpłatne projekty domów 120, 150 i 180 m kw. będzie można pobrać od października br. ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - podał w poniedziałek resort rozwoju. Szef MRiT Waldemar Buda dodał, że bezpłatne projekty domów do 70 m kw. okazały się "hitem".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Waldemar Buda ministerstwo infrastruktury dom budowa mieszkanie budownictwo POLSKA społeczeństwo