Polskie Radio
Section05

Francja

Francuski rząd na krawędzi. Le Pen przeszła do czynów

Upadek rządu Francji niemal pewny. O jego losach zdecyduje w najbliższych dniach Marine Le Pen. Od dwóch miesięcy centroprawicowy gabinet premiera Michela Barniera funkcjonował dzięki cichemu poparciu narodowców, ale ich niepisany sojusz rozpadł się podczas debaty nad budżetem. Lewicowy Nowy Front Ludowy (NFP) i skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) złożyły już wnioski o wotum nieufności dla rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Marine Le Pen

Koronacja Napoleona Bonaparte na cesarza Francuzów. Napoleon podnosi koronę Francji z rynsztoka

2 grudnia 1804 roku starodawne mury katedry Notre-Dame były świadkami niepowtarzalnego wydarzenia. Oto na oczach ośmiu tysięcy dostojników, polityków, oficerów i zwykłych gapiów Republika Francuska przekształcała się w Cesarstwo. Tego dnia Napoleon Bonaparte stał się cesarzem Francuzów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Napoleon Bonaparte Napoleon_I Napoleon_Bonaparte Bartłomiej Makowski

Romain Gary. Kochał język polski, oszukał Francuzów, oczarował świat

- Uczyłem się w polskiej szkole. To zostało mi na całe życie - podkreślał w wywiadzie dla Polskiego Radia Romain Gary, opowiadając o swoich związkach z naszym krajem. 2 grudnia mijają 44 lata od śmierci tego znakomitego francuskiego pisarza, dwukrotnego laureata Nagrody Goncourtów, autora m.in. "Życia przed sobą" czy "Obietnicy poranka".
Zobacz więcej na temat:  Romain Gary literatura II wojna światowa wspomnienie Paryż

Polskie Radio 24 Rząd w Paryżu upadnie? "Le Pen stawia warunki"

- Sytuacja, w jakiej znajduje się dzisiaj Francja, jest niewesoła nie tylko politycznie, ale i finansowo. W ciągu siedmiu i pół roku rządów Macrona zadłużenie Francji wzrosło z 2,2 bln do 3,2 bln euro. A przecież prezydent Macron dochodził do władzy, jako były minister gospodarki i miał być ekspertem od finansów - mówił w Polskim Radiu 24 Kacper Kita (Nowy Ład).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Marine Le Pen strefa euro Magdalena Skajewska Emmanuel Macron

Claude Lévi-Strauss urodził się 116 lat temu. "Chciał z antropologii uczynić naukę ścisłą"

– Posługiwał się liczbami, wzorami, wykresami. Główną cechą jego strukturalizmu jest to, że sprowadza wszystko do krystalicznej struktury, jaką w ostateczności jest wykres geometryczny – mówili w Polskim Radiu filozof Barbara Czerska i antropolog Jan Suliga.
Zobacz więcej na temat:  Claude Lévi-Strauss antropologia HISTORIA Brazylia Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka USA NAUKA KULTURA literatura Indianie

"Le Monde": francusko-brytyjskie rozmowy o wysłaniu personelu wojskowego na Ukrainę

Francja i Wielka Brytania wznowiły rozmowy na temat wysłania personelu wojskowego i zachodnich żołnierzy na Ukrainę - informuje francuski dziennik „Le Monde”. Propozycja Pałacu Elizejskiego sprzed kilku miesięcy wróciła na stół po niedawnych wyborach prezydenckich w USA. Chodzi o techniczne wsparcie i gwarancje bezpieczeństwa przez obecność zachodnich żołnierzy na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Wielka Brytania NATO

Żyd zakochany w języku morderców. Życie, śmierć, poezja i milczenie Paula Celana

– Paul Celan stracił całą rodzinę podczas Holokaustu, ale jemu się udało przeżyć. I został mu język niemiecki, język morderców jego rodziny. Nie był w stanie i nie chciał się wyzwolić z tego języka – mówił w Polskim Radiu Zbigniew Herbert o twórcy, którego uważał "za jednego z największych poetów XX wieku".
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Paul Celan literatura poezja Rumunia Niemcy Czerniowce Żydzi HISTORIA Ryszard Krynicki Zbigniew Herbert ZSRR nazizm hitlerowskie obozy koncentracyjne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne