Polskie Radio
Section05
energia atomowa

Eksperci: spór o transformację energetyczną dopiero przed nami

Jesteśmy na początku sporu o to, jak będzie wyglądała ścieżka transformacji energetycznej w Polsce i Europie. Dzisiejszy spór o Turów to tylko wątek tej debaty i dyskutować trzeba raczej o tym, czy przyszłością jest gaz, atom, inne źródła, i jak odbiorcy prądu mają poradzić sobie ze wzrostem jego cen - mówili goście audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24 - dr Adam Czerniak z SGH i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  węgiel energetyka GOSPODARKA energia odnawialna energia atomowa energia

Wielka Brytania zamierza osiągnąć zerową emisję do 2050 r. Rząd opublikował szczegółowy plan działań

Brytyjski rząd opublikował "Strategię Zero Netto", czyli plan wyszczególniający, w jaki sposób Wielka Brytania chce zrealizować ogłoszone zobowiązanie, by do 2050 r. stać się krajem z zerową emisją netto gazów cieplarnianych. Liczący 368 stron dokument jest rozwinięciem przedstawionego w listopadzie 2020 r. przez premiera Borisa Johnsona 10-punktowego planu "zielonej rewolucji". Krytycy oceniają, że więcej w nim jest obietnic niż wiążących zobowiązań.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska emisja co2 Wielka Brytania ONZ OZE energia atomowa

Trwa wyścig o polski atom. Do Amerykanów i polskich koncernów dołączają Francuzi

Francuski gigant energetyczny, koncern EDF /Électricité de France/, dołącza do grona zainteresowanych budową w Polsce elektrowni jądrowych. Po Amerykanach oraz trzech polskich koncernach, wstępną ofertę złożył polskiemu rządowi francuski gigant. Tzw. niewiążąca oferta obejmuje kontrakt na prace inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowę od 4 do 6 reaktorów z mocą zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w 2-3 lokalizacjach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia atomowa energetyka Francja USA KGHM Polska Miedź PKN Orlen

Trwa wyścig o polski atom. Francuzi z EDF chcą budować reaktory w Polsce. Przy budowie praca dla tysięcy ludzi

Francuski gigant energetyczny, koncern EDF /Électricité de France/, dołącza do grona zainteresowanych budową w Polsce elektrowni jądrowych. Po Amerykanach oraz trzech polskich koncernach, wstępną ofertę złożył polskiemu rządowi francuski gigant. EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący prace inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowę od 4 do 6 reaktorów z mocą zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w 2-3 lokalizacjach - podał francuski koncern. W fazie budowy może powstać lokalnie ok. 25 tys. miejsc pracy na każdą parę bloków.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa energetyka energia atomowa energia Francja gospodarka polska

Polska podpisała list w obronie energetyki jądrowej

Minister finansów Tadeusz Kościński oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wraz z 11 innymi ministrami krajów UE opublikowali w poniedziałek apel w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Europie w dzienniku "Le Figaro" oraz innych europejskich gazetach zatytułowany: "My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!".
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa energia energia atomowa środowisko środowisko naturalne

"Bez niej nie wygra się bitwy klimatycznej". Europejscy ministrowie o znaczeniu energetyki jądrowej

Minister finansów Tadeusz Kościński oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wraz z 11 innymi ministrami krajów UE opublikowali w poniedziałek apel w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Europie w dzienniku "Le Figaro" oraz innych europejskich gazetach zatytułowany: "My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia atomowa energetyka elektrownia atomowa

"Nie jesteśmy na straconej pozycji". Rybińska o energetyce atomowej

- Nie jest pewne, czy Niemcy dadzą radę zrezygnować ze swojego atomu tak skutecznie, jakby tego chcieli. Mamy pewne plany w formie deklaracyjnej, które niekoniecznie pokrywają się z rzeczywistością, dlatego sądzę, że w kwestii atomu nie jesteśmy na straconej pozycji - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, dziennikarka, publicystka (wPolityce.pl, "Sieci").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka energia elektryczna energia atomowa Niemcy polityka

W Rosji polscy studenci praktykowali w Instytucie Badań Jądrowych

W Rosji grupa studentów z Polski mogła obserwować przygotowania do budowy zderzacza jonów ciężkich - dowiedziało się Polskie Radio. W jednym z najbardziej prestiżowych projektów na świecie, który w skrócie nazywany jest NICA (Nuclotron-based Ion Collider fAcility) biorą udział polscy naukowcy i inżynierowie, pracujący w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej, w obwodzie moskiewskim.
Zobacz więcej na temat:  Rosja energia atomowa

Polska wspólnie z USA zbuduje elektrownię jądrową. W połowie 2022 r. poznamy szczegóły inwestycji

- Jest intencja stron, aby wybudować elektrownię jądrową według amerykańskiej technologii, co zostało potwierdzone umową, dającą nam 18 miesięcy na pogłębione prace. W połowie 2022 r. będą konkrety w sprawie budowy elektrowni - powiedział minister klimatu Michał Kurtyka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa ministerstwo klimatu Stany Zjednoczone umowa

Sekretarz Energii USA: energetyka jądrowa to wielkie źródło zeroemisyjnej energii

Transformacja energetyczna powinna być postrzegana jako szansa, Stany Zjednoczone będą wspierać inne państwa na różne sposoby na ich ścieżkach transformacji - zadeklarowała Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm na zakończenie konferencji P-TECC w Warszawie. - Patrzymy przychylnie na wszystkie tego typu inicjatywy - stwierdził minister klimatu Michał Kurtyka.
Zobacz więcej na temat:  atom GOSPODARKA energetyka energia atomowa energia USA klimat