USA chcą obniżyć ceny paliw. Mogą uwolnić rezerwy ropy Inwazja Rosji na Ukrainę oraz międzynarodowe sankcje nałożone na rosyjską gospodarkę, spowodowały wzrost cen ropy naftowej. Amerykanie mają wprowadzić na rynek surowiec z własnych rezerw. Jak informuje Bloomberg, przez kilka miesięcy będą wypuszczali milion baryłek ropy naftowej dziennie. Zobacz więcej na temat: ceny paliw ropa naftowa ŚWIAT Ameryka USA GOSPODARKA
Opłaty za rosyjski gaz nadal w euro? W Austrii i w Niemczech gazowy alert Austria, podobnie jak Niemcy, ogłosiła w środę poziom wczesnego ostrzegania, przygotowując się tym samym na możliwość utrudnień w dostawach gazu z Rosji - informuje agencja APA. Jednak po rozmowie telefonicznej kanclerza Niemiec Olafa Scholza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem pojawiła się wiadomość, że europejskie firmy będą nadal płacić rachunki za rosyjski gaz w euro. Zobacz więcej na temat: gaz GOSPODARKA energia Rosja Niemcy wojna na Ukrainie Europa
Polskie embargo na paliwa z Rosji. Eksperci szacują straty dla rosyjskiego budżetu Polskie embargo na paliwa kopalne z Rosji oznaczałoby dla budżetu rosyjskiego straty rzędu kilku lub nawet kilkunastu mld dolarów rocznie - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Polska nie jest zagrożona skutkami ewentualnych braków dostaw gazu z Rosji - dodano. Zobacz więcej na temat: gaz GOSPODARKA wojna na Ukrainie wojna 2022 energia ropa naftowa import
Plan odejścia od surowców z Rosji. Kuźmiuk: inne kraje powinny pójść za naszym przykładem – Przez ostatnie lata wskazywaliśmy, że Rosja stosuje szantaż energetyczny, ale niestety nie do końca nam wierzono, uznając nas za rusofobów – powiedział Zbigniew Kuźmiuk (PiS), który pozytywnie ocenił przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego plan odejścia od surowców energetycznych z Rosji. Gościem audycji w Programie 3 Polskiego Radia był również Bogusław Liberadzki (Nowa Lewica). Zobacz więcej na temat: Trójka Beata Michniewicz Bogusław Liberadzki Zbigniew Kuźmiuk gaz Europa Rosja ŚWIAT
Sektor energetyczny w obliczu wojny. Co czeka kraje europejskie? - Gdy w 2014 roku doszło do aneksji Krymu powinno to być sygnałem alarmowym dla Europy. Dziś warto się zastanowić, czy głęboko dramatyczne wydarzenia, które mają miejsce rzeczywiście przewartościują nasz sposób myślenia wobec Rosji - mówił dr nauk politycznych Szymon Kardaś. Zobacz więcej na temat: Czwórka Piotr Firan wojna na Ukrainie
Premier zapowiada odejście od rosyjskiej ropy do końca tego roku, a od węgla - do maja Będę mocno forsował w UE koncepcję podatku od rosyjskich surowców - stwierdził w środę premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę, że jest kilka krajów, w szczególności Niemcy, które zachowują wstrzemięźliwość wobec przyjęcia radyklanych planów ograniczenia importu surowców z Rosji. Zobacz więcej na temat: Mateusz Morawiecki ropa naftowa węgiel bezpieczeństwo energetyczne
Sasin zapewnia: brak rosyjskiego węgla nie spowoduje perturbacji - Embargo na rosyjski węgiel nie będzie dotyczyć żadnych podmiotów państwowych, ponieważ państwowe firmy, spółki Skarbu Państwa, tego węgla nie sprowadzają - zapewnił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że brak rosyjskiego węgla nie spowoduje na polskim rynku perturbacji. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA węgiel import Rosja embargo
PR24 Mój Prąd 4.0. Wiceminister klimatu podał szczegóły programu Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska w rozmowie z Polskim Radiem 24 przedstawił szczegóły czwartej edycji rządowego programu "Mój prąd". Zobacz więcej na temat: POLSKA GOSPODARKA Polskie Radio 24 energia elektryczna Ministerstwo Klimatu i Środowiska fotowoltaika
Eksperci: rezygnacja z rosyjskiego węgla jest możliwa, choć zapłacą za to odbiorcy indywidualni Kierunek polegający na odcięciu się od surowców z Rosji jest słuszny. Problemem jest to, że decyzji tych ciągle nie podejmuje UE jako całość nie chcąc ponosić jej kosztów. Polska bez rosyjskiego węgla sobie poradzi, szczególnie, ale na pewno będzie to naszych obywateli sporo kosztować - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Cezary Morawski, główny ekonomista "Pulsu Biznesu". Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA węgiel Rosja import sankcje Unii Europejskiej wojna na Ukrainie
