Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Janusz Meissner - pionier polskiego lotnictwa

- W 1918 roku Janusz Meissner zakochuje się w lotnictwie, już nie widzianym tylko z perspektywy mechanika. Podejmuje decyzję: ja chcę latać. Pod koniec 1919 roku kończy kurs pilotażu w niższej szkole pilotów w Krakowie, a wiosną 1920 roku jest już w wyższej szkole pilotów w Poznaniu - mówił dr Krzysztof Mroczkowski, gość audycji "Bohaterowie wielkiej bitwy".
Zobacz więcej na temat:  1920 lotnictwo Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka

Rocznica kapitulacji Powstania. Gliński: winni jesteśmy dziś modlitwę, pamięć i cześć

W 76. rocznicę kapitulacji Powstania Warszawskiego na placu Męczenników Warszawskiej Woli otwarto wystawę "Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim". Ekspozycja przypomina o dwóch największych mordach na osobach zakonnych podczas II wojny światowej. Z rąk Niemców w sierpniu 1944 roku zginęło 30 zakonników i 34 siostry zakonne.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Powstanie Warszawskie II wojna światowa POLSKA

"Nie był to akt bezwarunkowej kapitulacji". Ołdakowski o przerwaniu działań wojennych w Powstaniu Warszawskim

- Po zakończeniu walk wjechały do Warszawy oddziały niemieckie, których celem był rabunek. Po nich wchodziły ekipy niszczące miasto, stolicę Polski próbowano zetrzeć z mapy świata - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Powstanie Warszawskie fakty opinie ciekawostki Magdalena Złotnicka II wojna światowa Warszawa Jan Ołdakowski Muzeum Powstania Warszawskiego POLSKA

"Był dla Solidarności Walczącej latarnią na drodze ku niepodległości". Mateusz Morawiecki wspomina ojca

- Mój ojciec była dla Solidarności Walczącej latarnią na drodze ku niepodległej Polsce. Myślał o każdym najsłabszym członku naszej społeczności, o solidarności, o budowie silnej Polski - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki po mszy św. w intencji zmarłego rok temu jego ojca śp. Kornela Morawieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki Mateusz Morawiecki Solidarność Walcząca Solidarność POLSKA historia Polski

"Po co nam muzea?". Na festiwalu NNW oprócz filmów także debaty

Podczas drugiego dnia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni zaprezentowane zostaną między innymi filmy startujące w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych, a także w Międzynarodowym i Polskim Konkursie Filmów Dokumentalnych. Ideą festiwalu jest prezentacja filmów o tematyce historycznej. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Polskie Radio Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia społeczeństwo POLSKA