Polskie Radio
Section05
dwójka poleca

Jerzy Kornowicz: "Warszawska Jesień" ma swoją tożsamość

- Nasze tegoroczne hasło ma niewątpliwie sens społeczny, ale oczywiście również aspekt czysto muzyczny. Chodzi o coś, co po staremu nazwalibyśmy kameralistyką czy zespołowością. To fenomen ostatnich dwóch dekad, w jakimś stopniu to zespoły piszą muzykę, a nie kompozytorzy. Tej wizji świata i twórczości przyjrzymy się podczas tegorocznego festiwalu - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni", która rozpoczyna się już w piątek 16 września. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień muzyka współczesna Jerzy Kornowicz Dwójka Paweł Siwek KULTURA

Galaktyka Lema. "Punktem wyjścia do pracy nad serwisem było archiwum radiowe"

- Okazało się, że w Archiwum Polskiego Radia jest tak dużo wywiadów ze Stanisławem Lemem, które właściwie są nieznane, bo zostały wyemitowane na antenie tylko raz, że przyszedł nam do głowy pomysł, żeby przewodnikiem po Galaktyce Lema uczynić samego Lema - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Izabella Mazurek, współautorka serwisu internetowego Polskiego Radia, który znalazł się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Prix Italia w kategorii: Web Fiction.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Izabella Mazurek Jakub Kukla Prix Italia Prix Europa Dwójka

Bassem Akiki: orkiestra jest sercem całej opery

- Przez czas pandemii udało nam się wyciągnąć orkiestrę z orkiestronu, czyli tej dziury, gdzie gra orkiestra operowa. Każdy kompozytor, dyrygent, muzyk i śpiewak powinien wiedzieć, że bez orkiestry w operze nic nie może się wydarzyć - mówił w Dwójce dyrygent, kompozytor i dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej Bassem Akiki.
Zobacz więcej na temat:  Bassem Akiki Dwójka muzyka klasyczna opera Opera Wrocławska KULTURA Jakub Kukla

"Tamara Łempicka cały czas pracowała nad swoim rozwojem"

- Obecny rok można nazwać rokiem Tamary Łempickiej, ponieważ otwarto aż trzy wystawy poświęcone malarce. Na naszej wystawie skupiliśmy się wyłącznie na malarstwie i jest to z założenia ekspozycja dająca możliwość bezpośredniego obcowania z obrazami. To mała monografia, gdzie mamy cały rozwój Tamary Łempickiej od lat 20. aż do 60. - mówił w Dwójce Światosław Lenartowicz, kurator wystawy "Łempicka", którą od 9 września możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka Muzeum Narodowe w Krakowie Jakub Kukla KULTURA

Dr Sławomir Dębski: historia w moim życiu wzięła się z pasji [ZOBACZ WIDEO]

- Jako chłopak czytałem bardzo dużo różnych rzeczy. Przełomowym momentem było chyba, jak w VIII klasie szkoły podstawowej tata kupił mi książkę "Drugi rozbiór Polski" Roberta Howarda Lorda - mówił w audycji "Mazurek słucha" dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek Sławomir Dębski Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Dwójka

Żegnamy brytyjską królową. "Mało kto pamięta świat bez Elżbiety II"

- To moment, w którym wiele się zmieni – trzeba sobie wyobrazić świat bez królowej Elżbiety i to może być wyzwaniem - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Wojciech Lewandowski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. 8 września w wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. 
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II odeszli 2022 Paweł Siwek Wielka Brytania Dwójka Adam Dąbrowski Antoni Libera śmierć Królowa Elżbieta II

Warszawska Jesień 2022 - kompozytorzy i zespoły mają głos

- Hasło "Połączenia" ma wieloraki aspekt. Jest informacją w pewnym sensie negatywistyczną. Dotyczy bowiem w gruncie rzeczy obsady wykonawczej. W tym roku nie wrzucamy żadnego tematu publicystycznego. Chcemy zobaczyć, co wyjdzie z postawy neutralnej festiwalu. Dajemy się wypowiedzieć kompozytorom i zespołom - mówił na konferencji prasowej Jerzy Kornowicz, dyrektor 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". 
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień Beata Stylińska Dwójka Jerzy Kornowicz muzyka współczesna MUZYKA

Jakub Szymczak: bohatera mojej książki znalazłem w komiksie "Maus" Spiegelmana

- Uwielbiam "Mausa". Uważam, że jest to wielkie dzieło literackie. Wracałem do niego wielokrotnie, szukając czegoś więcej. Aż wreszcie znalazłem tam bohatera - Haskela Spiegelmana, czyli kuzyna głównego bohatera komiksu Arta Spiegelmana - mówił w "Poranku Dwójki" Jakub Szymczak, autor reportażu "Ja łebków nie dawałem. Procesy przed żydowskim sądem społecznym".
Zobacz więcej na temat:  Żydzi II wojna światowa historia Polski Paweł Siwek Dwójka

Narodowe Czytanie 2022. Wilno kolebką polskiego romantyzmu

200 lat temu w jednej z wileńskich drukarni wydano debiutancki tom Adama Mickiewicza zawierający 14 ballad i romansów. Dzieło to było lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. - Można powiedzieć, że Wilno jest kolebką polskiego romantyzmu - mówiła Barbara Orszewska z Instytutu Polskiego w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Małgorzata Szymankiewicz Ballady i Romanse Adam Mickiewicz Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie 2022. "Po pierwsze nie nudzić"

- Mam jedną zasadę, która przyświeca mi od początku drogi zawodowej, ona brzmi "po pierwsze nie nudzić". W związku z tym na scenie pojawi się dziesięciu Mickiewiczów i cztery Maryle, bardzo zdolni aktorzy - mówił Janusz Kukuła, reżyser tegorocznego Narodowego Czytania i dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Janusz Kukuła Andrzej Mastalerz Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2022 Adam Mickiewicz

Narodowe Czytanie. "Ballady i romanse" na całym świecie, także na Ukrainie i w Rosji

- Odkrywamy wspólnotę losu narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Narodowe Czytanie w tym roku może być kolejnym elementem refleksji na temat tego, jak jesteśmy sobie bliscy, ile nas łączy - mówił w Dwójce Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2022 Ukraina literatura Rok Romantyzmu Polskiego Dwójka Paweł Siwek Ballady i Romanse Adam Mickiewicz

Aetas Baroca: chcemy dzielić się wyrafinowanym pięknem muzyki baroku

- W swoim założeniu mamy dzielenie się ze współczesną publicznością tym wyrafinowanym pięknem, jakie promieniuje z muzyki baroku. Chcemy, jako łącznik pomiędzy kompozycjami twórców poruszających się w określonej tradycji wykonawczej a słuchaczami, udostępniać w jak najczystszej formie możliwość obcowania z pięknem - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Gorajska, której zespół - Aetas Baroca - wystąpi w sobotę 3 września w "Miejscówce z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką barok MUZYKA koncert Dwójka Paweł Siwek