Polskie Radio
Section05

granica

Migranci forsowali granicę w Dubiczach Cerkiewnych. Rzucali kamieniami w kierunku posterunków SG

W sobotę odnotowano 43 próby nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski - poinformowała Straż Graniczna. 30-osobowa grupa migrantów szturmowała granicę w okolicach Dubicz Cerkiewnych. - Rzucali kamieniami w kierunku naszych posterunków - przekazała rzecznik SG ppor. Anna Michalska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Białoruś straż graniczna kryzys na granicy migracja imigranci w Europie

Warsaw Summit. Marine Le Pen docenia polskie działania na granicy

Liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego i kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen chwali działania Polski w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Po spotkaniu przywódców europejskich partii konserwatywnych i prawicowych w Warszawie mówiła dziennikarzom, że wspiera wybór, którego dokonała Polska w kwestii ochrony swojej granicy. Jej zdaniem, konieczne jest utworzenie wspólnej siły konserwatywnej w Parlamencie Europejskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marine Le Pen Białoruś Unia Europejska Parlament Europejski konserwatyzm

Rzecznik "Żelaznej Dywizji": wspieramy Straż Graniczną, policję i WOT w obronie granicy

- Sporym ułatwieniem, jeśli chodzi o ochronę granicy, jest rzeka Bug. Mimo to wciąż zdarzają się próby nielegalnego przekroczenia granicy. Migranci próbują przepływać rzekę wpław lub na pontonach - mówił o sytuacji na granicy rzecznik 18 Dywizji Zmechanizowanej, tzw. Żelaznej Dywizji, mjr Przemysław Lipczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie Białoruś kryzys na granicy straż graniczna Polskie Radio 24

Paweł Sałek o kryzysie na granicy

– Konflikt, który został wywołany, ma charakter kryzysu granicznego. To problem, który może trwać jeszcze przez wiele miesięcy – ocenił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także Bartłomiej Wróblewski (PiS), Marcin Kierwiński (PO) oraz Krzysztof Gawkowski (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Rosja imigranci w Europie Białoruś Wojsko Polskie Ukraina bezpieczeństwo Beata Michniewicz Paweł Sałek Marcin Kierwiński Bartłomiej Wróblewski Krzysztof Gawkowski POLSKA społeczeństwo

Polska przyjęła kolejnych białoruskich opozycjonistów. "Byli prześladowani"

- 86 białoruskich opozycjonistów, którzy byli prześladowani w swoim kraju wjechało w czwartek na terytorium Polski - podała por. Anna Michalska, rzecznik prasowa Straży Granicznej. Do tej pory Polska udzieliła pomocy 21 tys. obywatelom Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Białoruś wojna hybrydowa imigranci w Europie imigracja migracja uchodźcy opozycja azyl straż graniczna

FELIETON Lempart i przyjaciele na wojnie z polskością. Felieton Miłosza Manasterskiego

Podczas niedawnej proaborcyjnej manifestacji pod Sejmem Marta Lempart obraziła haniebnie polskich mundurowych broniących granic ubliżając im od morderców dzieci. Czy to efekt zjawiska znanego w psychologii projekcją, czyli przypisywania innym własnych intencji? - pisze w swoim felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Platforma Obywatelska Donald Tusk kryzys na granicy polityka Marta Lempart KOD obywatele RP Białoruś migracja imigranci w Europie aborcja straż graniczna Wojsko Polskie miłosz manasterski felieton

Centrum prasowe przy granicy już otwarte. Rzecznik rządu: to sposób walki z dezinformacją

Rzecznik rządu Piotr Müller, wraz z wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem i komendantem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej generałem brygady Andrzejem Jakubaszkiem, wziął udział w otwarciu centrum prasowego na polsko-białoruskiej granicy w miejscowości Popławce w województwie podlaskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kryzys na granicy media dezinformacja Aleksander Łukaszenka Władimir Putin kryzys migracyjny imigranci w Europie Piotr Müller Marcin Przydacz podlaskie

Akcja Janiny Ochojskiej ws. trójki migrantów. Straż Graniczna ujawnia nowe informacje

Europoseł Janina Ochojska w towarzystwie mediów pojawiła w pobliżu polsko-białoruskiej granicy, gdzie domagała się przewiezienia do ośrodka trójki Syryjczyków. - Z naszych informacji wynika, że Syryjczycy byli zakwaterowanych na terytorium Polski zanim Straż Graniczna została powiadomiona o nielegalnym przekroczeniu granicy - powiedziała rzecznik SG por. Anna Michalska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Janina Ochojska migracja imigranci w Europie straż graniczna

Szef MON: trwają rozmowy ws. wsparcia żołnierzy Wojska Polskiego przez wojska węgierskie i czeskie

Żołnierze Wielkiej Brytanii i Estonii są już w Polsce. - Teraz trwają rozmowy odnośnie wsparcia żołnierzy Wojska Polskiego przez komponent wojskowy węgierski i czeski - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Wyraził też wdzięczność za wsparcie ze strony wojsk brytyjskich i estońskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kryzys na granicy służby i bezpieczeństwo Unia Europejska Europa imigranci w Europie migracja Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Paweł Soloch

Brytyjscy i estońscy żołnierze są już w Polsce. Szef MON: dziękujemy za wsparcie

"Pododdziały wojsk inżynieryjnych z Estonii i Wielkiej Brytanii są już w Polsce" - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na Twitterze. Obecność żołnierzy związana jest z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej - mają oni pomagać polskim służbom w ochronie wschodniej flanki.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej MON Mariusz Błaszczak Wielka Brytania Estonia wojsko Białoruś służby i bezpieczeństwo POLSKA