Dążenie do niezależności i więcej energii z OZE. Rząd aktualizuje Politykę Energetyczną Polski Suwerenność energetyczna z naciskiem na uniezależnienie się od paliw z Rosji, dalsza dywersyfikacja dostaw, okresowy wzrost zużycia węgla - takie założenia przyjęła Rada Ministrów w kwestii aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Dodatkowo rząd deklaruje zamiar negocjacji zmian regulacji UE i reformy mechanizmów polityki klimatycznej. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA energia elektryczna bezpieczeństwo energetyczne OZE polityka energetyczna
Embargo na węgiel z Rosji. Rzecznik rządu: nie możemy dłużej czekać Rada Ministrów przyjęła zapisy ustawowe blokujące na poziomie krajowym import węgla z Rosji.- Nie możemy dłużej czekać na decyzje Unii Europejskiej - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Zobacz więcej na temat: węgiel GOSPODARKA import wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Piotr Müller
Zwiększenie krajowego wydobycia węgla? Prezes PGG o możliwościach polskich kopalń W obecnej sytuacji, wynikającej z agresji Rosji na Ukrainę, trudno będzie istotnie zwiększyć krajowe wydobycie węgla - ocenił prezes PGG Tomasz Rogala. Jego zdaniem realne możliwości w PGG wynoszą 1-1,5 mln ton rocznie, przy dotychczasowym imporcie ze wschodu 9 mln ton. Zobacz więcej na temat: węgiel GOSPODARKA energia import wojna na Ukrainie
Program "Mój prąd 4.0". Znamy termin rozpoczęcia naboru wniosków Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że nabór wniosków w kolejnej, czwartej edycji programu "Mój prąd" zacznie się 15 kwietnia. Budżet programu to 350 mln zł, ale jak zadeklarował wiceminister, rząd jest gotowy do jego powiększenia w razie potrzeby. Zobacz więcej na temat: fotowoltaika GOSPODARKA
Ropa tanieje, ale sytuacja nie jest jednoznaczna. Inwestorów niepokoi COVID-19 i decyzje OPEC+ Ceny ropy spadają, choć surowiec nadal wyceniany jest powyżej 100 dolarów za baryłkę. Inwestorzy niepokoją się o popyt na paliwa w Chinach, gdzie epidemia COVID-19 atakuje najmocniej od ponad 2 lat. Do swojego posiedzenia przygotowują się kraje sojuszu OPEC+ - informują maklerzy. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA ropa naftowa ceny paliw Giełda
Beata Szydło: komisarz Timmermans powinien przestać pełnić swoją funkcję - Takie postacie jak Frans Timmermans nie zmienią swoich postaw. Należy mieć wiarę, że konsekwentna polityka polskiego rządu będzie docierała do najważniejszych polityków UE. Jest już pewna refleksja. Do wielu dotarło, że nasz głos był prawdziwy, że wskazywał zagrożenia. Lepiej późno niż wcale, ale część elit brukselskich ciągle jest zamknięta na rzeczywistość - mówiła w Polskim Radia 24 była premier Beata Szydło. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 ŚWIAT Unia Europejska klimat Frans Timmermans Rosja ropa naftowa
Biogaz, biometan i klastry energii. Ministerstwo Klimatu szuka nowych sposobów na rozwój OZE - Zwiększenie wykorzystania biometanu, tworzenie klastrów energii, ułatwienia w rozwoju instalacji OZE, magazynowanie energii - to według wiceministra klimatu Ireneusza Zyski najważniejsze czynniki, które w najbliższym czasie mogą wpłynąć na rozwój energetyki odnawialnej w Polsce. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA energia odnawialna OZE ministerstwo klimatu
PERN uruchomi instalacje fotowoltaiczne w centrali w Płocku. To kolejny "zielony projekt" PERN zamierza uruchomić do końca roku na dachu budynku zarządu w Płocku oraz na terenach wokół niego instalacje fotowoltaiczne, które będą generowały zieloną energię na potrzeby biurowca. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA solary fotowoltaika prąd
"Musimy przyspieszyć transformację energetyczną". Holandia zbuduje dwie nowe elektrownie atomowe Zarówno ugrupowania koalicyjne (VVD, CDA i CU), jak i opozycyjne partie prawicy JA21, PVV i Groep Van Haga wezwały ministra klimatu i energii Roba Jettena do przyspieszenia prac nad powstaniem nowych elektrowni jądrowych w Niderlandach. Zobacz więcej na temat: atom Holandia energia energia atomowa GOSPODARKA