Polskie Radio
Section05

HistoriaPR24

IPN wznawia prace na "Łączce". Historycy znajdą Fieldorfa?

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął we wtorek ostatni etap poszukiwań szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, pogrzebanych na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Prace archeologiczno-ekshumacyjne prowadzone są w miejscu, gdzie w latach 40 i 50. XX wieku Urząd Bezpieczeństwa potajemnie grzebał żołnierzy Armii Krajowej, potrwają do końca czerwca. Prace na Łączce pozwolą na wydobycie wszystkich znajdujących się tam szczątków ofiar UB. O poszukiwania szczątków ofiar UB mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Szeląg wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm Powązki Warszawa historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk Emil Fieldorf Ekshumacje na Powązkach

Sowieci a podziemie. Walka o kształt Polski

Władze Związku Radzieckiego, poprzez działalność NKWD, pomagały komunistycznym władzom Polski w walce z podziemiem niepodległościowym. W audycji 7 Dni: Wschód o tym, jak wyglądała walka o kształt Rzeczypospolitej po, a także w trakcie, II wojny światowej, mówili prof. Grzegorz Motyka z Polskiej Akademii Nauk i Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL ZSRR komunizm II wojna światowa NKWD

„Jedno z największych wydarzeń w kulturze polskiej”

– To kolekcja przyćmiewająca niektóre kolekcje zagraniczne i światowe. Trudno to zrozumieć, jeśli się nie usłyszy tej liczby, czyli ponad 300 tysięcy przedmiotów. To była ogromna praca, by wszystkie te przedmioty skatalogować, by móc je potem powierzyć narodowi polskiemu – mówił w audycji Utracone, Odzyskane Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Lubomirskich i Czartoryskich, który pomagał przy sprzedaży kolekcji Czartoryskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek II wojna światowa Karol Estreicher Kraków

Pierwsze w XX wieku ludobójstwo. Namibia pozywa Niemcy

Namibia żąda 30 miliardów euro odszkodowania za masakrę, której dopuściły się Niemcy na ludach Herero i Nama na początku XX. wieku. Zginęło ponad 85 tys. członków obu plemion, których odcięto od dostępu do źródeł wody pitnej. Namibia była wtedy niemiecką kolonią w Afryce Południowo-Zachodniej. Niemiecko-namibijskie rozmowy na ten temat toczą się od trzech lat. Teraz Namibia przygotowuje pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. O ludobójstwie w Namibii mówili w Polskim Radiu 24 dr hab. Michał Leśniewski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz historyczka Iza Mrzygłód z Kultury Liberalnej.
Zobacz więcej na temat:  Namibia Niemcy ludobójstwo kolonie Afryka Południowa Afryka Wschodnia

"Cisi bohaterowie. Dzięki nim pamięć o Katyniu przetrwała"

12 kwietnia w Muzeum Katyńskim w Warszawie otwarta zostanie wystawa poświęcona rodzinom osób zamordowanych w trzech obozach specjalnych NKWD oraz więzieniach na terenie dzisiejszej Ukrainy i Białorusi. Gośćmi Polskiego Radia 24 były Anna Wesołowska z warszawskiego oddziału Rodzin Katyńskich i dr Ewa Kowalska, dyrektor Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbrodnia Katyńska zbrodnie sowieckie Katyń muzeum Warszawa Instytut Pamięci Narodowej IPN HISTORIA

Podziemne Radio „Solidarność”

Stan wojenny, wprowadzony w grudniu 1981 roku przywrócił całkowity monopol informacyjny władzom PRL. Jednak stosunkowo szybko przełamywać zaczęły go NSZZ „Solidarność”. Oprócz podziemnej prasy, literatury i ulotek po kilku miesiącach pojawiło się także niezależne radio. 12 kwietnia obchodzić będzie 35. rocznicę powstania.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Radio Solidarność historia PRL komunizm PRL Warszawa Zofia Romaszewska Zbigniew Romaszewski

Badania IPN: Polacy w ZSRR - temat nieodkryty

Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej chce poznać przedwojenne losy Polaków w ZSRR. Instytut uruchamia pięć nowych projektów, które będą dotyczyć okresu II Rzeczpospolitej. O najważniejszych kierunkach prac IPN mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Biura Badań Historycznych IPN dr Mirosław Szumiło.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ZSRR emigracja IPN archeologia Instytut Pamięci Narodowej Związek Sowiecki II RP Witold Banach

O zaginionych kolekcjach: "Gurlittów wciąż jest b. dużo"

Niemiecka policja w 2012 roku zabezpieczyła w prywatnym mieszkaniu w Monachium kolekcję ponad 1300 obrazów, zrabowanych rodzinom żydowskim. Służby zarekwirowały m.in. obrazy Picassa, Chagalla, Liebermanna. Właścicielem tego bezcennego zbioru okazał się Cornelius Gurlitt, syn Hildebrandta Gurlitta, marchanda Adolfa Hitlera. O kolekcji Gurlitta mówił w audycji Utracone Odzyskane dr Robert Kudelski, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek II wojna światowa malarstwo robert kudelski III Rzesza KULTURA