Polskie Radio
Section05

historia hp

Bronisław Onufry Kopczyński, kompozytor, dyrygent, poeta, przyjaciel Baczyńskiego

5 kwietnia 1943 roku Bronisław Onufry Kopczyński zmarł w niemieckim obozie na Majdanku, gdzie trafił po aresztowaniu przez Gestapo. W okresie II wojny światowej działał w konspiracyjnej organizacji polityczno-wojskowej Konfederacja Narodu, w której kierował pionem kulturowym. 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Gajcy Krzysztof Kamil Baczyński II wojna światowa nazizm Niemcy Majdanek niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

"Papież przełomów". Jan Paweł II i jego pontyfikat

Karol Wojtyła był pierwszym od ponad 450 lat papieżem spoza Włoch i pierwszym Polakiem, który pełnił tę funkcję. Czas kierowania przez Jana Pawła II Kościołem katolickim - prawie 27 lat - obfitował w wiele wydarzeń, inicjatyw i gestów, które można by określić mianem wyjątkowych. Jego pontyfikat zmienił oblicze Kościoła.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan Paweł II Watykan Kościół katolicki PRL

Kazanie Karola Wojtyły. O czym mówił, zanim został Janem Pawłem II?

Nie zachowało się wiele nagrań kazań Karola Wojtyły sprzed czasów, gdy został wybrany na Stolicę Piotrową. W setną rocznicę urodzin przypominamy nagranie  kazania kardynała Karola Wojtyły - arcybiskupa metropolity krakowskiego - wygłoszone podczas mszy świętej w kościele polskim św. Stanisława Kostki w Rzymie 21 marca 1971 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jan Paweł II Karol Wojtyła bronimy Jana Pawła II

Jan Józef Baranowski - zapomniany polski geniusz

Dzisiaj mija 135 lat od śmierci Jana Józefa Baranowskiego, wybitnego polskiego wynalazcy trochę zapomnianego lub raczej mniej znanego, choć z jego wynalazków od ponad wieku korzysta cały świat w codziennym życiu. Ten szlachcic, ale też ekonomista i inżynier zmarł 30 marca 1888 roku w Londynie. Jego nazwisko w swoim czasie było niezwykle popularne w ówczesnej Europie i to właśnie dzięki niesamowitym wynalazkom, z których najczęściej wymieniane są gazomierz, ręczny kasownik biletów, maszynę do druku biletów czy semafor.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA wynalazcy

"Nie chciał mówić wprost". Stanisław Lem i trauma wojny

– Wszystko wskazuje na to, że Lem spędził we lwowskim getcie wiele miesięcy – mówiła prof. Agnieszka Gajewska w jednym z wywiadów opublikowanych w serwisie specjalnym portalu Polskiego Radia galaktykalema.pl. O tym dramatycznym, dotychczas mało znanym, etapie biografii Stanisława Lema – o czasie II wojny światowej – dziś wiemy już znacznie więcej.  
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem II wojna światowa Lwów biografia Żydzi HISTORIA historia Polski Holokaust III Rzesza literatura KSIĄŻKA