"Polska może być prymusem i jednocześnie uniezależnić się od Rosji". Jakóbik o transformacji energetycznej - Oficjalna unijna polityka zachęcała do dywersyfikacji, natomiast nie wszyscy ją realizowali. W Polsce od dawna rozwijane są alternatywne źródła dostaw, LNG z USA i Kataru, dostawy gazu z Norwegii dzięki Baltic Pipe, budowa pływającego terminalu w Zatoce Gdańskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. Zobacz więcej na temat: POLSKA bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny ropa naftowa Rosja energia atomowa OZE
Grupa Enea ma wystarczające zapasy węgla. Będzie też rozwijać bloki parowo-gazowe Grupa Enea zakłada wydobycie węgla w 2022 r. na poziomie 9,5 mln ton. Spółka zapewnia, że nie importuje paliwa z Rosji, a poziom zapasów nie zagraża ciągłości produkcji energii. Enea poinformowała również w komunikacie, że będzie rozwijać energetykę gazową m.in. w Kozienicach. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Enea Bogdanka węgiel gaz ziemny inwestycje energia
Czy na rynku uprawnień do emisji CO2 dochodzi do spekulacji? Jest nowy raport Europejski urząd nadzoru finansowego ESMA nie stwierdził poważniejszych nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynkowego obrotu uprawnieniami do emisji CO2 i instrumentami pochodnymi w systemie EU-ETS. Urząd opublikował raport z badania tego rynku. Zobacz więcej na temat: smog GOSPODARKA ekologia środowisko
Niezależność od surowców energetycznych z Rosji. Anna Moskwa: Polska ma ambitny plan Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że polski plan odejścia od surowców energetycznych z Rosji będzie ambitniejszy od tego, który przedstawiła ostatnio strona niemiecka. Zobacz więcej na temat: gaz ziemny gaz GOSPODARKA energia ministerstwo klimatu
Artur Soboń: Polska nie sprowadza rosyjskiego węgla – Węgiel z Rosji nie był i nie jest stosowany w energetyce zawodowej. Polskie spółki, które zapewniają nam dzisiaj energię elektryczną, mają własne źródła surowców – powiedział w programie "Salon Polityczny Trójki" wiceminister finansów, Artur Soboń. Zobacz więcej na temat: Trójka POLSKA Artur Soboń podatki węgiel Rosja Beata Michniewicz Ministerstwo Finansów
Ropa naftowa ponownie tanieje. W tle obawy o nasilenie się pandemii w Chinach Ropa naftowa na światowych rynkach ponownie tanieje w reakcji na doniesienia z Chin, gdzie znacznie nasila się epidemia koronawirusa. Ceny w poniedziałkowy poranek spadają o 2-3 procent. Zobacz więcej na temat: ropa naftowa GOSPODARKA ŚWIAT
Małe reaktory jądrowe i więcej OZE. Politykę energetyczną Polski czeka aktualizacja W aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 r. pojawią się małe reaktory jądrowe i zwiększony będzie udział odnawialnych źródeł energii. W ocenie minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, dokument ma odpowiadać też wyzwaniom energetycznym wynikających z wojny na Ukrainie. Nie zabraknie też zmodernizowanych małych bloków węglowych, które mają wspierać system elektroenergetyczny. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA OZE węgiel energia atomowa ministerstwo klimatu
Andrzej Duda o relacjach polsko-amerykańskich: chcę uspokoić moich rodaków, nasz sojusz jest silny - Chcę uspokoić moich rodaków, że sojusz z Ameryką jest silny. (..) Polska wzmacnia i dalej chce wzmacniać więzi współpracy i przyjaźni polsko-amerykańskiej, uważając je za ważną, może fundamentalną gwarancję swojego bezpieczeństwa, a również i rozwoju gospodarczego - powiedział po spotkaniu z Joe Bidenem prezydent Andrzej Duda. Zobacz więcej na temat: POLSKA polityka Andrzej Duda kancelaria prezydenta Joe Biden relacje polsko-amerykańskie NATO wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 bezpieczeństwo wojsko
Ukraina gotowa udostępnić UE swoje magazyny gazu. To największe zbiorniki w Europie Ukraiński minister energii Herman Hałuszczenko złożył krajom europejskim ofertę wykorzystania podziemnych magazynów gazu na Ukrainie. Pojemność zbiorników to 31 miliardów metrów sześciennych, są to największe podziemne magazyny na gaz w Europie. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT gaz wojna 2022 Rosja Ukraina Unia Europejska Europa Unia Europejska
"Uwolnimy się od rosyjskich paliw". Ursula von der Leyen zapowiada zaostrzenie sankcji Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli powiedziała, że UE "zwiększy wsparcie dla Ukrainy, zaostrzy sankcje i uwolni się od rosyjskich paliw kopalnych". Zobacz więcej na temat: Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej pieniądze paliwa Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa
"Projekt natrafił na problemy z finansowaniem". Chiński gigant naftowy wstrzymał inwestycję w Rosji Chiński państwowa firma naftowa Sinopec wstrzymała plany zainwestowania w wart około pół miliarda dolarów projekt petrochemiczny w Rosji na żądanie władz w Pekinie, które obawiają się sankcji nałożonych na Moskwę - podaje w piątek Reuters. Zobacz więcej na temat: Chiny GOSPODARKA ropa naftowa Rosja wojna na Ukrainie
Szef PGNiG Paweł Majewski złożył rezygnację Prezes PGNiG Paweł Majewski zrezygnował ze stanowiska - podała spółka. Zobacz więcej na temat: PGNiG GOSPODARKA
Drugi dzień szczytu UE w Brukseli. Wysokie ceny energii i uniezależnienie się od dostaw z Rosji W kolejnym dniu szczytu unijni przywódcy będą rozmawiali o uniezależnieniu się od dostaw gazu z Rosji i wysokich cenach energii. W tej sprawie są różnice zdań wśród państw członkowskich. Kraje Południa Europy, czyli Hiszpania, Portugalia, Grecja i Włochy naciskają na interwencję na rynku energii - chcą, by wprowadzone zostały limity na ceny elektryczności. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Unia Europejska Mateusz Morawiecki
ENERGETYKA Jarosław Kaczyński: potrzebujemy potężnego koncernu, by prowadzić politykę energetyczną Wicepremier Jarosław Kaczyński ocenia, że Polska potrzebuje jednego, silnego koncernu multienergetycznego po to, by sprawnie móc prowadzić politykę energetyczną. To, co się dziś dzieje w tej kwestii, oceniam bardzo dobrze - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości, nawiązując do procesu przejęcia Lotosu i PGNiG przez Orlen. Zobacz więcej na temat: Orlen GOSPODARKA POLSKA Jarosław Kaczyński PGNiG lotos
Stany Zjednoczone zwiększą dostawy LNG do Europy? Media mówią o "finalizacji" rozmów Według informacji "Financial Times" USA i UE finalizują plan dostaw dodatkowych 15 mld metrów sześciennych gazu LNG dla Europy. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mają poinformować o zawartym porozumieniu już w piątek rano. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT GOSPODARKA gaz Europa Unia Europejska Ameryka Stany Zjednoczone USA Rosja LNG Joe Biden Ursula von der Leyen
"Cenicie bardziej wygodę niż życie ukraińskich dzieci". Jaki ostro o biznesach Zachodu z Moskwą - Moglibyście odłączyć Putinowi kasę za gaz w 3 minuty - powiedział w Parlamencie Europejskim deputowany z Polski Patryk Jaki. Wytknął krajom Europy Zachodniej, że "fajnie się sprzedaje innym gaz, rosyjski gaz pełen ukraińskiej krwi". Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Rosja Unia Europejska Parlament Europejski Patryk Jaki
"To był udany rok". PGNiG w 2021 r. miało ponad 6 miliardów złotych zysku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że w 2021 roku zanotowało 6,01 mld zł zysku przy skonsolidowanych przychodach rzędu 70 mld zł. Grupa odnotowała poprawę większości głównych wskaźników finansowych i operacyjnych. Zobacz więcej na temat: PGNiG POLSKA GOSPODARKA
Grupa Lotos na inwestycje przeznaczy blisko 2 mld zł. Spółka podała nowe szacunki Grupa Lotos zakłada wielkość nakładów inwestycyjnych w 2022 r. zbliżoną do 2 mld zł. To efekt przesunięcia części środków związanych z realizacja projektu Hydrokrakingowego Bloku Olejowego (HBO), poinformowała Grupa Lotos. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA paliwa ropa naftowa wojna na Ukrainie